07 Mayıs 2014, Çarşamba 16:13:41

SHGM'DEN YURTDIŞI OPERASYONLARINA ÖZEL GENELGE

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, uçuş okullarının Türk Hava Sahası dışındaki operasyonlarıyla ilgili bir genelge yayımladı.
  • Beyler. Biraz dikkat biraz sakinlik. LUTFEN HABERI IYI OKUYUNUZ. sadece EGITIM AMACLI yurtdisina cikacak ve SADECE EGITIM AMACLI TESCIL EDILMIŞ UÇAKLAR ve Yine SADECE FTO lar için gecerli olan bir yonetmelik. Bence yurtdisina VFR ilk defa cikacak tum pilotlar ve işletmeler içinde gecerli olmali. Tum ulkelerde bu vardir. Bir pilot 200 saat ucusu ile yaninda y.disi ucmus bir egitimci olmadan y.disina cikmamali. Cok mantikli bunda kisitlama nerede ? Havacilikta motosiklete biner gibi ozgurluk sadece ABD de var ve ancak bizde ve bize yakin ulkelerde bu kadar ozgurluj OLMAMALI.
  • Eleştirdiğin yorumcu çok doğru yazmış. Tam isabet söylemiş gerçekten, airline'a geçene kadar bu ülkede kaç tane öğrenci pilot ya da asker pilot VFR yurtdışına uçmuş ? Kaldı ki airline pilotları airline'da geçtikten sonra hayatında hiç VFR uçmuş mu ? Kesinlikle doğru bir tespit. Sen belli ki idolü airline pilotları olan abisi babası amcası pilot olup sektörü içinden bilmeyen gençlerdensin. Gerçekleri görmek lazım ona görede tedbir almak lazım. Kendi kendinizi kandırmayın ne kaptanlar pilotlar görüyoruz camiada pilotluğuna lafımız yok ama pek çok teorik bilgi ve beceriyi kaybetmiş. Ayrıca hakaret yok küçümseme yok eleştiride ve airline pilotları her bir şeyide bilecek diye bir kural beklenti talimatta yok. Geçekte baktığın zaman bilmiyorlar.... bunun ayıp ya da eksik olan bir tarafı yok. Biraz DUR de egolarına mantıklı düşün.
  • Airlline pilotlarına çamur atacak kadar ne biliyorsun ukala sen kimsin ki
  • Değerli havacı arkadaşlar, Gerçekten çok üzücü bir karar almışlar. Otorite acizliğinden başka bir şey değil. Türkiye'de verilen Temel uçuş eğitimi eğer istenilen seviyede değil ise, bunun sorumlusu kimdir? OTORITE. Bu işe gönül veren pilot adayı kardeşlerimiz kendilerine düşen sorumluluğu yerine getiriyorlar. Peki o zaman neden sistem onlara yasak getiriyor? Kendi denetiminde ki okulların eğitim seviyesini kontrol altında tutamayan aciz bir otorite mi var? Benim baktığım yerden bu yazı öyle gözüküyor. Türkiyede IFR ve VFR uçuş standartları her hangi bir ülkenin altında mıdır? Mesela Irak, İran, Suriye, Bulgaristan, Yunanistan... Dünsenize Irak'ta 10 saat IFR yada VFR uçuş yapınca tahditiniz kalkıyor. SHGM pilot adaylarını ve pilotları kendi sisteminde yabancı dil sınavına tabi tutuyor ve pilotaj eğitim sınavlarını İngilizce olarak kendisi yapıyor. Acaba kendi sitemlerine mi güvenmiyorlar? Bu şartlarda Kıbrıs'a gidemezler, yurt dışına uçak götürmezler veya getiremezler.... Yine tüm medeni dünya havacılığında olmayan küçüklük kompleksi ve kısıtlamalar... Bunu kendimize neden yapıyoruz? Neden yabancıların karşısında kendi çocuklarımızı kısıtlayıp, küçümsüyoruz? Eğitim sisteminde hata varsa düzeltmek sizin elinizde değil mi? Tabi Tarkim gibi şirketlerin her uçak için çift log tutması, kayıtlarında tespit ettiğiniz usulsüzlükleri uçak sahipleri yüzünden yutmak zorunda kalmanız... Tabi siz de haklısınız. Gücünüzün yettiği yerlere vuracaksınız. (Belgeleri mevcut) Allah havacılığa gönül verenlerin yardımcısı olsun.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), uçuş okullarını yakından ilgilendiren bir genelge yayımladı.

SHGM, uçuş okullarının yurtdışında operasyon yapabilmelerine ilişkin genelgeyle alakalı şu açıklamayı yaptı:

"Hava Taksi ve Genel Havacılık işletmelerinden Uçuş Eğitim Organizasyonu olarak yetkilendirilmiş olanların filolarındaki Uçuş Eğitim Faaliyetleri (FTO) kapsamında kullanılan hava araçları ile Türk Hava Sahası dışında operasyon yapabilmelerine ilişkin gereklilikler düzenlenmiştir. Bu kapsamda söz konusu hava araçları ile Türk Hava Sahası dışında operasyon gerçekleştirilebilmesi için, Genelge'de sıralanan gerekliliklerin sağlandığına ilişkin bilgi ve belgelerin Genel Müdürlüğümüze sunularak her bir uçuş için yazılı izin alınması gerekmektedir" denildi.

İŞTE O GENELGE

SHGM'DEN YURTDIŞI OPERASYONLARINA ÖZEL GENELGE

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Beyler. Biraz dikkat biraz sakinlik. LUTFEN HABERI IYI OKUYUNUZ. sadece EGITIM AMACLI yurtdisina cikacak ve SADECE EGITIM AMACLI TESCIL EDILMIŞ UÇAKLAR ve Yine SADECE FTO lar için gecerli olan bir yonetmelik. Bence yurtdisina VFR ilk defa cikacak tum pilotlar ve işletmeler içinde gecerli olmali. Tum ulkelerde bu vardir. Bir pilot 200 saat ucusu ile yaninda y.disi ucmus bir egitimci olmadan y.disina cikmamali. Cok mantikli bunda kisitlama nerede ? Havacilikta motosiklete biner gibi ozgurluk sadece ABD de var ve ancak bizde ve bize yakin ulkelerde bu kadar ozgurluj OLMAMALI.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
07:12:55 yorumcusuna ~ 4 yıl önce
Eleştirdiğin yorumcu çok doğru yazmış. Tam isabet söylemiş gerçekten, airline'a geçene kadar bu ülkede kaç tane öğrenci pilot ya da asker pilot VFR yurtdışına uçmuş ? Kaldı ki airline pilotları airline'da geçtikten sonra hayatında hiç VFR uçmuş mu ? Kesinlikle doğru bir tespit. Sen belli ki idolü airline pilotları olan abisi babası amcası pilot olup sektörü içinden bilmeyen gençlerdensin. Gerçekleri görmek lazım ona görede tedbir almak lazım. Kendi kendinizi kandırmayın ne kaptanlar pilotlar görüyoruz camiada pilotluğuna lafımız yok ama pek çok teorik bilgi ve beceriyi kaybetmiş. Ayrıca hakaret yok küçümseme yok eleştiride ve airline pilotları her bir şeyide bilecek diye bir kural beklenti talimatta yok. Geçekte baktığın zaman bilmiyorlar.... bunun ayıp ya da eksik olan bir tarafı yok. Biraz DUR de egolarına mantıklı düşün.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
10numara olmuşa ~ 4 yıl önce
Airlline pilotlarına çamur atacak kadar ne biliyorsun ukala sen kimsin ki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Değerli havacı arkadaşlar, Gerçekten çok üzücü bir karar almışlar. Otorite acizliğinden başka bir şey değil. Türkiye'de verilen Temel uçuş eğitimi eğer istenilen seviyede değil ise, bunun sorumlusu kimdir? OTORITE. Bu işe gönül veren pilot adayı kardeşlerimiz kendilerine düşen sorumluluğu yerine getiriyorlar. Peki o zaman neden sistem onlara yasak getiriyor? Kendi denetiminde ki okulların eğitim seviyesini kontrol altında tutamayan aciz bir otorite mi var? Benim baktığım yerden bu yazı öyle gözüküyor. Türkiyede IFR ve VFR uçuş standartları her hangi bir ülkenin altında mıdır? Mesela Irak, İran, Suriye, Bulgaristan, Yunanistan... Dünsenize Irak'ta 10 saat IFR yada VFR uçuş yapınca tahditiniz kalkıyor. SHGM pilot adaylarını ve pilotları kendi sisteminde yabancı dil sınavına tabi tutuyor ve pilotaj eğitim sınavlarını İngilizce olarak kendisi yapıyor. Acaba kendi sitemlerine mi güvenmiyorlar? Bu şartlarda Kıbrıs'a gidemezler, yurt dışına uçak götürmezler veya getiremezler.... Yine tüm medeni dünya havacılığında olmayan küçüklük kompleksi ve kısıtlamalar... Bunu kendimize neden yapıyoruz? Neden yabancıların karşısında kendi çocuklarımızı kısıtlayıp, küçümsüyoruz? Eğitim sisteminde hata varsa düzeltmek sizin elinizde değil mi? Tabi Tarkim gibi şirketlerin her uçak için çift log tutması, kayıtlarında tespit ettiğiniz usulsüzlükleri uçak sahipleri yüzünden yutmak zorunda kalmanız... Tabi siz de haklısınız. Gücünüzün yettiği yerlere vuracaksınız. (Belgeleri mevcut) Allah havacılığa gönül verenlerin yardımcısı olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000