31 Temmuz 2013, Çarşamba 12:26:25

SHGM’DEN TARTIŞMA YARATACAK YÖNETMELİK

SHGM, İnsansız Hava Aracı kullanımına düzenleme getirmek için kolları sıvadı. İHA kullanıcılarının pilot lisansı sahibi olması şartı pilot okullarını heyecanlandırırken hobi amaçlı model uçak ve İHA uçuranları endişelendirdi.
  • hepsinin canı ceheneme
  • ...bu adamlar her şeyi yasaklamaktan başka bir şey bilmiyor.Bu ve benzeri yasakçı zihniyetin hiç yerde görev yapmaması gerek. Gelişimin önündeki en büyük engel bu zihniyet. Aklı , bilimi esas alan her türlü gelişmeye ve yeni fikirlere açık insanlar bu ülkeyi yükseltecektir. Badem zihniyeti ile bu kadar oluyor.
  • yavaş yavaş kuzey kore , 70 yaşındaki adamları devletin başına(yüksek mevkiilere) getirirsen bu olur tabi ne olacak
  • biz gençleri bonzai vs. hertürlü illetten uzak kalsınlar diye hem hobi hem de araştırmacı geliştirmeci olsunlar diye model uçuşlarına teşvik ediyoruz ama anlaşılan boşuna uğraşıyoruz

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türkiye hava sahasında uçacak olan sivil insansız hava araçlarının operasyonları, insansız hava araçlarını kullanacak olan kişilerin sahip olması gerekli kriterleri, insansız hava araçlarının uçuşa elverişliliklerine ve hava aracının operasyonları sırasında verilecek hava trafik hizmetlerine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla yönetmelik hazırlamak için kolları sıvadı. İnsansız hava araçlarının dışında 4 kilogramın üzerindeki model uçakları da kapsayacak düzenleme ile bu hava araçlarını kullanma koşulları sınırlandırılacak.

Sivil amaçlı petrol hatlarının kontrolü, zirai ilaçlama ve olağanüstü durumlarda kullanılacak insansız hava araçlarını kullanacak pilotlara, en az 18 yaşında olmanın dışında PPL (Hususi pilot lisansı) lisansı sahibi olması şartı getirilecek. İHA ve 4 kg üzerindeki model uçakları kullanacaklara hususi pilot şartı getirmesi, İHA kullanıcılarının dışında model uçak tutkunlarını da endişelendirdi. Yeni yönetmeliğe göre, bu hava araçlarını kullanacaklar en az 10 bin euro para ödeyecek önce PPL lisansı almak zorunda kalacak. Bu hava araçlarını kullanacak pilotlar ayrıca güvenlik soruşturmasından da geçirilecek.

Araçlar en fazla 150 km havalanacak ve maksimum saatte 50 km hızda kullanılabilecek. Bu hava araçlarının kullanılacağı alan için de SHGM’den izin alınacak.

Gezi parkı olayları sırasında bazı televizyon kanalları ve şahıslar, İHA kullanarak görüntü almış, bir İHA ise gösteriler sırasında polis tarafından vurularak düşürülmüştü. Yeni  yönetmelik sonrası bu uçuşlara da izin verilmeyecek. Belediyelerin havadan fotoğraf çekimleri ile bazı kısıtlı çekimlere izin verilebilecek.

SHGM’DEN TARTIŞMA YARATACAK YÖNETMELİK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

ali rıza kayık ~ 2 yıl önce
hepsinin canı ceheneme

Yanıtla

Kalan karakter 1000
saçmalık ~ 3 yıl önce
...bu adamlar her şeyi yasaklamaktan başka bir şey bilmiyor.Bu ve benzeri yasakçı zihniyetin hiç yerde görev yapmaması gerek. Gelişimin önündeki en büyük engel bu zihniyet. Aklı , bilimi esas alan her türlü gelişmeye ve yeni fikirlere açık insanlar bu ülkeyi yükseltecektir. Badem zihniyeti ile bu kadar oluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ShockvaWe ~ 3 yıl önce
yavaş yavaş kuzey kore , 70 yaşındaki adamları devletin başına(yüksek mevkiilere) getirirsen bu olur tabi ne olacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cem ~ 3 yıl önce
biz gençleri bonzai vs. hertürlü illetten uzak kalsınlar diye hem hobi hem de araştırmacı geliştirmeci olsunlar diye model uçuşlarına teşvik ediyoruz ama anlaşılan boşuna uğraşıyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000