06 Ağustos 2016, Cumartesi 14:31:46

SHGM'den izinsiz İHA uçuşuna ceza

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile izinsiz İHA (İnsansız Hava Aracı) uçuran kişiye 1.162,00 TL para cezası verildiğini duyurdu.
  • Tüm dronlara yasak gelmeli nedeni fetö bunlarla birşeyler yapabilir
  • Drone uçuran fetö cü dür vatan hainidir
  • 15 temmuzda ucuyorlarmis. kesin fetonun dronudur o. sen onu birakta shgm alcak ucus yapan f-16 lara ne ceza kestin onu bir acikla.

İHA'ların (İnsansız Hava Aracı) son yıllarda çok büyük bir pazar haline gelmesi, ulaşılabilirlik ve kullanılabilirliğinin kolay olması nedeniyle her kesimin ilgi odağı haline geldi.

Profesyonellerin yanında amatör kişiler tarafından da sıkça kullanılmaya başlamasıyla birlikte sorunlar da yaşanmaya başladı. 2015 yılının başında bir kişi Atatürk Havalimanı üzerinde İHA ile görüntüler çekmiş ve sonrasında hakkında suç duyuruları yapılmıştı. Görülen davada hakkında ise hava trafiğini tehlikeye sokmak suçundan 1 yıldan 6 yıla kadar istenmişti.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) yayımladığı genelge ve düzenlemeler ile İHA konusuna bir standart getirmek isterken, sosyal medya hesabından aralıklarla yaptığı açıklama ile İHA uçurmak isteyenlerin izin almaları gerektiğini, izinsiz uçuşların suç oluşturduğu ve cezai işlem uygulanacağını duyuruyordu.

Geçtiğimiz 15 Temmuz günü Bolu'da izinsiz İHA uçuran bir kişiye 1.162,00 TL para cezası verildiği açıklandı.

SHGM'den yapılan açıklamada "2920 sayılı kanunun 143'üncü maddesine istinaden" ceza kesildiği belirtilirken, İHA kullanıcılarını cezalı duruma düşmemek için uçuş yapmadan evvel bağlı bulunulan Mülki İdare Amirliği'nden yasak olup olmadığının sorulması konusunda uyardı.

Türk Hava Sahasında işletilecek veya kullanılacak sivil İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemlerinin ithali, satışı, kayıt ve tescili, uçuşa elverişliliğin sağlanması, sistemleri kullanacak kişilerin sahip olması gereken nitelikleri, hava trafik hizmetleri ve İHA operasyonlarına ilişkin usul ve esasları belirleyen İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı’nı (SHT-İHA) BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

SHGM'den izinsiz İHA uçuşuna ceza

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Depne ~ 2 yıl önce
Tüm dronlara yasak gelmeli nedeni fetö bunlarla birşeyler yapabilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
derbeder ~ 2 yıl önce
Kardeş kafan güzelmiş nasıl yaşadın ?
İha ~ 2 yıl önce
Drone uçuran fetö cü dür vatan hainidir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
derbeder ~ 2 yıl önce
kafanı yaşamak isterim ne kullanıyorsun sen??
gonyali ~ 2 yıl önce
15 temmuzda ucuyorlarmis. kesin fetonun dronudur o. sen onu birakta shgm alcak ucus yapan f-16 lara ne ceza kestin onu bir acikla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Millet ~ 2 yıl önce
Onlara Millet ceza kesti, sen hala anlamadın mı?
gonyalı ~ 2 yıl önce
millet rumuzlu zıbırdama ordan

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000