29 Mayıs 2014, Perşembe 17:53:42

SHGM'DEN TARİHİ KARAR

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, sivil havacılıkta yeni bir dönüm noktası olacak Hava Aracı Takip Sistemi’ni (HATS) hayata geçiriyor.
  • Uctugumuz ucaklarin hepsi g1000ekipmanli. Cep tellerimiz herzaman acik.
  • GARMIN G1000 SİSTEMİ OLAN BİR UÇAKTA: UÇAN KİŞİYE CEP TELEFONUNU KAPATIP UÇACAKSIN DİYE EĞİTİM VER, İMALATÇI BUNU BÖYLE İSTİYOR DE, SONRADAN GSM ALTYAPISINI KULLANAN TAKİP SİSTEMİ TAKMAYA ZORLA.OLACAK İŞ DEĞİL .HİÇBİR İMALATÇI BUNU KABUL ETMEZ.SORSUNLAR CESSNA ,DIAMOND,CIRRUS NE DİYECEK BAKALIM. GLASS KOKOPİT OLMAYAN UCAK İÇİN ZATEN BİR ONEMİ YOK, BUNU DUSUNENLER GLASS KOKPİT UÇAK SİSTEMLERİNİN NE ŞEKİLDE ÇALIŞTIĞINDAN BİR HABER OLMALILAR.
  • O cihazlari ulkeye bakan cocugu ithal etmezse şaşarim...
  • Havacılığı sadece havayolları ve IFR uçuş sanan SHGM'nin ve DHM'i nin iş bilmezliğinin ve beceriksizliğinin, korkularından kurtulmak ve sorumluluktan kaçarak işletmeleri zan altına almak eyleminin tescilidir bu yönetmelik. Elbette uçan kuşu kontrol edecem benden gayrı karga yok diyen hava kuvvetlerininde bu işin özünde büyük payı vardır. Hava Sahalarını adam gibi ayırıp class-g yi kuramayan, radar sistemini iyileştirip her hava taşıtını takip edemeyen ve tabii ki bu konuda ASIL İŞİNİ YAPIP sorumluluk almaktansa topu profesyonelce taça atan ve kaçan DHMİ ve SHGM gene iptidai, ortaçağa yakışacak bir çözüm bulmuş UÇUŞ EMNİYET KİSVESİ altında. Bu olay işletmelerin maliyetini nasıl arttıracak, bu maliyet artışı sektöre nasıl yansıyacak, bundan dolayı uçuş okulları ve 3-5 tane küçük uçak sahibi nasıl etiklenecek hiç düşünen, umrunda olan yok tabii ki. Birde pranga vurun her uçağa, 300 mt lik bir ip takın olsun bitsin. Allah kahretsin bu ülkede havacılık filan yapılmaz, göğe böyle erişilmez.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, sivil havacılıkta yeni bir dönüm noktası olacak Hava Aracı Takip Sistemi’ni (HATS) hayata geçiriyor.

SHGM'den konuyla ilgili yapılan açıklamada:

SHGM, Türkiye hava sahasında görerek uçuş yapan hava araçlarının (helikopter, eğitim uçakları, deniz uçakları, vd.) takibinin yapılması ve uçuş emniyetinin arttırılması amacıyla 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren Hava Aracı Takip Sistemi’ne geçileceğine ilişkin bir genelge yayımlandı.

Genelgeye göre, VFR(görerek) uçuş yapan tüm sabit ve döner kanatlı hava araçlarının takibini kolaylaştırmak, uçuş emniyetini artırmak ve gerektiğinde geçmişe yönelik uçuş verilerine ulaşabilmek amacıyla VFR uçuş yapan tüm hava araçlarına Hava Aracı Takip Sistemi takılması gerekiyor.

Hava aracı takip sistemleri (HATS) asgari şartlarının belirlendiği genelgede, hava araçlarına takılacak takip cihazlarının Tescil işareti, Konumu, Sürati, İrtifası, Uçuş başı, Uçuş zaman aralığı, Gerçek zamanlı tarih ve saat gibi verileri kaydedebilir özellikte olması isteniyor.

Hava aracından aldığı enerjinin kesilmesi durumunda cihaz dâhili bataryası ile en az 6 saat sinyal verebilecek ve GSM altyapısını kullanılarak uçuş verilerini şirketlerin veri depolama sistemine aktarılabilecek. Uçuş sırasında, GSM iletişimin kesilmesi durumunda ise konum bilgileri cihazda depolanabilecek. Hava aracı takip sistemi sadece Türk Tescilli hava araçlarına değil aynı zamanda yurtdışından kiralanan ve Türk hava sahasında VFR uçacak hava araçlarına da kurulacak.

Bu cihazların ayrıca uçuşa elverişliliğe engel olmadığına dair hava aracının tasarım kuruluşundan uygunluk onayı alınmasının yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen insan sağlığını tehlikeye düşürmeyecek SAR değerlerine sahip olması da gerekiyor.

SHGM tarafından yapılan uçuşa elverişlilik denetlemelerinde, toplam uçuş saatleri ile bakım saatlerinin kontrolü bu veri sistemindeki uçuş saatleri referans alınarak yapılmaya başlanacak. Ayrıca uçuş planları ile kaydedilen bilgiler arasındaki tutarlılıklar yine sistem üzerinden kontrol edilebilecek.

GENELGE İÇİN TIKLAYIN...

SHGM'DEN TARİHİ KARAR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Uctugumuz ucaklarin hepsi g1000ekipmanli. Cep tellerimiz herzaman acik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KULE ~ 4 yıl önce
GARMIN G1000 SİSTEMİ OLAN BİR UÇAKTA: UÇAN KİŞİYE CEP TELEFONUNU KAPATIP UÇACAKSIN DİYE EĞİTİM VER, İMALATÇI BUNU BÖYLE İSTİYOR DE, SONRADAN GSM ALTYAPISINI KULLANAN TAKİP SİSTEMİ TAKMAYA ZORLA.OLACAK İŞ DEĞİL .HİÇBİR İMALATÇI BUNU KABUL ETMEZ.SORSUNLAR CESSNA ,DIAMOND,CIRRUS NE DİYECEK BAKALIM. GLASS KOKOPİT OLMAYAN UCAK İÇİN ZATEN BİR ONEMİ YOK, BUNU DUSUNENLER GLASS KOKPİT UÇAK SİSTEMLERİNİN NE ŞEKİLDE ÇALIŞTIĞINDAN BİR HABER OLMALILAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
O cihazlari ulkeye bakan cocugu ithal etmezse şaşarim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tarihi REZILLIK ~ 4 yıl önce
Havacılığı sadece havayolları ve IFR uçuş sanan SHGM'nin ve DHM'i nin iş bilmezliğinin ve beceriksizliğinin, korkularından kurtulmak ve sorumluluktan kaçarak işletmeleri zan altına almak eyleminin tescilidir bu yönetmelik. Elbette uçan kuşu kontrol edecem benden gayrı karga yok diyen hava kuvvetlerininde bu işin özünde büyük payı vardır. Hava Sahalarını adam gibi ayırıp class-g yi kuramayan, radar sistemini iyileştirip her hava taşıtını takip edemeyen ve tabii ki bu konuda ASIL İŞİNİ YAPIP sorumluluk almaktansa topu profesyonelce taça atan ve kaçan DHMİ ve SHGM gene iptidai, ortaçağa yakışacak bir çözüm bulmuş UÇUŞ EMNİYET KİSVESİ altında. Bu olay işletmelerin maliyetini nasıl arttıracak, bu maliyet artışı sektöre nasıl yansıyacak, bundan dolayı uçuş okulları ve 3-5 tane küçük uçak sahibi nasıl etiklenecek hiç düşünen, umrunda olan yok tabii ki. Birde pranga vurun her uçağa, 300 mt lik bir ip takın olsun bitsin. Allah kahretsin bu ülkede havacılık filan yapılmaz, göğe böyle erişilmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000