30 Haziran 2008, Pazartesi 18:14:15

SHGM, Malezya ile anlaşma imzaladı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün 2008 yılının ilk yarısında ikili havacılık anlaşması yaptığı ülke sayısı 12’ye ulaştı.
  • Malezya JAA/EASA üyesi oldumu? olduysa lisans ve sertifikaların kabulünde zaten bir sorun yok. Eğer JAA üyesi deyilse nasıl kabul edilecek anlayamadık. Bizim bildiğimiz Şu anda Türkiye'de ABD'nin bile lisansları geçerli değil. Sırada Sudan ve Kenya var galiba. Bundan sonra malezyadan lisans alan pilotlar yaşadı. Artık 18 dersten sınava gerek kalmadı galiba, malezyadan al lisansı uç.Bir bu eksikti. Yani şimdi biz 18 dersten sınava girerek boşunamı süründük.
  • Bu sayılan Ülkelerle Türkiye'nin bazılarıyla elli bazılarıyla seksen yıldan beri anlaşması var. sanıyorum, THY AO'nun eski hukuk müşaviri Ümit ALBAYRAK' bunları bir kitapta toplamıştı. Bu yapılanlar anlaşmaları kuvvetlendirmek için çift dikiş anlaşmamı oluyor? THY'AO kurulduğu günden beri bu ülkelere uçmuyormu? yoksa anlaşma olmadanmı uçuyordu,zaten bu ülkelerın havayollrı da ben kendimi bildim bileli Türkiye'ye uçuyor, bu işte bir yanlışlık olmasın? Ben THY'den emekli olalı on yıl oldu yoksa bu ülkelerle aramızdaki anlaşmalar iptal edilmişti de benimmi haberim olmadı.

Yurtdışı uçuşların arttırılması ve yeni dış hat uçuş noktalarının belirlenmesi amacıyla ikili müzakerelerini tüm hızıyla sürdüren SHGM, 27 Haziran 2008 tarihinde Malezya ile İkili Havacılık Anlaşması İmzaladı.

Bu yıl içinde daha önce Suriye, Sri Lanka, Avusturya, Kırgızistan, Singapur, Bahreyn, Rusya, İran, Özbekistan, Yeni Zelanda ve İspanya ile havacılık müzakeresinde bulunan SHGM’nin Malezya ile birlikte 2008’in ilk yarısında anlaşma yaptığı ülke sayısı 12’ye yükseldi.

Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcı Haydar Yalçın başkanlığında Malezya’ya giden Türk heyeti ile Malezya Sivil Havacılık yetkilileri arasında gerçekleştirilen müzakereler sonucunda her iki ülke arasındaki mevcut seferlerin artırılması konusunda mutabakata varıldı.

Malezya’nın Putrajaya kentinde imzalanan Mutabakat Zaptı’na göre, iki ülke arasında mevcut iki olan sefer sayısının önümüzdeki kış tarife döneminde dörde çıkarılmasına ve 2009-2010 IATA Kış Tarife Dönemi’nden itibaren ise seferlerin haftanın her günü gerçekleştirilmesi konusunda anlaşma sağlandı.

Müzakerelerde, mevcut İkili Havacılık Anlaşması’nı günün koşullarına göre revize edilerek, havacılık emniyeti, uçuş güvenliği ve Kod Paylaşımı gibi ticari ilişkilere olanak sağlayacak yeni hükümler de anlaşmaya ilave edildi.

Türk ve Malezya Sivil Havacılık Yetkilileri ayrıca, yer hizmetleri, uçak bakım, eğitim, mühendislik ve diğer teknik konularda iki ülke arasında yakın işbirliğinin tesis edilmesi için mutabakat sağladı. Bununla birlikte taraflar, Türk ve Malezya havacılılık otoritelerince verilen sivil havacılık alanındaki lisans ve sertifikaları karşılıklı olarak tanıma konusunda da anlaştı.

SHGM, Malezya ile anlaşma imzaladı

Facebook Yorum

Yorumlar

PİLOT ~ 10 yıl önce
Malezya JAA/EASA üyesi oldumu? olduysa lisans ve sertifikaların kabulünde zaten bir sorun yok. Eğer JAA üyesi deyilse nasıl kabul edilecek anlayamadık. Bizim bildiğimiz Şu anda Türkiye'de ABD'nin bile lisansları geçerli değil. Sırada Sudan ve Kenya var galiba. Bundan sonra malezyadan lisans alan pilotlar yaşadı. Artık 18 dersten sınava gerek kalmadı galiba, malezyadan al lisansı uç.Bir bu eksikti. Yani şimdi biz 18 dersten sınava girerek boşunamı süründük.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ŞAKA ~ 10 yıl önce
Bu sayılan Ülkelerle Türkiye'nin bazılarıyla elli bazılarıyla seksen yıldan beri anlaşması var. sanıyorum, THY AO'nun eski hukuk müşaviri Ümit ALBAYRAK' bunları bir kitapta toplamıştı. Bu yapılanlar anlaşmaları kuvvetlendirmek için çift dikiş anlaşmamı oluyor? THY'AO kurulduğu günden beri bu ülkelere uçmuyormu? yoksa anlaşma olmadanmı uçuyordu,zaten bu ülkelerın havayollrı da ben kendimi bildim bileli Türkiye'ye uçuyor, bu işte bir yanlışlık olmasın? Ben THY'den emekli olalı on yıl oldu yoksa bu ülkelerle aramızdaki anlaşmalar iptal edilmişti de benimmi haberim olmadı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000