03 Ağustos 2012, Cuma 16:25:16

KAPTAN PİLOT ATAMALARI KİME BIRAKILDI?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) bugün yayınladığı bir duyuruyla, kaptan pilotluğa terfi genelgesi olan PIC-COP imtiyazlarının kaldırıldığını açıkladı.
  • Minimum yeterliliklerde bir değişiklik yok demişsiniz. Bu minimum yeterlilikler nedir açıklar mısınız lütfen?
  • Bu talimattan sonra oluşabilecek tek fark diğer arkadaşlarında belirttiği gibi lisansların SHGM ayağında beklemeyecek olması ve Shgm ye herhangi bir ücret ödemeksizin kaptanlık işlemlerinin şirket tarafından yapılacak olmasıdır. Teşekkürlerimi sunuyorum.
  • Aslında 1500 saati doldurup Atpl lisansına sahip olmuş bütün pilotlar kaptanlığı zaten hak etmişlerdir. Bu durum dediğiniz gibi hava taksiler için zaten bu şekildedir. Ancak havayolu kaptanlığı daha büyük bir sorumluluk getirdiğinden ve şirketler bunu bir risk olarak gördüğünden her havayolu kendilerine has bir kaptanlık kriterleri belirtmişlerdir. Tüm havayollarında uygulanan kaptanlık şartları bildiğiniz gibi aynı değildir. Kimi havayolu bir F/O yu o havayolunda 8 yılını doldurmuş ve en az 5000 saat uçuşu olması şartı ile kaptanlık eğitimine gönderir. Kimi ise bu kriterin daha aşağısında şartlar koyarak eğitime gönderebilirler. Bu durum şirketlerin kendilerine göre uyguladıkları bir nevi güvenlik kriteridir. Zaten bir uçuş işletme müdürü talimat yayınlanmadan öncede olsa eğer F/O ile arasında bir husumeti varsa eski haliylede olsa F/o nun yetersiz olabileceğini bahane ederek kaptanlık eğitimine göndermeyebilir.
  • Tek değişiklik lisanslar shgm' ye gitmeyecek onun yerine şirket bi kart hazırlayıp kaptana verecek, kaptan da o kartı lisansı ile taşıyacak. Min. yeterliliklerde herhangi bir değişiklik yok. Benim anladığım bu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından pilot lisanslarına işlenen PIC- CoP imtiyazları 31.07.2012 tarihi itibariyle kaldırıldı.

Söz konusu uygulamaya ve bundan sonra kaptan pilotluğa görevlendirmede izlenecek yola ilişkin hazırlanan yeni genelge bugün SHGM'nin interne sitesinden duyuruldu.

İşte SHGM'nin yayınladığı yeni genelge;

KAPTAN PİLOT ATAMALARI KİME BIRAKILDI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Tek değişiklik´e ~ 6 yıl önce
Minimum yeterliliklerde bir değişiklik yok demişsiniz. Bu minimum yeterlilikler nedir açıklar mısınız lütfen?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
soruya cevap 2 ~ 6 yıl önce
Bu talimattan sonra oluşabilecek tek fark diğer arkadaşlarında belirttiği gibi lisansların SHGM ayağında beklemeyecek olması ve Shgm ye herhangi bir ücret ödemeksizin kaptanlık işlemlerinin şirket tarafından yapılacak olmasıdır. Teşekkürlerimi sunuyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Soruya cevap ~ 6 yıl önce
Aslında 1500 saati doldurup Atpl lisansına sahip olmuş bütün pilotlar kaptanlığı zaten hak etmişlerdir. Bu durum dediğiniz gibi hava taksiler için zaten bu şekildedir. Ancak havayolu kaptanlığı daha büyük bir sorumluluk getirdiğinden ve şirketler bunu bir risk olarak gördüğünden her havayolu kendilerine has bir kaptanlık kriterleri belirtmişlerdir. Tüm havayollarında uygulanan kaptanlık şartları bildiğiniz gibi aynı değildir. Kimi havayolu bir F/O yu o havayolunda 8 yılını doldurmuş ve en az 5000 saat uçuşu olması şartı ile kaptanlık eğitimine gönderir. Kimi ise bu kriterin daha aşağısında şartlar koyarak eğitime gönderebilirler. Bu durum şirketlerin kendilerine göre uyguladıkları bir nevi güvenlik kriteridir. Zaten bir uçuş işletme müdürü talimat yayınlanmadan öncede olsa eğer F/O ile arasında bir husumeti varsa eski haliylede olsa F/o nun yetersiz olabileceğini bahane ederek kaptanlık eğitimine göndermeyebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tek değişiklik .... ~ 6 yıl önce
Tek değişiklik lisanslar shgm' ye gitmeyecek onun yerine şirket bi kart hazırlayıp kaptana verecek, kaptan da o kartı lisansı ile taşıyacak. Min. yeterliliklerde herhangi bir değişiklik yok. Benim anladığım bu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000