25 Mayıs 2016, Çarşamba 12:46:05

SHGM'ye zeplin başvurusu

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, bir firmanın İstanbul'da tarihi yarımada ile turizm merkezi Kapadokya'da zeplin uçuşları yapabilmek için müracaatta bulunduğunu bildirdi.
  • KAPADOKYA DA BALON İŞLETMELERİNİ NASIL HARAÇA BAĞLADILARSA ZEPLİNÇİLERİDE BAĞLARLAR. YENİ BİR GELİR KAPISI DAHA ÇIKTI. MÜRACAATTA BULUNAN FİRMAYA ALLAH SABIR VERSİN. İYİ DÜŞÜNSÜNLER....! YATIRIMLARINA YAZIK OLUR SUDAN SEBEPLERDEN DOLAYI UÇUŞLARI ÇOK KESİLECEK. KAZANCLARININ YARIDAN FAZLASINI BU İŞLERE AYIRMAK ZORUNDA KALACAKLAR. DİĞER YARISIDA MASRAFLARA GİDECEK. YANİ SIFIRA SIFIR ELDE VAR SALATALIK. AFRİKAYA GİTSİNLER ORDA PARA KAZANIRLAR . VE EL ÜSTÜNDE TUTULURLAR. 2 SENE SONRA ZEPLİNİ YENİLEMEYİ BIRAK BAKIMLARINI DAHİ YAPTIRACAK PARAYI BULAMAZ HALE GELECEKLER.
  • Olumlu olumsuz her türlü yorumlarınızla birşeyler alıyoruz teşekkürler. Ülkemizin yabancı olduğu bir hava aracı üzerinde çok araştırma ve istisareler yapmış olsak da devletimizin ve hukunetimizin desteği ile gerek sivil havacılık gerek ise ülke turizminin ciddi katkılar sağlayacağını eminiz .
  • ne kadar boş bilgisiz ınsanlar var şuma almanyada ve afrıkada hergun ucuc var önce ıyı arastırın daha sonra yorum yazın gec bile kalındı helal olsun yatırımcıya
  • istanbul ve kapadokyada havadayken 50-60 turist yakalım sonra müşteri bekleyelim

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, bir firmanın İstanbul'da tarihi yarımada ile turizm merkezi Kapadokya'da zeplin uçuşları yapabilmek için müracaatta bulunduğunu bildirdi.

D-8 Ülkeleri Sivil Havacılık Çalışma Grubu Genel Müdürler ve Uzmanlar 10. Toplantısı için geldiği Nevşehir'de AA muhabirine açıklamalarda bulunan Ekşi, Türkiye'de sivil havacılığın 2003'ten bu yana hızlı şekilde büyüdüğünü söyledi. Büyümenin her yıl yüzde 10-15 seviyesinde gerçekleştiğini aktaran Ekşi, "Bu orana bakıldığında dünya ortalamasının 4 katına eş değer büyüme kaydediyoruz. Bu yıl da bazı sıkıntılara rağmen yüzde 10'un üzerinde büyüme sağladık." dedi.

Ekşi, Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da 3 yıl önce sivil havacılık temsilciliğinin kurulduğunu anımsatarak, balon uçuşlarına sınırlama getirdiklerini ve 100 balondan fazlasının uçuşuna izin vermediklerini belirtti.

Temsilciliğin çalışmalarıyla balon uçuşlarının düzene girdiğine değinen Ekşi, bu durumdan hem balon işletmeleri hem de turistlerin memnun kaldığını kaydetti.

Ekşi, sıcak hava balonlarıyla izlenebilen bölgede bir firmanın zeplin uçurulması yönünde müracaatta bulunduğunu aktardı.

"Turizmi olumlu etkileyecek"

Bir tür hava gemisi olan zeplinin motorlarla hareket ettiğini, sıcak hava balonlarının ise helyum, hidrojen gibi gazlarla uçurulduğunu dile getiren Ekşi, zeplinin olumsuz hava koşullarından daha az etkilenmesinin avantaj olduğuna dikkati çekti. Ekşi, şunları kaydetti:

"Bize bir firma müracaat ederek, balonların uçmadığı saatte bölgede 15 kişilik yolcu kapasitesi olan bir zeplini uçurmak istediğini söyledi. Biz de bunu büyük bir memnuniyetle karşıladık. Bununla alakalı çalışmalar sürüyor. Şayet bu gerçekleşirse Kapadokya için başka bir alternatif daha gündeme gelecek. Dolayısıyla 24 saat Kapadokya üzerinde uçuş yapılabilecek. Bu da bölgenin turizm potansiyelini çok daha artıracak demektir. Bu yöndeki çalışmalar hızla ilerliyor."

"Kapadokya için büyük bir açılım olacak"

Ekşi, zeplini Almanya'dan getirecek yerli firmanın İstanbul için de başvuruda bulunduğunu aktararak, "Firma, zeplinle uçuşları İstanbul’da tarihi yarımada üzerinde, Nevşehir’de ise Kapadokya bölgesinde yapmayı planlıyor. Kapadokya'da bu gerçekleşirse yağmur, kar ve rüzgar nedeniyle turistler balona binemeden geri dönmek zorunda kalmayacak. Gerçekleşirse Kapadokya için büyük bir açılım olacak." ifadelerini kullandı.

Kapadokya ve İstanbul'da zeplin uçuşları için görüşmelerde sona gelindiğini dile getiren Ekşi, şu bilgileri verdi:

"Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne gelen talep doğrultusunda biz de İstanbul için çalışma yaptık. İstanbul'da olabilirliğini Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile belirli bir noktaya getirdik. İstanbul'da zeplin uçuşu olabilecek gibi gözüküyor. Kapadokya için de gürültü seviyesinin belirlenmesi amacıyla Anıtlar Yüksek Kurulundan onay bekleniyor. Ses ölçümlerinin izin verilen sınırın altında olması gerekiyor ve bunu firmaya bildirdik. Sıcak hava balonu 10 knot (1 deniz miline eşit hız birimi) rüzgar şiddetine kadar uçabilirken zeplin 35 knota kadar uçuş gerçekleştirebiliyor."

SHGM'ye zeplin başvurusu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

KARTAL 1 ~ 2 yıl önce
KAPADOKYA DA BALON İŞLETMELERİNİ NASIL HARAÇA BAĞLADILARSA ZEPLİNÇİLERİDE BAĞLARLAR. YENİ BİR GELİR KAPISI DAHA ÇIKTI. MÜRACAATTA BULUNAN FİRMAYA ALLAH SABIR VERSİN. İYİ DÜŞÜNSÜNLER....! YATIRIMLARINA YAZIK OLUR SUDAN SEBEPLERDEN DOLAYI UÇUŞLARI ÇOK KESİLECEK. KAZANCLARININ YARIDAN FAZLASINI BU İŞLERE AYIRMAK ZORUNDA KALACAKLAR. DİĞER YARISIDA MASRAFLARA GİDECEK. YANİ SIFIRA SIFIR ELDE VAR SALATALIK. AFRİKAYA GİTSİNLER ORDA PARA KAZANIRLAR . VE EL ÜSTÜNDE TUTULURLAR. 2 SENE SONRA ZEPLİNİ YENİLEMEYİ BIRAK BAKIMLARINI DAHİ YAPTIRACAK PARAYI BULAMAZ HALE GELECEKLER.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volkan kavasoglu ~ 2 yıl önce
Olumlu olumsuz her türlü yorumlarınızla birşeyler alıyoruz teşekkürler. Ülkemizin yabancı olduğu bir hava aracı üzerinde çok araştırma ve istisareler yapmış olsak da devletimizin ve hukunetimizin desteği ile gerek sivil havacılık gerek ise ülke turizminin ciddi katkılar sağlayacağını eminiz .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
urugp ~ 2 yıl önce
ne kadar boş bilgisiz ınsanlar var şuma almanyada ve afrıkada hergun ucuc var önce ıyı arastırın daha sonra yorum yazın gec bile kalındı helal olsun yatırımcıya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 2 yıl önce
Teşekkürler yorum ve desteğiniz için
havacı ~ 2 yıl önce
istanbul ve kapadokyada havadayken 50-60 turist yakalım sonra müşteri bekleyelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bilal ~ 2 yıl önce
koçun bi zeplini vardı karadenizde kaybolmuştu halen bulunamadı belki turistler yanmaz suda boğulur ne biliyon?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000