10 Şubat 2012, Cuma 11:25:51

KRİTİK İHALE ÖNCESİ SKANDAL GEZİ!

Sağlık Bakanlığı’nın yıl içinde yapacağı ambulans uçak ihalesi için teknik şartname hazırlama çalışmaları devam ederken ihaleye katılmayı düşünen Kaan Havacılık, Sağlık Bakanlığı ve SHGM’den 6 bürokratı ABD’ye götürdü.
  • Madem bu ballı geziye gidenlerin bu ihale ile hiç bir ilgisi yoksa hangi soytarının fikridir bu hiç olan teknik personeli bu geziye götürmek. Bu ihaleyi almak için aylardır çalmadığı kapı öpmediği el etek kalmayan Kaan Havacılık hiç bir beklentisi olmadan bunları ABD'ye götürdüyse buyursun beni de mesela Nevşehire götürsün. Bu gezinin yol su elektrik okul ve doğal gaz olarak kaan havacılığa bir dönüşü olup olmadığını teknik şartnamenin hazırlanışı sırasında göreceğiz. Yakında bu geziyi düzenleyenler, buna izin verenler ve bu ballı geziye katılanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağımızın da bilinmesini isterim. Umarız ki yetkililer gereğini yapar bizim böyle bir işlem yapmamıza gerek kalmaz.
  • Merak ediyorum insanlar neden ihtiyaç duyulan bir uygulamayı üstelik de iyi bir şeyse ve uzun süredir ülkemizde hayata geçirilmeye çalışılıyor ama birşekilde bürokrasiye takılıyorsa bu şekilde karalar ve hayata geçirilmesi yönünde yapılan çalışmaları desteklemek yerine karalarlar. Ya da Gece bir acil yardıma ihtiyacınız olduğunda bir helikopterin kısa sürede kapınıza ulaşması için çaba gösteren insanları böyle yerden yere vurunca elinize ne geçiyor. Bir devlet memuru yurt dışına ilgili bakan görevlendirmeden gidemez. Görevlendirildi ise de zaten hertürlü harcamasını devlet karşılar. Bunu bilmeyen var mı bu camiada ki bu insanlara çamur atılıyor. Kaldı ki Gidenlerin hepsi teknik personel ve ihale ile ilgileri de yok. Allah herkese akıl vers
  • adamlar egitime gitmemis ki, gezmeye gitmisler, helikopteri gece ucarken gorup gelmisler! bunun icin amerikaya gitmek gerek tabii!! ayrica devletin parasi mi yok kaan havacilik gonderiyor? resmen fesat...
  • Türkiyedeki helikopter pilotlarının tamamı Türk Silahlı Kuvvetleri kökenli olup bu pilotların tamamı gece uçuşu konusunda eğitimlidirler. Bu konudaki tek engel ve tek sorun SHGM dir. Bunun için ABD'ye eğitime gitmeğe gerek yokki bu konuyla ilgili olan personel işini yapsın yeterlidir. Ey eğitime giden zatı muhteremler siz her konuda olduğu gibi bu konuda da takoz olmayı bırakın bu iş tamamdır. En çokta bu arkadaşların ABD'de hangi eğitimi aldıklarını çok merak ediyorum. Açıklasalrda bizde anlasak. Kısaca bu konu çok utanç verici bir konudur savunlacak hiçbir tarafı da yoktur. Bunu savunan kimse bu olayın altında kalır. Hem SHGM'de hemde Sağlık Bakanlığında bu ballı seyahata kim izin vermişse asıl suçlu odur.
Sağlık Bakanlığı’nın acil durumdaki hastalara daha hızlı ulaşabilmek için başlattığı ambulans uçak ve helikopter ihalesi bu yıl içinde yenilenecek.

Halen Koçoğlu Havacılık, 17+2 helikopterle ambulans helikopter hizmetini, Portekizli Heliportugal şirketinin Santay Havacılık üzerinden iki adet ambulans uçak ile hizmetini yürütüyor.

Koçoğlu Havacılık ile bu hizmeti sorunsuz olarak yürüten Sağlık Bakanlığı, Heliportugal şirketinin Türkiye’deki ortağı Barış Havacılık’ın, SHGM’nin yaptığı denetimlerde uçuşlarının durdurulmasıyla sorun yaşasa da İzmir merkezli Santay Havacılık’la yapılan anlaşmayla bu kriz aşılmıştı.

Sağlık Bakanlığı, vatandaşın memnuniyetini de göz önüne alarak ambulans uçak filosunu büyütürken bu yıl içinde yeniden ihaleye çıkılması planlanıyor.

İhaleye ilişkin teknik şartnamenin hazırlanması için çalışmalar sürerken, popüleritesi artan ambulans uçak hizmetini alabilmek için bu yıl da Koçoğlu Havacılık, Heliportugal-Santay Havacılık, Güneydoğu Havacılık, Medline ve Kaan Havacılık gibi şirketlerin kıyasıya rekabet etmesi bekleniyor.

Ancak, Sağlık Bakanlığı ambulans uçak ihalesinin yapılmasına aylar kala Kaan Havacılık’ın bir grup bürokratı ABD’ye götürmesi akıllarda soru işareti oluşturdu.

6 BÜROKRATA BALLI GEZİ
Kaan Havacılık’ın, geçtiğimiz hafta 3’ü Sağlık Bakanlığı’ndan 3’ü de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden 6 bürokratı ABD’de ağırlaması ihale öncesi tepki çekti.

Teknik şartnamenin hazırlandığı sırada gerçekleştirilen bu gezi sektörde farklı şekilde yorumlanırken ABD’ye yapılan gezinin, ‘helikopterlerin gece uçuş şartlarını yerinde görmek’ amacıyla yapıldığı iddia edildi. Ancak, kritik ihale öncesi, üstelik teknik şartnamenin hazırlanma aşamasında devlet bürokratlarının ihaleye katılacak firma tarafından ABD’ye götürülmesi ‘ihaleyi etkileme çabası’ olarak değerlendirildi.

ABD gezisinde Kaan Havacılık’ı temsilen Ferda Yıldız ve Kemal Süler de Sağlık Bakanlığı ve SHGM bürokratlarına eşlik etti. Salı günü Türkiye’ye dönen Kaan Havacılık yöneticileri Yıldız ve Süler’e ulaşmak isteyen Airporthaber, iddialarla ilgili sorulara cevap bulamadı. İddiaları aktardığımız şirket yöneticileri, konuyla ilgili bilgi vermekten kaçındı.

©AirportHaber

KRİTİK İHALE ÖNCESİ SKANDAL GEZİ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Misafir ~ 6 yıl önce
Madem bu ballı geziye gidenlerin bu ihale ile hiç bir ilgisi yoksa hangi soytarının fikridir bu hiç olan teknik personeli bu geziye götürmek. Bu ihaleyi almak için aylardır çalmadığı kapı öpmediği el etek kalmayan Kaan Havacılık hiç bir beklentisi olmadan bunları ABD'ye götürdüyse buyursun beni de mesela Nevşehire götürsün. Bu gezinin yol su elektrik okul ve doğal gaz olarak kaan havacılığa bir dönüşü olup olmadığını teknik şartnamenin hazırlanışı sırasında göreceğiz. Yakında bu geziyi düzenleyenler, buna izin verenler ve bu ballı geziye katılanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağımızın da bilinmesini isterim. Umarız ki yetkililer gereğini yapar bizim böyle bir işlem yapmamıza gerek kalmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Merak ediyorum insanlar neden ihtiyaç duyulan bir uygulamayı üstelik de iyi bir şeyse ve uzun süredir ülkemizde hayata geçirilmeye çalışılıyor ama birşekilde bürokrasiye takılıyorsa bu şekilde karalar ve hayata geçirilmesi yönünde yapılan çalışmaları desteklemek yerine karalarlar. Ya da Gece bir acil yardıma ihtiyacınız olduğunda bir helikopterin kısa sürede kapınıza ulaşması için çaba gösteren insanları böyle yerden yere vurunca elinize ne geçiyor. Bir devlet memuru yurt dışına ilgili bakan görevlendirmeden gidemez. Görevlendirildi ise de zaten hertürlü harcamasını devlet karşılar. Bunu bilmeyen var mı bu camiada ki bu insanlara çamur atılıyor. Kaldı ki Gidenlerin hepsi teknik personel ve ihale ile ilgileri de yok. Allah herkese akıl vers

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
adamlar egitime gitmemis ki, gezmeye gitmisler, helikopteri gece ucarken gorup gelmisler! bunun icin amerikaya gitmek gerek tabii!! ayrica devletin parasi mi yok kaan havacilik gonderiyor? resmen fesat...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Türkiyedeki helikopter pilotlarının tamamı Türk Silahlı Kuvvetleri kökenli olup bu pilotların tamamı gece uçuşu konusunda eğitimlidirler. Bu konudaki tek engel ve tek sorun SHGM dir. Bunun için ABD'ye eğitime gitmeğe gerek yokki bu konuyla ilgili olan personel işini yapsın yeterlidir. Ey eğitime giden zatı muhteremler siz her konuda olduğu gibi bu konuda da takoz olmayı bırakın bu iş tamamdır. En çokta bu arkadaşların ABD'de hangi eğitimi aldıklarını çok merak ediyorum. Açıklasalrda bizde anlasak. Kısaca bu konu çok utanç verici bir konudur savunlacak hiçbir tarafı da yoktur. Bunu savunan kimse bu olayın altında kalır. Hem SHGM'de hemde Sağlık Bakanlığında bu ballı seyahata kim izin vermişse asıl suçlu odur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000