08 Temmuz 2008, Salı 13:06:14

SHGM'den etkin denetim

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), yer hizmetlerinin uluslararası standartlarda yürütülmesi, uçuş, can ve mal emniyetinin sağlanması ile yolcu mağduriyetinin önlenmesi amacıyla Havaalanı Yer Hizmetleri Yönetmeliği (SHY-22) kapsamında denetimlerini aralıksız sürdürüyor.

Havaalanı Yer Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında, “Temsil, Yolcu Trafik, Yük Kontrolü ve Haberleşme, Ramp: Ramp, kargo ve posta, uçak temizlik, birim yükleme gereçlerinin kontrolü,Uçak Hat Bakım: Uçak hat bakım, yakıt ve yağ,Uçuş Operasyon,Ulaşım,İkram Servis,Gözetim ve Yönetim ile Uçak Özel Güvenlik Hizmet ve Denetimi” türlerinde verilen hizmetlere ilişkin denetlemeler yapıyor.

SHGM, bu denetlemeler sonucunda tespit edilen aksaklıkların giderilmesi yönünde yer hizmeti veren şirketlere, ilk defa cezai yaptırımını 2006 yılı itibariyle uygulanmaya başlamıştı.
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; 2006 yılının Aralık ayı ile 2008 yılının Nisan ayı arasında “A, B ve C Grubu Çalışma Ruhsatı”na sahip yer hizmeti şirketlerine toplam 55 adet ceza ve 76,416 YTL idari para cezası kesildi. Böylece havacılık sektöründe yer hizmetleri konusunda aksaklıkların giderilmesi yönünde önemli bir adım atıldığı belirtildi.

İste yer hizmeti denetlemelerinin yıllar itibariyle gelişim grafikleri:

SHGM - Grafik

SHGM - Grafik

SHGM'den etkin denetim

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000