20 Şubat 2014, Perşembe 09:22:36

'O UÇAKLARI ALMAMIZ ŞARTTI'

‘Mecburi hizmet süresi dolan pilotların ordudan ayrılmasından yakınan TSK’nın askeri pilotları, sivil havacılığa kazandırmaya yönelik kurs açması tezat değil mi?” diye sormuştuk.
  • İLGİLİLERE; KÖTÜ LAF SAHİBİNE AİTTİR.SİZ BİZİM HAKKIMIZDA NE DÜŞÜNÜYORSANIZ ALLAH SİZE DAHA FAZLASINI VERSİN..
  • Havayollarına geçme niyeti olan bir helikopter pilotuyla yaptığım sohbette (derslerle-konularla alakalı) QDM-QDR ı ilk defa duyduğunu söylemişti. Bunlar temel nav bilgileri olup, bu ve buna benzer derslerden muaf olmaları (yani bildikleri farzedilerek) gerçekten anlamsız. Hele bir de TSK da bekledikçe muaf olduğu ders sayısının artması olayı var, o hepten facia.. Oturduğu yerden bekleyerek o dersleri vahiy yoluyla alıp öğreniyorlar herhalde bizim askeri pilotlar :)
  • Eski uçaklarla uçup neden ölsün pilotlarımız. Adı üstünde t182 ler eğitim uçağı. Saçma yorum yapanlara kapak olmuştur umarım. Teknisyen kardeşlerim bence siz de bindiğiniz dalı kesmeyin
  • Asker pilotlar sevsin ve öpsün hepinizi.

‘Mecburi hizmet süresi dolan pilotların ordudan ayrılmasından yakınan TSK’nın askeri pilotları, sivil havacılığa kazandırmaya yönelik kurs açması tezat değil mi?” diye sormuştuk. Dahası “Kara Havacılık Komutanlığı bünyesinde bulunan başta ABD olmak üzere birçok ülkede kullanılan 26 adet Cessna tipi U-17B model, 23 adet Cessna tipi T-41 model uçak olmak üzere toplam 49 adet uçağın kaydı silinerek Türk Hava Kurumu’na hibe edilmiştir. Bu uçaklar hala dünyada birçok ülkede ve Türk Hava Kurumu’nda uçmaktadır. Bu uçakların yerine 2009 yılında 46 adet Cessna tipi T-182 tipi uçak alınması doğru mudur? demiştik. Bu sorularımıza Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’ndan gelen yanıt şöyle: 

-  K.K.K.lığı sabit kanatlı hava aracı pilot ihtiyacını karşılamak üzere 2009 yılına kadar temel eğitim uçağı olarak U-17 ve T-41 uçakları kullanılmıştır. Bahse konu uçakların gövde ömrünü doldurarak envanterden çıkarılması ile birlikte, sabit kanat hava aracı eğitim ihtiyacına yönelik olarak 46 adet T-182T uçağı tedarik edilmiştir.

-  Sözkonusu uçaklarla; Subay Pilot Temel Kursu, UH-1H helikopter intibak safhası öncesinde başlangıç uçuş eğitimi verilmektedir. Ayrıca kıtalarda görev yapan sabit kanat intibaklı pilotların uçuş eğitimi için de kullanılmaktadır. Bu uçaklarla emekli olmuş hiçbir pilota sabit kanat intibak kursu verilmemektedir.

-  Askeri pilotların sivil havacılıkta uçuş yapma yetkisine sahip pilot olarak tanımlanması maksadıyla, Sivil Havacılık Genel Md.lüğünün Kr.Hvcl.Okl.K.lığına verdiği yetki doğrultusunda, K.K.K.lığından emekli olan veya istifa eden pilotlar ile kontenjan dahilinde Hv.K.K.lığı, Dz.K.K.lığı, J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı pilotlarına Kr.Hvcl.Okl.K.lığınca “ATPL (Air Transportation Pilot License) FROZEN” kursu verilmektedir. Bahse konu kurs tamamen nazari eğitime dayanmakta olup uçuş safhası bulunmamaktadır.
-  Söz konusu kurs, Genel Kurmay Başkanlığının 10 Mayıs 2002 ve KKK.lığının 21 Mayıs 2002 tarihli emirlerinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile direkt koordine yetkisi verilerek, 2003 yılından itibaren Kr.Hvcl.Okl.K.lığı tarafından, katılımcılardan herhangi bir ücret alınmadan verilmektedir. Kurs; sekiz hafta süre ile verilmekte olup 2002 - 2013 yılları arasında toplam 22 dönem olarak icra edilmiştir. Bugüne kadar TSK’dan ayrılan 614 personele (emekli/istifa) kurs verilmiştir.

Tunca Bengin / Milliyet

'O UÇAKLARI ALMAMIZ ŞARTTI'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (41)

iphone uygulaması ~ 4 yıl önce
İLGİLİLERE; KÖTÜ LAF SAHİBİNE AİTTİR.SİZ BİZİM HAKKIMIZDA NE DÜŞÜNÜYORSANIZ ALLAH SİZE DAHA FAZLASINI VERSİN..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Havayollarına geçme niyeti olan bir helikopter pilotuyla yaptığım sohbette (derslerle-konularla alakalı) QDM-QDR ı ilk defa duyduğunu söylemişti. Bunlar temel nav bilgileri olup, bu ve buna benzer derslerden muaf olmaları (yani bildikleri farzedilerek) gerçekten anlamsız. Hele bir de TSK da bekledikçe muaf olduğu ders sayısının artması olayı var, o hepten facia.. Oturduğu yerden bekleyerek o dersleri vahiy yoluyla alıp öğreniyorlar herhalde bizim askeri pilotlar :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Eski uçaklarla uçup neden ölsün pilotlarımız. Adı üstünde t182 ler eğitim uçağı. Saçma yorum yapanlara kapak olmuştur umarım. Teknisyen kardeşlerim bence siz de bindiğiniz dalı kesmeyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dal mı kaldı? ~ 4 yıl önce
Teknisyen dediğiniz dalı sıkışınca hatırlarsınız,bahsettiğiniz dal zaten hiç bir zaman olmamıştı,yenimi aklınıza geliyor,zamanında SHGM'den alınan yetkilere teknisyenleri katmayarak ve 2014 Yan ödeme kararnamelerine bakarsanız nasıl bir aile olduğumuzu çok açık görürsünüz.
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Asker pilotlar sevsin ve öpsün hepinizi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
terbiyeye davet ~ 4 yıl önce
akıllıca laf sokma çabası ise önce kendi ailelerinden başlasınlar. bedavaya kahramanlık yapmayın. asgari ücretlinin maaşında alınan vergiyle artistlik olmaz.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000