31 Ekim 2013, Perşembe 12:39:14

SHGM TEK SINAVDAN 350 BİN TL KAZANACAK

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), "tarayıcı personellerinin sertifikalandırılması projesi" kapsamında havalimanlarında görev yapan binlerce güvenlik personelinin sertifikalandırılması amacıyla sınav düzenliyor. SHGM, sınav sayesinde yaklaşık olarak 350 bin TL gelir elde edecek.
  • 7 kasımda yine tpss sinavi olacak ve bir önceki sinavdan bir cok kisiyle birlikte bende kaldim o kadar stres yaratiyorki bu durum herseye yansiyor. Neden görüntüler bu kadar zor bakıyosunuz cantaya hicbisey yok göremiyosunuz. En azindan bir cantayi farkli acidan gorme imkani olsa basarisiz olmaz bu kadar insan ya da yaptığımız yanlıslari görme imkani olsa.
  • kurum sözleşmeli güvenlik görevlileri sıva giriyor kazanmıyor ama iştende çıkarılmıyor neden ? beni çıkarıyorsa onuda çıkarsın bunlar sınava kefimi giriyorki ?
  • Tek sinavla o kadar insan isinden ekmeginden olacak basariz olanlardan biride benim ne yapmaliyim
  • Tpss sinavini gecemeyen o kadar ozel guvenlik ne olacak onlara ikinci bir sinav hakki verilmeyecekmi cok buyuk haksizlik bu

Uluslararası sivil havacılık standartlarının ülkemizde en üst seviyede uygulanması amacıyla SHGM tarafından hayata geçirilen proje ile, havalimanlarında yolcu kabin bagajı, uçakaltı bagajı (x-ray ve EDS), kargo, eşyaların taramasını gerçekleştiren ve x-ray ile tarama yapan tüm personelin 2014 yılı sonuna kadar sertifikalandırılması amaçlanıyor.

İlk etapta Ankara, İstanbul ve Antalya havalimanlarında çalışan personele yönelik düzenlenen ve Haziran ayından itibaren devam eden sınavlara yaklaşık 1000 güvenlik görevlisi katıldı. Görüntü yorumlama ve Teorik bilgi bölümlerinden oluşan sınavlarda başarı gösteren güvenlik görevlilerine sertifikaları verilmeye başlandı.

SHGM'nin 26 Nisan 2013 tarihinde yürürlüğe giren  "Tarayıcı Personeli Sertifikasyon Sınavı-TPSS" (SHT-17.5) Talimatı'na göre; sertifikası olmayan güvenlik personeli 2015 yılından itibaren bu görevlerde bulunamayacak.

Türkiye'nin üyesi olduğu uluslararası organizasyonlar ve AB mevzuatı gereğince; güvenlik kontrol noktalarında, kargo taramasında EDS sistemi vb. yerlerde tarama görevini yapan personelin yetkili otorite tarafından sertifikalandırılması gerekiyor. Bu kapsamda,  ulusal bir proje hazırlayarak Tarayıcı Personel Sertifikasyon Sınavı (TPSS) için çalışmalara başlayan SHGM, pilot uygulamalar ve akademik çalışmalar da bitirildikten sonra Nisan ayında yayımladığı talimatın ardından başlattığı sınavlara ve sertifikasyon çalışmalarına devam ediyor.

AirportHaber'in edindiği bilgiya göre; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün sertifika ücreti talep etmediği öğrenildi. Ancak hizmetler tarifesinde yer alan sınav ücreti kapsamında 50 TL alınıyor. Havalimanlarında görev yapan yaklaşık 7 bin güvenlik personeli olduğu biliniyor. SHGM'nin bu sınav kapsamında 350 bin TL'lik geliri kasasına koyması bekleniyor.

SHGM TEK SINAVDAN 350 BİN TL KAZANACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Olcay ~ 8 ay önce
7 kasımda yine tpss sinavi olacak ve bir önceki sinavdan bir cok kisiyle birlikte bende kaldim o kadar stres yaratiyorki bu durum herseye yansiyor. Neden görüntüler bu kadar zor bakıyosunuz cantaya hicbisey yok göremiyosunuz. En azindan bir cantayi farkli acidan gorme imkani olsa basarisiz olmaz bu kadar insan ya da yaptığımız yanlıslari görme imkani olsa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ilhan ~ 1 yıl önce
kurum sözleşmeli güvenlik görevlileri sıva giriyor kazanmıyor ama iştende çıkarılmıyor neden ? beni çıkarıyorsa onuda çıkarsın bunlar sınava kefimi giriyorki ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ezgi ~ 2 yıl önce
Tek sinavla o kadar insan isinden ekmeginden olacak basariz olanlardan biride benim ne yapmaliyim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ezgi ~ 2 yıl önce
Tpss sinavini gecemeyen o kadar ozel guvenlik ne olacak onlara ikinci bir sinav hakki verilmeyecekmi cok buyuk haksizlik bu

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000