06 Ağustos 2016, Cumartesi 09:34:35

SHGM'den 'acil çıkış' açıklaması

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) acil çıkış koltuklarıyla ilgili dün genelge yayımladı. Artık parasınız verseniz de acil çıkış koltuklarında oturamayabilirsiniz... İşte detaylar...
  • Slide yada kaydırak isme takılmayalım ama orada açılması için manuel kol var ise yanlışlıkla havada o kola temas edince yada kasıtlı uygulama olursa neticeyi düşünmek istemiyoruz ama umarız ki kapı açılmadan kaydırak devreye girmiyordur. Bu bilgilerde ekli olsa anlatılanlara ..
  • THY de oralara zaten oturamazsın. Yerler blokelei olduğu için Kontuardakiler de eşe dosta veriyor.
  • "Eski köye yeni adet" diye bir laf vardır ama, bu "yeni köye eski adet" olmuş. Bu usul her zaman vardı, yazılıydı, uygulanıyordu. SHGM'nin yeni haberi oldu herhalde, ya da bu işlere bakan şubeye yeni biri atandı ve bu camiaya yabancı.
  • Herkesin gözünden kaçan bir nokta var, yolcu profiline takılmışsınız, esas önemli olan ilk maddede söylenmiş: 1. Acil çıkış koltukların, uçuşun kritik safhalarında boş bırakılmamasına yönelik gerekli tedbirleri almak ve uygulamak zorundadır. (örneğin pas ekip ya da işletme personelinin bu koltuklarda oturtulması).... Yani SHGM diyor ki, ey pegasus,atlas,onur,thy; acil çıkış koltuklarına insanımızın konforuna düşkün diye, koltuk mesafe aralığı fazla diye nasıl olsa bu koltukları tercih eder, o halde koltuklar için ekstra para isteyelim. Ancakkkkk, istedin de vermediler, nolacak? Acil çıkış koltukları boş kalacak. O halde sen parayla satamazsan boş uçurma! Uçuş emniyeti ve yolcu tahliyesi için uçuşun kritik safhalarında koltukları millete satamadım diye boş bırakmazlık etme! Kapişşşşş????

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) "Acil Çıkış Koltuklarına Yolcu Yerleşimi" isimli genelgeyi dün yayımladı.

Yayımlanan bu genelge ile acil çıkış koltuklarını ekstra ücret karşılığında alan yolcular, kabin ekibinin inisiyatifiyle bu koltuklardan kaldırılabilecek.

Acil çıkış kapısındaki koltuklarda oturan yolculara, kabin ekibi tarafından olası acil durumlara karşı brifing verilecek. Kabin görevlisi eğer yolcunun 10 maddelik brifingi yerine getirebileceğine ikna olmazsa, yolcuyu başka bir koltuğa yerleştirecek.

SHGM'nin bu genelgesi ile birlikte, acil çıkış koltuklarına yer seçimi yapan yolcular, kabin ekibinin verdiği brifingdeki maddeleri uygulayabileceğini kabul etse dahi, yine genelgede belirtilen 9 maddelik şarta haiz değilse, koltuğu değiştirilecek. 

Ücreti karşılığında alınan 'acil çıkış' koltuklarından, aşağıdaki kriterlere uyan yolcular başka koltuklara oturtulacak;

a) Hızlı hareket etmeleri istendiğinde bunu yerine getiremeyecek durumdaki hareket kısıtlaması olanlar,
b) Zihinsel veya fiziksel engelliler,
c) Verilecek yazılı ya da sözlü talimatları algılayamayacak şekilde görme veya duyma engelli olanlar,
ç) Yaşlılık veya hastalık gibi nedenlerle hızlı hareket etmede güçlük çekenler,
d) Hızlı hareket etmede ya da acil çıkışa ulaşmada veya acil çıkıştan geçişte zorluk çekecek aşırı kilolu olanlar,
e) Bir yetişkin tarafından refakat edilsin veya edilmesin bebekler ve çocuklar
f) Sınırdışı edilmiş, kabul edilemez ve tutuklu yolcular,
g) Rehber köpeği veya evcil hayvan eşliğinde seyahat edenler,
ğ) Çıkışın açılmasını engelleyecek biçimde bir başka kimseden sorumlu olanlar,
h) 2 nci maddede yer alan görev ve sorumlulukları yerine getireceğini kabul etmeyen/etmeyecek yolcular.


SHGM, bu maddeler içerisinde olan yolcuların acil çıkış kapısında oturmasına "hiçbir şekilde müsaade edilmemesini" belirtti. 

Kabin ekibi tarafından bu koltuklarda oturan yolculara aşağıdaki maddeler anlatılacak;

a) Acil çıkış yerinin bilinmesi,
b) Acil çıkışın kullanımı için talimatların anlaşılması,
c) Acil çıkışın kullanımı,
ç) Tehlike için dış şartların değerlendirilmesi,
d) Ekip üyesince verilen tüm yönlendirmelerin takibi,
e) Acil çıkış kapılarının/pencerelerinin kullanımını engellemeyecek biçimde yerleştirilmesi ya da emniyete alınması,
f) Uygulanabilir durumlarda tahliye kaydırağının durumunun değerlendirilmesi, gerektiğinde kaydırağın şişirilmesi (manuel şişirme kolunun kullanımı vb.),
g) Süratle acil çıkışlara geçilmesi,
ğ) Uygulanabilir durumlarda kaydıraktan inen kimselere yardım etmek için kaydırağın açılmasından sonra dengede tutulması,
h) Tahliye sonrası yolcular için emniyetli bir yolun seçilmesi ve izlenmesi.


SHGM'NİN ACİL ÇIKIŞ KOLTUKLARINA YOLCU YERLEŞİMİ GENELGESİ

SHGM'den 'acil çıkış' açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

kaydırak ? ~ 2 yıl önce
Slide yada kaydırak isme takılmayalım ama orada açılması için manuel kol var ise yanlışlıkla havada o kola temas edince yada kasıtlı uygulama olursa neticeyi düşünmek istemiyoruz ama umarız ki kapı açılmadan kaydırak devreye girmiyordur. Bu bilgilerde ekli olsa anlatılanlara ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emergency ~ 2 yıl önce
THY de oralara zaten oturamazsın. Yerler blokelei olduğu için Kontuardakiler de eşe dosta veriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerçek ~ 2 yıl önce
"Eski köye yeni adet" diye bir laf vardır ama, bu "yeni köye eski adet" olmuş. Bu usul her zaman vardı, yazılıydı, uygulanıyordu. SHGM'nin yeni haberi oldu herhalde, ya da bu işlere bakan şubeye yeni biri atandı ve bu camiaya yabancı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kabincilere gelsin ~ 2 yıl önce
Herkesin gözünden kaçan bir nokta var, yolcu profiline takılmışsınız, esas önemli olan ilk maddede söylenmiş: 1. Acil çıkış koltukların, uçuşun kritik safhalarında boş bırakılmamasına yönelik gerekli tedbirleri almak ve uygulamak zorundadır. (örneğin pas ekip ya da işletme personelinin bu koltuklarda oturtulması).... Yani SHGM diyor ki, ey pegasus,atlas,onur,thy; acil çıkış koltuklarına insanımızın konforuna düşkün diye, koltuk mesafe aralığı fazla diye nasıl olsa bu koltukları tercih eder, o halde koltuklar için ekstra para isteyelim. Ancakkkkk, istedin de vermediler, nolacak? Acil çıkış koltukları boş kalacak. O halde sen parayla satamazsan boş uçurma! Uçuş emniyeti ve yolcu tahliyesi için uçuşun kritik safhalarında koltukları millete satamadım diye boş bırakmazlık etme! Kapişşşşş????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
memur ~ 2 yıl önce
zorunluluk diil bilginize

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000