19 Kasım 2012, Pazartesi 09:39:25

SHGM HAVELSAN PROTOKOL İMZALADI

SHGM, Simülatör sertifikasyonu için HAVELSAN ile işbirliği yaptı…
  • HAVELSAN bir tane CN-235 simülatörü yaptı Koreye sattı. Bence sivil sektöre el atarak ihtiyaç duyulan simülatörleri ALSIM, FRASCA, ELITE, MECHTRONIX den daha kaliteli yapacağından eminim, çünkü onlar sıfır hata ile askeri standartlara (mil-spec) göre çalışmaktadır. Yine eminim 300-350 bin avrolara satılan FNPT II MCC sim'i 25-30 bine maledip 100 bine satabilirler. Sim lerde kullanılan aparatlar bir kaç yüz dolara satılan imitasyonlar, 3 tane projektör , bez perde, fiberglastan kabin ve 500 dolara satılan kabin hepsi bu kadar, gittim gördün inceledim hepsi bu kadar.
  • EASA JAR FSTD-A gerekliliklerine göre Simülatörlere Yeterlilik Sertifikası ( Qualification Certificate ) verme yetkisi EASA üyesi AB ülkelerin sivil havacılık otoritelerinde. Bizimkiler kendi kendilerine gelin güvey olmuşlar!
  • Havelsan içi boş bir balondur. Google da havelsan yolsuzluk yazın bakalım neler göreceksiniz.Ahmet Necdet SEZER zamanında tüm ihaleleri iptal ediliyordu.İhalelerin şartnameleri havelsana göre hazırlanıp tek firma olarak girdiği ve böylece dev bir kambura dönüştüğünü herkes biliyor.
  • "...Türkiye'de Simülatör üretimi konusunda tek olma özelliğine sahip..." diger sirketlere ciddi bir haksizlik olmus!

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, uçuş eğitimleri için büyük önem taşıyan simülatörlerin sertifikalandırma denetimlerinde işbirliği yapmak üzere HAVELSAN ile protokol imzaladı.

Pilotluk eğitimlerinde hem uçuş okullarında (FTO) hem de tip yetkisi eğitim merkezlerinde (TRTO) her türlü uçuş şartlarını temsil eden simülatörlerde uçuş eğitimleri yapılmakta ve bu uçuşlar gerçek uçuş yerine sayılıyor. Simülatörlerin kullanımı, eğitimlerin etkinliğini çok büyük oranda arttırmakla birlikte gerçek uçuş trafiğinden etkilenmeme, acil durum eğitimlerini rahatlıkla uygulayabilme, yapılan uçuşun detaylı kaydını tutma, akaryakıt yerine elektrik kullanma ve zaman tasarrufu gibi birçok fayda sağlıyor.

Simülatörde yapılan eğitimlerin gerçek uçuş yerine sayılabilmesi için, bu cihazların gerçek uçuşu temsil edip etmediklerinin ve niteliklerini korumaya devam edip etmediklerinin periyodik olarak sertifikasyon işlemlerinin  tekrarlanması gerekiyor.

İmzalan bu protokol ile başlatılacak yeni uygulama kapsamında SHGM, simülatörlerin sertifikasyon işlemlerini yaparken Türkiye'de Simülatör üretimi konusunda tek olma özelliğine sahip Havelsan'ın teknik bilgi birikiminden ve uzman personelinden yararlanacak. Böylelikle ülkemize simülatörlerin sertikasyonu kabiliyeti kazandırılmasının yanı sıra,  simülatör işletmelerinin ve uçuş eğitim organizasyonlarının halihazırda Avrupa Sivil Havacılık Emniyeti Ajansı EASA'nın üyesi olan ülkelere yaptırmış oldukları simülatör sertifikasyonunda  harcadıkları kaynağın ülke içinde kalması amaçlanıyor.

Ülkemizde kullanılan simülatörler nitelikleri bakımından ikiye ayrılıyor. Birincisi, belirli bir tipte uçağı tam olarak yansıtmakta olan Tam Uçuş Simülatörler (FFS), ikincisi ise, belirli bir tipi değil jenerik bir uçağı yansıtan, aletli uçuş eğitimi (IR) ve Çoklu Mürettebat İşbirliği Eğitimi (MCC) için kullanılmakta olan Uçuş ve Seyrüsefer Usulleri Eğitim simülatörleri (FNPT-II).

Ülkemizde Antalya'da 1, İstanbul'da 11 tane olmak üzere 12 adet Tam Uçuş Simülatörü, 9 adet de Uçuş ve Seyrüsefer Usulleri Eğitim simülatörü olmak üzere toplam 21 adet simülatör bulunuyor. 

SHGM HAVELSAN PROTOKOL İMZALADI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Havelsan ~ 6 yıl önce
HAVELSAN bir tane CN-235 simülatörü yaptı Koreye sattı. Bence sivil sektöre el atarak ihtiyaç duyulan simülatörleri ALSIM, FRASCA, ELITE, MECHTRONIX den daha kaliteli yapacağından eminim, çünkü onlar sıfır hata ile askeri standartlara (mil-spec) göre çalışmaktadır. Yine eminim 300-350 bin avrolara satılan FNPT II MCC sim'i 25-30 bine maledip 100 bine satabilirler. Sim lerde kullanılan aparatlar bir kaç yüz dolara satılan imitasyonlar, 3 tane projektör , bez perde, fiberglastan kabin ve 500 dolara satılan kabin hepsi bu kadar, gittim gördün inceledim hepsi bu kadar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
düzeltme ~ 6 yıl önce
500 dolara satılan simülasyon yazılımı diyecektim düzeltirim
Sertifikasyon meselesi ~ 6 yıl önce
EASA JAR FSTD-A gerekliliklerine göre Simülatörlere Yeterlilik Sertifikası ( Qualification Certificate ) verme yetkisi EASA üyesi AB ülkelerin sivil havacılık otoritelerinde. Bizimkiler kendi kendilerine gelin güvey olmuşlar!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kerim fenasi ~ 6 yıl önce
allah aşkına ya, senin bu düşündüğünü onlar düşünemedi dii mi...
EASA ~ 6 yıl önce
Sen EASA ya üye değilsinki, sadece misafirsin, kuralları onlar koyuyor bizde şartsız kabul ediyoruz, o kadar.
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Havelsan içi boş bir balondur. Google da havelsan yolsuzluk yazın bakalım neler göreceksiniz.Ahmet Necdet SEZER zamanında tüm ihaleleri iptal ediliyordu.İhalelerin şartnameleri havelsana göre hazırlanıp tek firma olarak girdiği ve böylece dev bir kambura dönüştüğünü herkes biliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
"...Türkiye'de Simülatör üretimi konusunda tek olma özelliğine sahip..." diger sirketlere ciddi bir haksizlik olmus!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000