09 Nisan 2012, Pazartesi 13:51:42

SABAH'IN ÖĞRENCİ PİLOT İDDİASI ASILSIZ ÇIKTI

SHGM, son günlerde kokpitte öğrenci pilotların uçurulduğuna dair iddialarla ilgili bir açıklama yaptı.
  • nerde yabancı hayranları neden bişey yazamıyorlar yemiyormu, beyin özürlüsnüz de ondan işte ..bu ülkenin vatandaşı bu uçakların pilotudur elin gavurları değil, asker-sivil ayırımıda yapmayın, asker çocuklarıda sivilde eğitim görüp piloot oluyorlar hatırlatırım o kaptan çocuklarına...
  • Artık Sabah gazetesi ALMIYORUM. Güzel bir havayolu şirketimize çamur atıp havacılığımıza köstek olmaya çalıştığı için... Yalan yanlış haber yapmak habercilik değildir. Ama içim rahat ebn azından okuyabileceğim çok daha güzel yayılar var. SABAH=MAGAZİNVARİ HABERLER=UCUZLUK=BASİTLİK=BAŞARISIZ YAZAR TAKLİTLERİ:(
  • Bu fırsatla sanırım sektörel olarak bir tepki göstermek gerekiyor. Her ne kadar bu güne kadar AtlasJetle uçmamış ve herhangi bir alakası da bulunmayan biri olsam da yıllarını Türk havacılığına veren biri olarak böyle bir tepkinin Türk Sivil Havacılığının onuru için gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu konuda maddi manevi tazminat elbetteki Atlasjetin takdirindedir. Ancak bu gün Atlasjete atılan çamurun yarın diğerlerine atılmayacağını kimse garanti edemez. Bu nedenle Sabah Gazetesine ve şirketlerine hiç bir havayolunun ilan vermemesini, uçaklarına ve havaalanlarına dahi sokmamasını tüm sektör temsilcilerinden rica ediyorum. Yılda milyonlarca yolcunun gelip geçtiği yerden mahrum kalsınlar bir...
  • SABAHIN BUNU KENDİ ÇIKARLARI İÇİN YAPTIĞINI HERKES BİLİYOR.EEE GÜÇ ONLARDA..ATIYOR ÇAMURU KİM TEMİZLERSE TEMİZLESİN.GAZETECİLİK Mİ..GİDİN BE..BUNLAR NE GAZETECİSİ..SADECE ŞARLATANDAN BAŞKA BİRŞEY DEĞİLLER.YALAN YANLIŞ HABER YAZARLAR HEMDE BÜYÜK PUNTALARLA,EN ÖN SAYFADA...HABER YANLIŞ OLURSA 3 GÜN SONRADA ARA SAYFADA TEZKİP YAZISI YAZARLAR HEM DE EN KÜÇÜK PUNTOLARLA.YAZSANIZ ÖN SAYFADA..SIKAR TABİİ Kİİ..ZATEN BEN BU GAZETEYİ ALMIYORUM.BUNDAN TUVALET KAĞIDI BİLE OLMAZ..
İşte SHGM'den yapılan o açıklama:

Son günlerde bazı yayın organlarında bir havayolumuzla alakalı yapılan yayınlarda, Türk sivil havacılığı hakkında şüphe uyandıracak ifadeler yer almaktadır. Uçuşlarda "Öğrenci pilotların" kullanıldığına dair yapılan yayınlar ile havayolunu kullanan vatandaşlarımızda şüphe ve kaygı uyandırma riski bulunan haberlere ilişkin olarak Genel Müdürlüğümüzce aşağıdaki açıklamayı yapma zarureti hasıl olmuştur.
1. Yayında bahsedilen hususlar yayından iki hafta önce Basın Danışmanımıza iletilmiş olup, Basın Danışmanımız aracılığı ile ilgili muhabire gerekli açıklamalar gönderilmiştir.
2. Gönderilen açıklamada habere konu uçuşta uçağı kullanan her iki pilotunda uygun yetkileri olduğu bildirilmiştir.
3. İnişte kuyruk çarpması istenmese de zaman zaman hem ülkemizdeki havayollarında hem de dünyadaki havayollarında meydana gelmektedir. Bu konu, yaşanan olay akabinde Genel Müdürlüğümüze zamanında ilgili Havayolu tarafından raporlanmış, Uçuş kayıt bilgilerini içeren FDM cihazın verilerinin analizi ile uçuş simülasyonu yapılmıştır.
4. Yapılan inceleme sonrasında ilgili uçuşta yaşanan "kuyruk çarpma" hadisesinin her iki pilotun inişte kumandalara 5 saniye süresince ortak müdahalesi sonucunda, uçak kontrol sisteminin ortak müdahaleyi toplayarak kumandaya aktarmasından ve dolayısı ile aşırı kumanda verilmesinden kaynaklandığı anlaşılmış olup, konu hakkında benzer kumanda olayının tekrarlanmaması için işletmeye uyarı yapılmıştır.
Sonuç olarak:
1. Haberde bahsedildiği üzere uçuşta kurallara aykırı "öğrenci pilot "kullanımı söz konusu değildir.
2. Haberde "öğrenci" diye bahsedilen pilot Maya Ciulla, İtalya Civil Havacılık Otoritesi tarafından JAR Lisansı ile lisanslandırılmış olup, lisansı 15.11.2011 tarihinde yenilenmiş,geçerlilik süresi de 15.09.2012 tarihidir. Yazıda bahsedilen kuyruk çarpma olayının 15.01.2012 tarihinde olduğu dikkate alındığında pilot Maya Ciulla'nin lisansının ve validasyonun geçerli olduğu ve uçağı kullanmasında mevzuata aykırı bir durumun olmadığı görülmektedir.
3. Yaşanan hadisenin saklanması veya üzerinin örtülmesi söz konusu olmayıp, konu etraflıca incelenmiş ve firmaya Airbus uçaklarının kumanda kolları ile ilgili gerekli uyarılar yapılmıştır.
4. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü uçuş emniyetinden taviz vermeden tüm firmalarımızı kurallar çerçevesinde denetlemektedir.
Yanlış ve maksadını aşan yayınlar ile vatandaşlarımızda havayolu ulaşımına yönelik tereddüt oluşturulmasının Türk Sivil havacılığına zarar vereceği ortadadır. Bu çerçevede ilgili mevzuat kapsamında Genel Müdürlüğümüz tarafından konu hakkında verilen bilgilere dayanarak haber yapılması ve kendilerini sivil havacılık otoritesi olarak lanse eden kişilerin mevzuat dışı değerlendirme ve görüşlerine göre kamuoyunu yanıltıcı haber yapılmaması konusunda hassasiyet gösterilmesi önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

SABAH'IN ÖĞRENCİ PİLOT İDDİASI ASILSIZ ÇIKTI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (39)

Misafir ~ 6 yıl önce
nerde yabancı hayranları neden bişey yazamıyorlar yemiyormu, beyin özürlüsnüz de ondan işte ..bu ülkenin vatandaşı bu uçakların pilotudur elin gavurları değil, asker-sivil ayırımıda yapmayın, asker çocuklarıda sivilde eğitim görüp piloot oluyorlar hatırlatırım o kaptan çocuklarına...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Artık Sabah gazetesi ALMIYORUM. Güzel bir havayolu şirketimize çamur atıp havacılığımıza köstek olmaya çalıştığı için... Yalan yanlış haber yapmak habercilik değildir. Ama içim rahat ebn azından okuyabileceğim çok daha güzel yayılar var. SABAH=MAGAZİNVARİ HABERLER=UCUZLUK=BASİTLİK=BAŞARISIZ YAZAR TAKLİTLERİ:(

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Bu fırsatla sanırım sektörel olarak bir tepki göstermek gerekiyor. Her ne kadar bu güne kadar AtlasJetle uçmamış ve herhangi bir alakası da bulunmayan biri olsam da yıllarını Türk havacılığına veren biri olarak böyle bir tepkinin Türk Sivil Havacılığının onuru için gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu konuda maddi manevi tazminat elbetteki Atlasjetin takdirindedir. Ancak bu gün Atlasjete atılan çamurun yarın diğerlerine atılmayacağını kimse garanti edemez. Bu nedenle Sabah Gazetesine ve şirketlerine hiç bir havayolunun ilan vermemesini, uçaklarına ve havaalanlarına dahi sokmamasını tüm sektör temsilcilerinden rica ediyorum. Yılda milyonlarca yolcunun gelip geçtiği yerden mahrum kalsınlar bir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
SABAHIN BUNU KENDİ ÇIKARLARI İÇİN YAPTIĞINI HERKES BİLİYOR.EEE GÜÇ ONLARDA..ATIYOR ÇAMURU KİM TEMİZLERSE TEMİZLESİN.GAZETECİLİK Mİ..GİDİN BE..BUNLAR NE GAZETECİSİ..SADECE ŞARLATANDAN BAŞKA BİRŞEY DEĞİLLER.YALAN YANLIŞ HABER YAZARLAR HEMDE BÜYÜK PUNTALARLA,EN ÖN SAYFADA...HABER YANLIŞ OLURSA 3 GÜN SONRADA ARA SAYFADA TEZKİP YAZISI YAZARLAR HEM DE EN KÜÇÜK PUNTOLARLA.YAZSANIZ ÖN SAYFADA..SIKAR TABİİ Kİİ..ZATEN BEN BU GAZETEYİ ALMIYORUM.BUNDAN TUVALET KAĞIDI BİLE OLMAZ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000