13 Kasım 2013, Çarşamba 16:27:16

SHGM'DEN HAVACILIK İŞLETMELERİNE ÖNEMLİ DUYURU

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), tüm havacılık işletmelerini yakından ilgilendiren bir duyuru yayınladı. Peki, SHGM Genel Müdürü Bilal Ekşi imzalı bu duyuru ne için yapıldı?
  • Yabancı pilot yorumuna tamamen katılıyorum:) sektörün içinde bir pilotum. Bu yabancı pilotlar yalnızca haklarımızı yemekle kalmıyor Türkiye'deki çalıştıkları şirketlerin ahlakınızdan bozuyorlar. Patronlar buna göz yumuyorum bilemem. Bakın pegasusa: yabancı pilota göz kırpıyormu.HAYIR. Ali bey bunun farkında. Yabancı pilot uzun süre yatı yaptığı bir dış görevde harcırahının bir bölümünü ekip planlama görevlisine verirse istediği planımda çıkarır, ülkesinede gidip gelir.'Uçakla bir saat' Bizde patrona küfür ederiz. Helâlinden para kazanmak bu olsa gerek...? Not:Sonrada egedeki şehitlerimize ağlarız.
  • Havayolu sektörü dışından bir gözlemci olarak bilgim ve tesbitim olmasa da bir tahmin olarak, ülkede yabancı pilot saltanatı olduğunu ve büyüklü küçüklü tüm firmaların yönetimlerinin de bu şekilde parça başı açıktan elden ödemeli eleman çalıştırdığını düşünüyorum. Bu nedenle de ülkesini seven bir Türk olarak ülkenin yetiştirdiği elemanlara yazık olduğu görüşündeyim.
  • Yahu bizim Pilotlar olarak Odamız Vakfımız vs yokmu??Gerçi aidatımız geç yatırsak hemen birileri arıyor..Yani varsada böyle önemli konularda niye yokmuş gibi davranıyorlar??Alooo
  • ben işimi adam gibi yapıyorsam shgm de yapacak kardeşim, o kadar harç/para emek veriyoruz, o adamlarda bizim vergilerimizle maaş alıyorlar. Oturarakta eleştiririm, yatarakta, bu kimseyi bağlamaz. 4-5 ay lisanslarımız bekledi. Hala'da herşey muallak - TEKNİSYEN lisansından bahsediyorum, sistemleri inanılmaz yavaş ve kimseye ulaşılamıyor. Kısacası bende revizyon gerekliliğine inanıyorum... Memnun olan pilot amcalara'da mutluluklarının devamını dilerim. Orayı düzene sokan kişinin, teknisyen lisanslarına ve genelgelerine de el atmasını bekliyoruz.

İŞTE SHGM TARAFINDAN YAPILAN O DUYURU:

"Bilindiği üzere ülkemizde görev yapacak olan, yabancı ülkeler tarafından lisanslandırılmış pilotların Türk tescilli hava araçlarında görev yapmadan önce JAA/EASA lisanslı pilot çalıştırma yetki belgesi veya validasyon belgesi alması zorunludur.

20/04/2012 tarih 5424 sayılı ICAO ve JAA/EASA Lisanslı Pilot Çalıştırma Usulleri Genelgesinin 3üncü maddesinde açıkça belirtildiği gibi,  JAA/EASA lisanslı pilot çalıştırma yetki belgesi veya validasyon belgesi başvurularında lisansı düzenleyen ülkenin sivil havacılık otoritesi tarafından düzenlenmiş lisans teyit mektubu bulunması gerekmektedir. Ancak son dönemde Genel Müdürlüğümüze yapılan başvuruların bir kısmında lisans teyit mektuplarının bulunmadığı görülmektedir.

Lisans teyit işlemlerinin daha hızlı ve güvenilir yapılabilmesi amacıyla Genel Müdürlüğümüz bünyesinde teyit işlemleri için verification@shgm.gov.tr e-posta adresi oluşturulmuştur. Başvuru öncesi (tanzim veya yenileme) ilgili Sivil Havacılık Otoritesi tarafından teyit mektuplarının e-posta yolu ile Genel Müdürlüğümüze gönderilmesi gerekmektedir.  Aksi  takdirde  JAA/EASA  lisanslı  pilot  çalıştırma yetki belgesi veya validasyon belgesi başvuruları Genel Müdürlüğümüz tarafından kabul edilmeyecektir.

Diğer taraftan halihazırda ülkemizde görev yapmakta olan JAA/EASA lisanslı pilot çalıştırma yetki belgesi veya validasyon belgesi sahibi yabancı lisanslı pilotlar için de lisans teyit  mektuplarının  31.12.2013  tarihine  kadar  e-posta  yolu  ile  Genel  Müdürlüğümüze iletilmesi gerekmektedir."


SHGM'DEN HAVACILIK İŞLETMELERİNE ÖNEMLİ DUYURU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Yabancı pilot yorumuna tamamen katılıyorum:) sektörün içinde bir pilotum. Bu yabancı pilotlar yalnızca haklarımızı yemekle kalmıyor Türkiye'deki çalıştıkları şirketlerin ahlakınızdan bozuyorlar. Patronlar buna göz yumuyorum bilemem. Bakın pegasusa: yabancı pilota göz kırpıyormu.HAYIR. Ali bey bunun farkında. Yabancı pilot uzun süre yatı yaptığı bir dış görevde harcırahının bir bölümünü ekip planlama görevlisine verirse istediği planımda çıkarır, ülkesinede gidip gelir.'Uçakla bir saat' Bizde patrona küfür ederiz. Helâlinden para kazanmak bu olsa gerek...? Not:Sonrada egedeki şehitlerimize ağlarız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yabancı pilot ? ~ 5 yıl önce
Havayolu sektörü dışından bir gözlemci olarak bilgim ve tesbitim olmasa da bir tahmin olarak, ülkede yabancı pilot saltanatı olduğunu ve büyüklü küçüklü tüm firmaların yönetimlerinin de bu şekilde parça başı açıktan elden ödemeli eleman çalıştırdığını düşünüyorum. Bu nedenle de ülkesini seven bir Türk olarak ülkenin yetiştirdiği elemanlara yazık olduğu görüşündeyim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oda ~ 5 yıl önce
Yahu bizim Pilotlar olarak Odamız Vakfımız vs yokmu??Gerçi aidatımız geç yatırsak hemen birileri arıyor..Yani varsada böyle önemli konularda niye yokmuş gibi davranıyorlar??Alooo

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Shgm ~ 5 yıl önce
ben işimi adam gibi yapıyorsam shgm de yapacak kardeşim, o kadar harç/para emek veriyoruz, o adamlarda bizim vergilerimizle maaş alıyorlar. Oturarakta eleştiririm, yatarakta, bu kimseyi bağlamaz. 4-5 ay lisanslarımız bekledi. Hala'da herşey muallak - TEKNİSYEN lisansından bahsediyorum, sistemleri inanılmaz yavaş ve kimseye ulaşılamıyor. Kısacası bende revizyon gerekliliğine inanıyorum... Memnun olan pilot amcalara'da mutluluklarının devamını dilerim. Orayı düzene sokan kişinin, teknisyen lisanslarına ve genelgelerine de el atmasını bekliyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000