09 Temmuz 2013, Salı 15:42:26

SHGM MÜDAHALE ETTİ

Sektörde belirlenen maksimum yüzde 25 kotasının üzerinde yabancı pilot çalıştırıldığını tespit eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türk pilotların istihdamını artırmak için harekete geçti...
  • Burda artık sadece haberi okuyacağım ve yorumlara daha da bakmam. İnsanı hayata küstürürsünüz yahu. Yok şakşakcısın yok sen ne bilirsin yok efendim kendine gel nebiçim adamsın biraz saygılı ve sevmeyi öğrenin. Heralde buraya yazanlar bu negatif özelliklerinden dolayı kaybediyorlar. Sadece bu haber değil tüm haberlerde herkes devamlı birbirine giydirmekte. Doğrusu içim bayıldı artık yeter.
  • Önce fiyatı sonra kalitesi... ! Seabird sucks :))))
  • Pilot ihtiyacı olan bundan sonra kendi yetiştirecek sorun da kendiliğinden çözülecek.
  • 1. Uçuş okulları ticari sömürüyü bırakacak 2. Parayı bulup gelen herkesi okula kabul etmeyecek 3. Öncelikle iyi bir İngilizce bilgisi aranacak, 4. Öğrenciye uçuş yeteneklerini ortaya çıkaran test ve sınavlar yapılacak 5. Bütün bu aşamalar geçen öğrenci okula kabul edilecek 5. Eğitim boyunca belirli aşamaları geçemeyen öğrenci mezun olamayacak, Böyle bir uçuş Okulu'ndan mezun olan bir tane işsiz pilot kalırsa bende bir şey bilmiyorum. Örnek Anadolu Üniversitesi Sivili Havacılık okulu mezunları; bir tane işsiz var mı? Yok, Olamaz. SONUÇ olarak kalite kalite kalite... Pilotluk mesleği herkesin yapacağı bir iş olamaz. Nokta.

Genel Müdürlük, bu kapsamda, havayolu şirketlerine bir genelge gönderdi ve Türk pilotların istihdamının artırılmasını istedi. Şirketler de bunun üzerine alımlara başladı.

SHGM, geçen yıl işsiz pilotların istihdama kazandırılması için çalışma başlattı. Bu kapsamda Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) ile temaslarda bulunan Genel Müdürlük, Türkiye'de 120'ye yakın işsiz pilot bulunduğunu tespit etti. Bunun üzerine havayolu şirketlerine yazı gönderen Genel Müdürlük, uçuş okulları sayısındaki artışa ve Türk pilot istihdamının önemine dikkati çekti. Son yıllarda Türkiye'de hava taşımacılık sektörünün büyümesine paralel pilot ihtiyacının da arttığı belirtilen yazıda şunlar kaydedildi: 

"Artan bu ihtiyaca paralel olarak yabancı pilot istihdamında artış yaşanmaktadır. Ancak, son yıllarda uçuş okullarının kapasitelerinde de artışlar yaşanmıştır. Bakanlığımız tarafından ruhsatlandırılmış işletmelerde Türk vatandaşı pilotların istihdam edilmesi esas olup, yabancı uyruklu pilot temini ancak zorunlu ve istisnai şartlarda kullanılmalıdır. Bu nedenle yabancı uyruklu pilot istihdamı konusunda bu düzenlemenin yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır."

Haziran ayı sonuna kadar işletmelerde görev yapan yabancı ikinci pilot sayısının toplam ikinci pilot sayısının yüzde 25'ini aşmayacak şekilde azaltılmasını isteyen Genel Müdürlük, kademeli olarak yabancı ikinci pilot istihdamının azaltılmasını içeren plan kapsamında, 2013 yılın sonuna kadar da yabancı ikinci pilot oranının yüzde 10'a düşürülmesini hedeflediğini bildirdi.

Yabancı pilot sınırlamasına uymayana yaptırım

Genel Müdürlük, havayolu işletmelerini 31 Aralık 2013 tarihine kadar bu oranı sağlamak için gerekli tüm tedbirlerin alınmasını ve planlamaların bu yönde yapılmasını istedi. Belirtilen tarihlerde gereklilikleri yerine getiremeyen işletmelere 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu'nun 143. maddesi kapsamında işlem yapılacak. Belirtilen tarihlerden sonra belirlenen oranın dışında yabancı uyruklu ikinci pilotlara Genel Müdürlük tarafından validasyon/çalışma izin belgesi düzenlenmeyecek.

Genel Müdürlüğün söz konusu yazısı üzerine harekete geçen havayolları, yerli pilot oranlarını yakalamak için pilot ihtiyacını yerli kaynaklardan karşılama konusunda çalışmalara başladı.

SHGM, Twitter hesabından yayınladığı duyuruda, TALPA tarafından bildirilen yaklaşık 120 işsiz pilotun, pilot alımları devam eden SunExpres Havayolları'na müracaatının beklendiğini ifade etti.

Ayrıca SHGM web sitesinde pilot olmak isteyenler için yayımladığı duyuruda, havayollarının alacağı pilotlarda ingilizce dil bilgisi, üniversite mezunu olması ve pilotluk için gereken testlerden geçmesi gerektiği hatırlatılarak, kişilerin bu özelliklere sahip olması yanında pilotluk eğitimi için seçecekleri uçuş okullarının da iyi araştırılmasını istedi. 

SHGM MÜDAHALE ETTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (66)

Ümit ~ 5 yıl önce
Burda artık sadece haberi okuyacağım ve yorumlara daha da bakmam. İnsanı hayata küstürürsünüz yahu. Yok şakşakcısın yok sen ne bilirsin yok efendim kendine gel nebiçim adamsın biraz saygılı ve sevmeyi öğrenin. Heralde buraya yazanlar bu negatif özelliklerinden dolayı kaybediyorlar. Sadece bu haber değil tüm haberlerde herkes devamlı birbirine giydirmekte. Doğrusu içim bayıldı artık yeter.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Post ~ 5 yıl önce
Önce fiyatı sonra kalitesi... ! Seabird sucks :))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
Pilot ihtiyacı olan bundan sonra kendi yetiştirecek sorun da kendiliğinden çözülecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Instructor ~ 5 yıl önce
1. Uçuş okulları ticari sömürüyü bırakacak 2. Parayı bulup gelen herkesi okula kabul etmeyecek 3. Öncelikle iyi bir İngilizce bilgisi aranacak, 4. Öğrenciye uçuş yeteneklerini ortaya çıkaran test ve sınavlar yapılacak 5. Bütün bu aşamalar geçen öğrenci okula kabul edilecek 5. Eğitim boyunca belirli aşamaları geçemeyen öğrenci mezun olamayacak, Böyle bir uçuş Okulu'ndan mezun olan bir tane işsiz pilot kalırsa bende bir şey bilmiyorum. Örnek Anadolu Üniversitesi Sivili Havacılık okulu mezunları; bir tane işsiz var mı? Yok, Olamaz. SONUÇ olarak kalite kalite kalite... Pilotluk mesleği herkesin yapacağı bir iş olamaz. Nokta.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000