28 Aralık 2013, Cumartesi 12:47:54

LAZER MAGANDALARINA ARTIK CEZA UYGULANACAK

Hava araçlarına lazer tutanlar ile uçakta sigara içmemek, emniyet kemerini bağlamak gibi kurallara uymayanlara para cezası verilecek.
  • Başka herhangi bir ülkede benzer uygulama var mı? Ceza düzenlemesi makul gibi geliyor ama kim nasıl uygulayacak? Kemerini bağlamayan yolcudan kabin ekibi bütün bilgilerini (TC no, isim, adres vs), yabancı yolcudan pasaport bilgilerini almak zorunda. Yolcu vermezse ne yapacak, nasıl zorla alacak? Yolcu kemer bağlamadı diye inişte uçağa polis mi çağıracak? Örneğin, AHL'ye günde yüzlerce uçak iniyor, özel polis ekibi mi kurulacak? SHGM, pratikte uygulaması zor olan bir yönetmelik çıkarmış, kabin personelini yolcularla karşı karşıya getirecek.
  • inşallah herhangi makul bir sorununu kabin görevlilerine anlatmaya çalışan kişilere piyongo vurmaz. "kabin görevlileriyle tartışmayı devam ettirmek" maddesine dayanarak söylüyorum.
  • Bugün Sabiha Gökçen'de "sabiha blacklistine girdi , bi daha uçuşuna izin verilmeyecek" diye bir söz duydum. Bizde de başladı mı bu uygulama? Müthiş bir şey başladıysa..
  • Sigara icmemek yada kemer baglamamak gibi KURALLARA UYMAYANLAR ! yazmak yerine daha temiz bir türkçe kullanilabilirdi ...ayrica GÜNEŞLIK yorumu yapan arkadaşa cevaben muhtesem yorumu icin tesekkurler ama haberin altindaki ingilizce seslendirilmiş video yu izlerse tabi anlayabilirse ?! Yaptigi yorumun nekadar boş oldugunu anlayacaktir ...haberi yapanlara tesekkürler umarim bu yonetmelik hakkiyla uygulanabilir ...

Hava araçlarına lazer tutanlar ile uçakta sigara içmemek, emniyet kemerini bağlamak gibi kurallara uymayanlara para cezası verilecek.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) 1 Ocak 2014'te yürürlüğe girecek yönetmeliğine göre, "kural tanımaz yolcu", "uçağa binişten, uçak indikten sonra kapı açılmasına kadar olan sürede yolcu veya personelin düzenini veya güvenliğini tehlikeye atacak hareketlerde bulunan, uçaktaki malzemelere zarar veren, tehdit eden veya sivil havacılık alanında uygulanan mevzuat kurallarına ve mürettebatın uyarılarına uymayan kişi" olarak tanımlandı.

Uçuş emniyetini riske edecek şekilde hava araçlarına lazer tutan, uçak haberleşmesine müdahale eden ve benzer ihlallerde bulunan kişilere 10 bin lira idari para cezası verilecek. Uyarılmasına rağmen taşınabilir elektronik cihazları çalıştırmaya devam eden, yerine oturmayan, emniyet kemerini bağlamayan, baş üstü dolabını kapatmayan, başka yolcular veya kabin ekibiyle tartışmaya devam eden, kabin ekibinin görevini yapmasına güç kullanarak engel olan, kabin ekibine ve diğer yolculara sözle tacizde bulunmaya devam eden, kabin ekibinin verdiği talimatları yerine getirmeyen, uçuş emniyet ve güvenliğine tehdit oluşturan davranışlarda bulunan ve uçak içerisinde sigara içen "kural tanımaz yolcuya" 1000 lira idari para cezası kesilecek.

Limite aykırı alkol kullanan uçuş personeline ceza

Mevzuata ve onaylı uçuş işletme el kitapları limitlerine aykırı alkol kullanan uçuş personeline/eğitmene 5 bin lira, geçerli sağlık sertifikası olmadan uçuş yapan, hava/yer bantları kullanılan telsiz konuşmalarında freyzyoloji (hava trafik kontrolörleri ile pilotlar arasında kullanılan ortak dil) dışında yapılacak konuşmalarda havacılık adabına uygun olmayan ifadeler kullanan personeline/eğitmene verilecek para cezası bin lira olacak.

Taksit ve indirim

Cezalar taksit şeklinde ödeneceği gibi kanun yoluna başvurmadan önce ödeyen kişiden cezanın dörtte üçü tahsil edilecek.

LAZER MAGANDALARINA ARTIK CEZA UYGULANACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Nasıl uygulanacak? ~ 4 yıl önce
Başka herhangi bir ülkede benzer uygulama var mı? Ceza düzenlemesi makul gibi geliyor ama kim nasıl uygulayacak? Kemerini bağlamayan yolcudan kabin ekibi bütün bilgilerini (TC no, isim, adres vs), yabancı yolcudan pasaport bilgilerini almak zorunda. Yolcu vermezse ne yapacak, nasıl zorla alacak? Yolcu kemer bağlamadı diye inişte uçağa polis mi çağıracak? Örneğin, AHL'ye günde yüzlerce uçak iniyor, özel polis ekibi mi kurulacak? SHGM, pratikte uygulaması zor olan bir yönetmelik çıkarmış, kabin personelini yolcularla karşı karşıya getirecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
shui_murat ~ 4 yıl önce
inşallah herhangi makul bir sorununu kabin görevlilerine anlatmaya çalışan kişilere piyongo vurmaz. "kabin görevlileriyle tartışmayı devam ettirmek" maddesine dayanarak söylüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aeroflot ~ 4 yıl önce
Bugün Sabiha Gökçen'de "sabiha blacklistine girdi , bi daha uçuşuna izin verilmeyecek" diye bir söz duydum. Bizde de başladı mı bu uygulama? Müthiş bir şey başladıysa..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Sigara icmemek yada kemer baglamamak gibi KURALLARA UYMAYANLAR ! yazmak yerine daha temiz bir türkçe kullanilabilirdi ...ayrica GÜNEŞLIK yorumu yapan arkadaşa cevaben muhtesem yorumu icin tesekkurler ama haberin altindaki ingilizce seslendirilmiş video yu izlerse tabi anlayabilirse ?! Yaptigi yorumun nekadar boş oldugunu anlayacaktir ...haberi yapanlara tesekkürler umarim bu yonetmelik hakkiyla uygulanabilir ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000