08 Temmuz 2009, Çarşamba 13:38:59

SHGM AVRUPA BİRLİĞİNE GİRDİ

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, havacılık adına büyük bir anlaşmaya imza attı. Türkiye Avrupa Birliği’ne girmeden SHGM Avrupa Birliği’nin kapısından içeri girdi.
  • SHGM EASA KRİTERLERİNİ TAŞISIN, ANCAK UYGULAMA YİNE AYNI KALIR VEYA DÜZELMESİ İÇİN BAYAĞI BİR DENETLEME GEREKİR. DENETLEME DAHA SIKI OLMAZ İSE T.C. DEKİ PLANLAMA MÜDÜRLERİ KENDİ İSTEKLERİ VE ÇIKARLARI DOĞRULTUSUNDA YENİ KURALLAR KOYAR VE EKİPLER DE UYGULARLAR ÇÜNKÜ SESLERİNİ ÇIKARTAMAZLAR, KURALLARI UYGULARLARSA ERTESİ GÜN KENDİLERİNİ KAPININ ÖNÜNDE BULURLAR. BİLİNEN PLANLAMA MÜDÜRLERİ ÖRNEĞİN GÜN TANIMINI KENDİ KURALLARINA GÖRE UYGULUYORLAR. GÜN TANIMI BUNLARA GÖRE GÜNÜN HERHANGİ SAATİNDE BAŞLAYAN 24 SAAT, 00.01 LOKAL VEYA HADİ GMT DEĞİLDİR. PLANLAMA SHGM'NİN ÜSTÜNDE BİR KURUM DA BU ŞEKİLDE VE BENZERİ DEĞİŞİKLERİ YAPABİLİYORLARMI?DEĞİLSE SHGM NERDE? EASA İLE BU TÜR DEĞİŞİKLİKLER YAPABİLECEKLERMİ?
  • Emeği geçen herkese teşekkür,hedef EASA ya üyelik
  • AB üyesi olmayan Türkiye EASA ile imzalanmış bir belge ile özel statü kazandı. Durum budur!
  • Biz EASA'ya üye oldukmu olmadıkmı ben anlayamadım. Bu güne kadar EASA'ya üye olabilmek için AB'ye üye olma koşulu vardı bu kaldırıldımı. Yoksa biz zaten JAA'nin üyesiydik. Konunun tam anlaşılabilmesi için ilave bilgiye ihtiyaç var yetkililer açıklasa da tam öğrensek. Bu açıklamadan bir şey anlaşılmıyorki. Neye sevineceğimizi neyi taktir edeceğimizi ben anlamadım.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Dr. Ali Arıduru Türk Sivil Havacılığı’nı Avrupa Birliği’ne soktu. Az önce imzalanan anlaşma çerçevesinde artık tüm işlemler EASA kriterleri taşıyacak. Working Arrangement adı verilen anlaşmayla Türkiye sadece Avrupa Birliği üyesi 26 ülkenin katılabildiği EASA’da artık söz sahibi olacak.

 

AirportHaber’in edindiği bilgilere göre bundan sora SHGM tüm havacılık işlemlerinde EASA kriteri uygulayacak.

 

Öte yandan Sivil Havacılık Genel Müdürü Dr. Ali Arıduru ECAC Yönetim Kurulu’na yeniden seçildi. ECAC Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen Dr. Ali Arıduru, Avrupa Birliği üyesi olmayan tek ülkenin Sivil Havacılık Genel Müdürü olması nedeniyle ayrı bir önem kazanıyor.

SHGM AVRUPA BİRLİĞİNE GİRDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

Misafir ~ 9 yıl önce
SHGM EASA KRİTERLERİNİ TAŞISIN, ANCAK UYGULAMA YİNE AYNI KALIR VEYA DÜZELMESİ İÇİN BAYAĞI BİR DENETLEME GEREKİR. DENETLEME DAHA SIKI OLMAZ İSE T.C. DEKİ PLANLAMA MÜDÜRLERİ KENDİ İSTEKLERİ VE ÇIKARLARI DOĞRULTUSUNDA YENİ KURALLAR KOYAR VE EKİPLER DE UYGULARLAR ÇÜNKÜ SESLERİNİ ÇIKARTAMAZLAR, KURALLARI UYGULARLARSA ERTESİ GÜN KENDİLERİNİ KAPININ ÖNÜNDE BULURLAR. BİLİNEN PLANLAMA MÜDÜRLERİ ÖRNEĞİN GÜN TANIMINI KENDİ KURALLARINA GÖRE UYGULUYORLAR. GÜN TANIMI BUNLARA GÖRE GÜNÜN HERHANGİ SAATİNDE BAŞLAYAN 24 SAAT, 00.01 LOKAL VEYA HADİ GMT DEĞİLDİR. PLANLAMA SHGM'NİN ÜSTÜNDE BİR KURUM DA BU ŞEKİLDE VE BENZERİ DEĞİŞİKLERİ YAPABİLİYORLARMI?DEĞİLSE SHGM NERDE? EASA İLE BU TÜR DEĞİŞİKLİKLER YAPABİLECEKLERMİ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Emeği geçen herkese teşekkür,hedef EASA ya üyelik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
AB üyesi olmayan Türkiye EASA ile imzalanmış bir belge ile özel statü kazandı. Durum budur!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Biz EASA'ya üye oldukmu olmadıkmı ben anlayamadım. Bu güne kadar EASA'ya üye olabilmek için AB'ye üye olma koşulu vardı bu kaldırıldımı. Yoksa biz zaten JAA'nin üyesiydik. Konunun tam anlaşılabilmesi için ilave bilgiye ihtiyaç var yetkililer açıklasa da tam öğrensek. Bu açıklamadan bir şey anlaşılmıyorki. Neye sevineceğimizi neyi taktir edeceğimizi ben anlamadım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000