17 Aralık 2012, Pazartesi 14:05:49

SHGM'DEN SICAK HABER

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, engelli yolcuların havacılık hizmetlerinden hiçbir sorunla karşılaşmadan faydalanabilmesi amacıyla yürüttüğü Engelsiz Kuruluş çalışmalarına sıcak hava balon işletmelerini de dahil etti.

SHGM'den yapılan açıklamada:

Çoğunlukla Kapadokya Bölgesi'nde faaliyet gösteren sıcak hava balon işletmelerin gerekli şartları yerine getirmesi suretiyle engelli vatandaşlarımıza bu alanda da hizmet verilebilmesi hedefleniyor. Gereklilikleri yerine getiren işletmelere SHGM tarafından Engelsiz Balon Kuruluşu Sertifikası verilerek, hizmet tarifeleri üzerinden gerçekleştirilecek tüm işlemlerinde yüzde 15 indirim uygulanacak.

Balon işletmelerinin Sertifika almaları için filolarında en az bir adet engelli vatandaşlara göre dizayn edilmiş balonu ve sepetini bulundurması gerekiyor. Filoda bulunan balonun engelli kullanımına uygun dizayn edildiğine ilişkin üretici firmanın vereceği teknik raporun da SHGM'ye sunulması isteniyor.

İşletmelerin ayrıca uçuş bölgesine ulaşımı sağlayan araçlarda engelli yolcular için oturma alanları belirlemeleri ve bu yolcuların iniş-biniş işlemlerinde gerekli kolaylıkları sağlaması gerekiyor.  Yerine getirilmesi gereken diğer bir şart ise, işletme bünyesinde engelli kullanımına uygun giriş-çıkışlar ve lavabolar bulundurulması.

Ülkemizde sıcak hava balonculuğunun geliştirilmesi ve turizme daha fazla katkı sağlanabilmesi amacıyla SHGM tarafından kısa bir süre önce balon uçuşlarının su üzerinde, deniz ve göller üzerinde uçuş yapabilmesine imkan veren düzenleme hayata geçirilmişti.

Türkiye'deki balon işletmelerinin sayısı 10 yıllık bir süreçte 6'dan 21'e yükselirken, bu işletmelerin filolarındaki balon sayısı da 43'ten 187'ye ulaşmıştır.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur. 

SHGM'DEN SICAK HABER

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000