06 Aralık 2013, Cuma 16:55:21

SHGM'DEN FLAŞ KARAR... PARAYI VEREN PİLOT OLAMAYACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), uçuş okullarında pilotluk eğitimi alacak adayların kabulünde test yöntemine geçilmesi amacıyla bir talimat yayımladı.
  • SGHM KONTROL PILOTLARINI nasil bilirsiniz? BALON PILOTU olarak dersek yanlis yapmamis oluruz,zira balon pilotundan UCAK kontrol pilotlari var.Konusmakta zorlanan ,konusmaktan aciz,,psikolojik sorunlari ollan ,biz ogrencilere kontrol ucuslarinda bilgisizligi ile kok sokturen Kontrol Pilotcugu N.S ler gibi fosiller olara taniriz dersek yanilmamis oluruz.
  • SGHM once kontrol pilotu olarak ullandigi ici gecmis akli kit psikolojik sorunlari olup bizi konrola gelen pilotcuklarini teste tabi tutsun
  • BU karar Anadolu Üni - Pilotaj bölümü içinde geçerli mi ?Özel yetenek sınavları geri dönecek mi ? Bilgisi olan var mı ?!!
  • Sivil havaciliktan Ramazan Duzgun beyin ATPL sinavi haksizliklarina da bir an once mudehale ederek sektoru ve ozellikle tecrubeli pilotlari rahatlatmasini bekliyoruz. Durumumuz perisan. 15 000 soru ezberliyoruz. 50 yas ve 8000 saat ucustan sonra bu buyuk haksizlik. Durumumuz icler acisi. Ailemiz dagildi. Isimizi kaybettik. Duyun sesimizi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), uçuş okullarında pilotluk eğitimi alacak adayların kabulünde test yöntemine geçilmesi amacıyla bir talimat yayımladı.

SHGM'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

Pilotaj eğitimine başlayan adayların eğitimlerini tamamladıktan sonra havayolu işe alım süreçlerinde pilotluk yeteneklerinin ölçüldüğü ve testlerden geçememesi sebebi ile kişilerin zaman ve maddi anlamda mağdur olduklarına yönelik vaki şikâyetler üzerine bu testlerin öğrenci kabulünden önce yapılmasına karar verildi.

Pilotaj eğitimi alacak adayların eğitime başlamadan önce tabi tutulacağı teste ilişkin usul ve esasların yer aldığı Öğrenci Pilot Seçiminde Kullanılacak Test Talimatı (SHT-1T), Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi imzasıyla uçuş okullarına gönderildi.

SHGM'nin yetkilendirdiği Uçuş Eğitim Organizasyonlarına pilotluk için başvuran adayların eğitime başlamadan önce teste tabi tutulması ve sadece başarılı olan adayların pilotluk eğitimine kabul edilmesi istendi.

Talimat kapsamında Uçuş Okulları, İngilizce bilgisinin yanısıra Matematik bilgisi, Fizik bilgisi, Zekâ, Görsel ve işitsel hafıza, Algılama ve yoğunlaşma, Kişilik testi, Uzay oryantasyonu, Psikomotor, Stres altında karar verme, Fiziksel uyum konularını kapsayacak şekilde bir test yaptıktan sonra pilotluk eğitimi alacak öğrencileri belirleyecek.

Uçuş Okulları öğrenci seçiminde uygulayacakları test sistemlerini, test sistemi sonuçlarının öğrenci seçiminde nasıl kullanılacağını ve özelliklerini açıklayan bir başvuru dosyasını Genel Müdürlüğe sunacak ve onaylandıktan sonra pilot seçim usulünü bu yönteme göre gerçekleştirecek. Talimat kuralları, uçuş okullarının yanısıra yükseköğretim kurumlarında akademik eğitim dışında pilotaj eğitimi alacak öğrenci pilotlar için de 01.03.2014 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Pilotluk eğitimi öncesi adayların ön testine tabi tutulmasını içeren yeni uygulamanın, havayolu işletmelerinde işe girerken istenen yeterlilikler çerçevesinde lisanslı pilotlara önemli avantaj sağlayacağı ve böylelikle sivil havacılığın hızla artan pilot ihtiyacının zaman ve emek kaybının önüne geçilerek karışlanabileceği düşünülüyor. 

SHGM'DEN FLAŞ KARAR... PARAYI VEREN PİLOT OLAMAYACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (71)

OSAVAGE ~ 3 yıl önce
SGHM KONTROL PILOTLARINI nasil bilirsiniz? BALON PILOTU olarak dersek yanlis yapmamis oluruz,zira balon pilotundan UCAK kontrol pilotlari var.Konusmakta zorlanan ,konusmaktan aciz,,psikolojik sorunlari ollan ,biz ogrencilere kontrol ucuslarinda bilgisizligi ile kok sokturen Kontrol Pilotcugu N.S ler gibi fosiller olara taniriz dersek yanilmamis oluruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OSAVAGE ~ 3 yıl önce
SGHM once kontrol pilotu olarak ullandigi ici gecmis akli kit psikolojik sorunlari olup bizi konrola gelen pilotcuklarini teste tabi tutsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilotaj ~ 4 yıl önce
BU karar Anadolu Üni - Pilotaj bölümü içinde geçerli mi ?Özel yetenek sınavları geri dönecek mi ? Bilgisi olan var mı ?!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tecrubeli magdur ~ 4 yıl önce
Sivil havaciliktan Ramazan Duzgun beyin ATPL sinavi haksizliklarina da bir an once mudehale ederek sektoru ve ozellikle tecrubeli pilotlari rahatlatmasini bekliyoruz. Durumumuz perisan. 15 000 soru ezberliyoruz. 50 yas ve 8000 saat ucustan sonra bu buyuk haksizlik. Durumumuz icler acisi. Ailemiz dagildi. Isimizi kaybettik. Duyun sesimizi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000