01 Mart 2011, Salı 09:46:15

LİSANI YETERSİZ OLAN PİLOT VE ATC OLAMAYACAK!

Pilotların ve hava trafik kontrolörlerinin İngilizce seviyesi yükseliyor...
  • Good for me that it's a orel test and not spelling.... En az ingilizce bilen asker kökenli pilotlar, buda benim tecrübem iyi uçuşlar diliyorum
  • Arkadaşlar artık şu asker-sivil muhabbetini bir rafa kaldırıp CRM ve kendimizi yetiştirmeye daha çok önem versek diyorum. Ben de sivilim, ATPL sahibiyim asker kökenli büyüklerimden çok şey öğrendim. Onlarla keyifli uçuş yapmak için CRM tekniklerini kullanıp uçuşumuzu daha güvenli hale getirelim. TSK nın lisan okullarının hali ortada ve bu onların suçu değil. Lütfen artık bırakalım bu çeşit "astronot" benzetmelerini.
  • Maybe the guy who complains about the 30-40 % (PERCENT) should go and get an English refresher crash course himself simply to get his spelling skills up to speed again...tstststs...he's got a point though. Iyi ucuslar
  • bence çok yerinde bir karar...bakalım ak koyun kara koyun belli olacak...şu çok bilen asker ökenli astronotlar ne yapacaklar acaba....şimdiden devrem ayaklarına yatmaya başlamışlardır :))

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya konan yeni düzenlemeye göre; pilotlar ve hava trafik kontrolörleri dil yeterliliği sınavına tabi tutulacak. İngilizce dil yeterliği, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından belirlenen seviyede olmayanlar pilot ve hava trafik kontrolörü olamayacak.

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, pilotların ve hava trafik kontrolörlerinin dil yeterliliğine ilişkin esas ve usuller ile kısıtlamaları belirleyen yeni düzenlemeyi hayata geçirdi.

18 Şubat 2011 tarihinde yürürlüğe giren Dil Yeterliliği Talimatı’na göre; İngilizce dil yeterliliği pilotlar ile hava trafik kontrolörleri arasında kullanılan ortak dilin(freyzyoloji) kullanımının yanısıra, doğru ve net bir şekilde iletişimi sağlayabilme, haberleşme stratejilerini kullanabilme, yanlış anlamaları fark ederek çözümleme ve mesajların doğru iletilmesi gibi kriterlere göre değerlendirilecek.

İngilizce Dil yeterliliği konusunda; telaffuz, gramer, kelime bilgisi, akıcılık, anlama, interaksiyon konu başlıklarının her birinde ICAO dil yeterliliği cetveline göre ölçüm yapılacak. Bu altı konu başlığından alınan en düşük not nihai dil seviyesi notu olacak ve seviye 4’ün altında dil yeterliği kabul edilmeyecek.

Seviye 4 dil yeterliliği 3 yıl, Seviye 5 dil yeterliliği 6 yıl, Seviye 6 dil yeterliliği süresiz olarak geçerli olacak. ICAO üyesi başka bir ülkenin sivil havacılık otoritesinden aldıkları lisansı Türk lisansına çevirecek pilotlar da, bu talimat kapsamında İngilizce dil yeterliliği sınavına girecek.

Yeni düzenleme ile uçuş emniyeti açısından büyük önem taşıyan pilotlar ile hava trafik kontrolörleri arasındaki haberleşmelerde özellikle sıra dışı, anormal, beklenmedik yada karmaşık durumlarda standart freyzyoloji dışına çıkarak düz İngilizce ile doğru ve etkin iletişimin sürdürülebilir olması amaçlanıyor.

Dil sınavlarında ses kaydı yöntemi uygulanacak…

İngilizce dil yeterliliği sınavlarında adaylardan; havacılıkla ilgili bir senaryo içerisinde bilgisayar ortamında sunulan ses ve görüntüleri dinleyip izledikten sonra bunlara ilişkin soruları, havacılık İngilizcesi ve genel İngilizce konusunda anlama ve konuşma yeteneğini göstererek, soruların her birisi için tanınan süre içinde cevaplamaları istenecek ve verecekleri cevaplar ses kaydına alınacak.

Sınavlardan sonra ses kayıtlarının değerlendirilmesi; SHGM gözetiminde yetkili değerlendiriciler tarafından yapılacak. Değerlendiriciler, İngilizce eğitimi ve öğretimi konusunda diploma ve yeterli tecrübeye sahip, yetkili kurumlardan havacılık İngilizcesi ve eğitimi almış İngilizce öğretmenleri arasından seçilecek. Sınavların değerlendirilmesine uçuş emniyeti bakışını katması amacıyla; havacılık işletmeleri veya sivil toplum kuruluşları tarafından aday gösterilen ve seviye 6 İngilizce dil yeterliliğine sahip tecrübeli pilotlar veya hava trafik kontrolörleri İngilizce mülakat ile elemeye tabi tutularak değerlendirici olabilecek. 

Havacılık İngilizcesi Kursları Açılacak…

Seviye 3 dil yeterliliğine sahip olan adayların seviye 4’e yükseltilmesi amacıyla eğitim vermek üzere dil yeterliliği kursları açılacak. ICAO esasları doğrultusunda hazırlanmış eğitim programları ile talimatta yer alan diğer gereklilikleri sağlayarak başvuruda bulunan kurumlar, SHGM’den eğitim yetkisi alacak. Dil yeterliliği okullarındaki eğitimcilerin ICAO dil yeterliliği konusunda uluslararası geçerliliği olan havacılık İngilizcesi eğitimci eğitimini tamamlamış olmaları gerekiyor.

LİSANI YETERSİZ OLAN PİLOT VE ATC OLAMAYACAK!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (57)

Misafir ~ 7 yıl önce
Good for me that it's a orel test and not spelling.... En az ingilizce bilen asker kökenli pilotlar, buda benim tecrübem iyi uçuşlar diliyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Arkadaşlar artık şu asker-sivil muhabbetini bir rafa kaldırıp CRM ve kendimizi yetiştirmeye daha çok önem versek diyorum. Ben de sivilim, ATPL sahibiyim asker kökenli büyüklerimden çok şey öğrendim. Onlarla keyifli uçuş yapmak için CRM tekniklerini kullanıp uçuşumuzu daha güvenli hale getirelim. TSK nın lisan okullarının hali ortada ve bu onların suçu değil. Lütfen artık bırakalım bu çeşit "astronot" benzetmelerini.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Maybe the guy who complains about the 30-40 % (PERCENT) should go and get an English refresher crash course himself simply to get his spelling skills up to speed again...tstststs...he's got a point though. Iyi ucuslar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
bence çok yerinde bir karar...bakalım ak koyun kara koyun belli olacak...şu çok bilen asker ökenli astronotlar ne yapacaklar acaba....şimdiden devrem ayaklarına yatmaya başlamışlardır :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000