31 Ekim 2013, Perşembe 12:39:14

SHGM TEK SINAVDAN 350 BİN TL KAZANACAK

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), "tarayıcı personellerinin sertifikalandırılması projesi" kapsamında havalimanlarında görev yapan binlerce güvenlik personelinin sertifikalandırılması amacıyla sınav düzenliyor. SHGM, sınav sayesinde yaklaşık olarak 350 bin TL gelir elde edecek.
  • Tek sinavla o kadar insan isinden ekmeginden olacak basariz olanlardan biride benim ne yapmaliyim
  • Tpss sinavini gecemeyen o kadar ozel guvenlik ne olacak onlara ikinci bir sinav hakki verilmeyecekmi cok buyuk haksizlik bu
  • Bu memlekette hersey goruntuden ibaret..varmi var
  • Amacı ne bu sınavın sen bana lcao ne diye sorarsan bu bilgi nezaman işime yaracak limandaki gümrükçüler kazanamayıp 8. Kez sınava giriyor bir yaptırım varmı yok demekki herşey sıvı kısıtlamasındaki gibi ticaret herkez para peşinde ama asgari ücrete zam gelecek dendi kıçımızdaki dona kadar zam geldi yani oda güme gitti yiğin patronlar ALLAH gözünüzü doyursun. Saa

Uluslararası sivil havacılık standartlarının ülkemizde en üst seviyede uygulanması amacıyla SHGM tarafından hayata geçirilen proje ile, havalimanlarında yolcu kabin bagajı, uçakaltı bagajı (x-ray ve EDS), kargo, eşyaların taramasını gerçekleştiren ve x-ray ile tarama yapan tüm personelin 2014 yılı sonuna kadar sertifikalandırılması amaçlanıyor.

İlk etapta Ankara, İstanbul ve Antalya havalimanlarında çalışan personele yönelik düzenlenen ve Haziran ayından itibaren devam eden sınavlara yaklaşık 1000 güvenlik görevlisi katıldı. Görüntü yorumlama ve Teorik bilgi bölümlerinden oluşan sınavlarda başarı gösteren güvenlik görevlilerine sertifikaları verilmeye başlandı.

SHGM'nin 26 Nisan 2013 tarihinde yürürlüğe giren  "Tarayıcı Personeli Sertifikasyon Sınavı-TPSS" (SHT-17.5) Talimatı'na göre; sertifikası olmayan güvenlik personeli 2015 yılından itibaren bu görevlerde bulunamayacak.

Türkiye'nin üyesi olduğu uluslararası organizasyonlar ve AB mevzuatı gereğince; güvenlik kontrol noktalarında, kargo taramasında EDS sistemi vb. yerlerde tarama görevini yapan personelin yetkili otorite tarafından sertifikalandırılması gerekiyor. Bu kapsamda,  ulusal bir proje hazırlayarak Tarayıcı Personel Sertifikasyon Sınavı (TPSS) için çalışmalara başlayan SHGM, pilot uygulamalar ve akademik çalışmalar da bitirildikten sonra Nisan ayında yayımladığı talimatın ardından başlattığı sınavlara ve sertifikasyon çalışmalarına devam ediyor.

AirportHaber'in edindiği bilgiya göre; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün sertifika ücreti talep etmediği öğrenildi. Ancak hizmetler tarifesinde yer alan sınav ücreti kapsamında 50 TL alınıyor. Havalimanlarında görev yapan yaklaşık 7 bin güvenlik personeli olduğu biliniyor. SHGM'nin bu sınav kapsamında 350 bin TL'lik geliri kasasına koyması bekleniyor.

SHGM TEK SINAVDAN 350 BİN TL KAZANACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Ezgi ~ 9 ay önce
Tek sinavla o kadar insan isinden ekmeginden olacak basariz olanlardan biride benim ne yapmaliyim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ezgi ~ 9 ay önce
Tpss sinavini gecemeyen o kadar ozel guvenlik ne olacak onlara ikinci bir sinav hakki verilmeyecekmi cok buyuk haksizlik bu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahgosa ~ 1 yıl önce
Bu memlekette hersey goruntuden ibaret..varmi var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
asi genc ~ 1 yıl önce
Amacı ne bu sınavın sen bana lcao ne diye sorarsan bu bilgi nezaman işime yaracak limandaki gümrükçüler kazanamayıp 8. Kez sınava giriyor bir yaptırım varmı yok demekki herşey sıvı kısıtlamasındaki gibi ticaret herkez para peşinde ama asgari ücrete zam gelecek dendi kıçımızdaki dona kadar zam geldi yani oda güme gitti yiğin patronlar ALLAH gözünüzü doyursun. Saa

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000