28 Aralık 2012, Cuma 13:51:12

SHGM'DEN SICAK HABER

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü; sivil havacılıktaki gelişmeler çerçevesinde uçuşların tüm ülkeye yayılması ve uçuş gerçekleştirilmeyen şehirlere sefer yapılması amacıyla yeni bir çalışma başlattı.
  • Sivil havacılığın gelişmesi için süper bir haber, ayrıca vatandaş için süper süper bir haber. Emeği geçenleri ve bunu duyuran airporthaber'i tebrik ederim.
  • Antalya Türkiyede alan vergisi alanında en fazla vergi verilen meydan. Antalya dan Elazığ a yaz aylarında PEGASUS hava yolları tarafından yapılan seferlerin kış aylarında da devam ettirilmesinin gerekli olduğunu ve potansiyelin uygun olduğunu lütfen değerlendirin ve seferleri başlatınız....
  • Kocaeli (Cengiz Topel) için şunu söyleyebilirim: Meydan Kocaeli merkeze yaklaşık 10 km mesafede. Sakarya'ya ise 30 km'den az. Bu iki şehir o kadar iç-içe ki, 5 dk arayla dolmuşlar işletiliyor. Öğrenciler ve çalışanlar seyeahat ediyor. Eğer doğu-batı yönünde, Kocaeli'nin Körfez ilçesinden Sakarya'ya kadar bir banliyö treni yapılsa, bu trenin duraklarından biri Cengiz Topel apronunun önü olsa, bu 60 km'lik demiryolu hattı bu meydanı "uçurur". Ayırca meydandan bağımsız bölgenin trafik ve taşımacılık sorununu da çözer. Teşvik falan da istemez sonra. Bu hat zaten kendini amorti eder bir yıla... Sanırım küçük şehirlerdeki bir çok meydanın kötü talihi bu yüzdendir.
  • uşak havaalanından full dolulukla uçan atlatjeti yeniden havaalanımızda görmek isteriz

SHGM'den yapılan açıklamada:

SHGM tarafından hayata geçirilen düzenleme kapsamında;  iç hatlarda ana merkez olarak kullanılan İstanbul Atatürk, İstanbul Sabiha Gökçen, İzmir Adnan Menderes, Ankara Esenboğa ve Antalya Havaalanlarından uçuş hizmeti verilmeyen güzergahlara sefer başlatacak havayolu işletmelerine yönelik bir teşvik sistemi getiriliyor.

2013 yılından itibaren uygulamaya konulacak düzenleme ile ilgili SHGM tarafından bir genelge yayımlandı. Genelge’de, havayolu işletmelerinin ana merkezlerden bazı şehirlere seferler düzenlemediği yolcuların varmak istedikleri noktaya aktarmalı olarak gitmek zorunda kaldıkları belirtilerek, yolcu talepleri, yolcu memnuniyeti ve hizmetin tüm ülkeye yayılması ilkeleri çerçevesinde uçuş hizmeti verilmeyen güzergahların teşvik edilmesi ihtiyacı ortaya çıktığı ifade edildi.

2003 yılından itibaren havacılıkta serbestleşme yönünde atılan adımlar ve hayata geçirilen projeler kapsamında iç hatlarda tarifeli hizmet veren havayolu sayısının 6'ya ulaştığı belirtilen Genelge’de, bu havayolu işletmelerine yönelik teşvikler ile bu hatların kullanılmasına ait usul ve şartlar belirlendi.

Buna göre, SHGM teşvik edilecek hatları her yılın Aralık ayında ilan edecek ve havayolu işletmeleri bu hatlara Ocak ayında içinde müracaat edebilecek. Havayolları uçuş izin başvurusu yaptığı hatlarda, yaz tarife döneminde başlamak üzere haftalık en az 3 sefer düzenleyecek.  Teşvik edilen hatlarda uçuş izni onaylanan havayolunun o hattı geliştirmesi ve sürdürebilmesi için en az 2 yıl süre verilecek ve bu sürede zarfında sözkonusu hatta başka bir havayoluna uçuş izni verilmeyecek.

Ayrıca iç hat uçuşların gelişmesine katkı sağlamak üzere teşvik edilen hatlarda sefer başlatan havayolu işletmelerine dış hatlarda gerçekleştireceği uçuşlar ve trafik hakkı tahsislerinde öncelik verilecek.

2013 yaz döneminde başlamak üzere, teşvik edilecek hatlar şunlardır:

- İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan; Adıyaman, Ağrı, Amasya (Merzifon), Denizli (Çardak), Gökçeada, Iğdır, Isparta (Süleyman Demirel), Kahramanmaraş, Nevşehir (Kapadokya), Muş, Siirt, Sinop, Uşak, Eskişehir (Anadolu)

- Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan; Balıkesir (Koca Seyit), Gökçeada, Sinop, Antalya Gazipaşa, Sivas, Denizli (Çardak)

- İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan; Adıyaman, Ağrı, Amasya (Merzifon) , Batman, Bursa (Yenişehir), , Iğdır, Isparta (Süleyman Demirel), Kahramanmaraş, Kocaeli (Cengiz Topel), Konya, Nevşehir (Kapadokya), Muş, Siirt, Sinop, Sivas, Tokat, Uşak, Eskişehir (Anadolu), Tekirdağ (Çorlu), Zonguldak (Çaycuma), Antalya Gazipaşa

- Antalya Havalimanı’ndan; Adıyaman, Ağrı, Amasya (Merzifon), , Batman, Bursa (Yenişehir), Çanakkale, Denizli (Çardak) , Erzincan, Erzurum, Elazığ, Gökçeada, Iğdır, Kahramanmaraş, Kocaeli (Cengiz Topel), Kayseri, Kars, Nevşehir (Kapadokya), Muş, Siirt, Sinop, Sivas, Tokat, Uşak, Eskişehir (Anadolu), Tekirdağ (Çorlu), Şanlıurfa (GAP), Zonguldak (Çaycuma), Mardin, Malatya

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur…

SHGM'DEN SICAK HABER

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

Merzifonlu ~ 5 yıl önce
Sivil havacılığın gelişmesi için süper bir haber, ayrıca vatandaş için süper süper bir haber. Emeği geçenleri ve bunu duyuran airporthaber'i tebrik ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
antalya ~ 5 yıl önce
Antalya Türkiyede alan vergisi alanında en fazla vergi verilen meydan. Antalya dan Elazığ a yaz aylarında PEGASUS hava yolları tarafından yapılan seferlerin kış aylarında da devam ettirilmesinin gerekli olduğunu ve potansiyelin uygun olduğunu lütfen değerlendirin ve seferleri başlatınız....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Asıl mesele.. ~ 5 yıl önce
Kocaeli (Cengiz Topel) için şunu söyleyebilirim: Meydan Kocaeli merkeze yaklaşık 10 km mesafede. Sakarya'ya ise 30 km'den az. Bu iki şehir o kadar iç-içe ki, 5 dk arayla dolmuşlar işletiliyor. Öğrenciler ve çalışanlar seyeahat ediyor. Eğer doğu-batı yönünde, Kocaeli'nin Körfez ilçesinden Sakarya'ya kadar bir banliyö treni yapılsa, bu trenin duraklarından biri Cengiz Topel apronunun önü olsa, bu 60 km'lik demiryolu hattı bu meydanı "uçurur". Ayırca meydandan bağımsız bölgenin trafik ve taşımacılık sorununu da çözer. Teşvik falan da istemez sonra. Bu hat zaten kendini amorti eder bir yıla... Sanırım küçük şehirlerdeki bir çok meydanın kötü talihi bu yüzdendir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uşak havaalanı ~ 5 yıl önce
uşak havaalanından full dolulukla uçan atlatjeti yeniden havaalanımızda görmek isteriz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000