22 Mayıs 2011, Pazar 11:15:17

İŞTE UZMANLARIN KAZA İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ

Cuma günü Beykoz Anadolukavağı’nda yaşanan helikopter kazasında 4 kişi hayatını kaybetmişti...
  • Yorum yapmak için önce okuduğunu anlamak ve biraz da olsa entellektüel zekaya sahip olmak lazım. Hava hukuğunda helikopter devlet uçağı olmaz diye bir şey yazılmamış. Buradaki uçak "hava aracı" anlamında kullanılmış. Bu devletin askeri amaçla kullanılan gözetleme balonları bile vardı. Örneğin, İsrailde radar, röle ve elektronik dinleme amaçlı kullanılan balonlar var ve devlet hava aracı statüsüne sahip. Mevzuat konusunda "bana göre" yaklaşımı olmaz. Ulusal ve uluslararası mevzuatın gerekleri vardır. " Size sormazlar.
  • SUPHESIZ ASKERIN DE POLISIN DE HAVAARACLARINI SHGM DENETLEMELI, AKSINI SOYLEYEN SACMALAR,,,,,,,,,
  • Sonra Asker-Polis havaaraclarina sira gelsin.
  • 2920 SAYILI TURK SIVIL HAVACILIK KANUNU Madde 3/ c) "Devlet Hava Aracı" terimi: Devletin askerlik, güvenlik ve gümrük hizmetlerinde kullandığı araçları, Kapsam Madde 2 – Bu Kanun,kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve özel hukuk tüzelkişilerinin havacılık sahasındaki faaliyetlerini kapsar. Devlet hava araçları, açık hüküm bulunmayan hallerde bu Kanunun kapsamı dışındadır.

Helikopterin arızalı mı bakımsız mı olduğu gündeme gelmiş ve belki de bir ihmal sonucu düştüğü de kafalarda sorulara neden olmuştu.

Peki uzmanlar konu hakkında neler söyledi?

UTED Onursal Başkanı ve AirportHaber başyazarı Sefa İnan, TALPA sözcüleri Kaptan Pilot Tuncay Yüce ve Kaptan Pilot Hakan Kanbur kaza ile ilgili bilinmeyenleri çözmeye çalıştı.

İşte uzmanların görüşleri...

Sefa İnan; “Uçağın ve helikopterin eskisi yenisi olmaz. Bunlar yapımcı firmanın dokümanlarına göre bakım, kontrol, denetimiyle uçabilir. Bu eski helikopterdir, kaza bundan oldu denilemez. Peki hergün kafamızın üstünde uçan helikopterlerin güvenliğini kim denetler. ABD ve Avrupa’da tüm hava sahası ve hava araçları, askeri uçaklar hariç tek bir otorite tarafından denetlenir. Türkiye’de ise polis helikopterleri denetlenmiyor. “TC” kodları bile yok. Bu denetim yetkisi bir kanun çerçevesinde bile olsa SHGM’den ayrı tutulduysa bu yanlıştır. Çünkü, bakım denetim aynı yerde olmamalıdır. Gerçi, SHGM de bu konuda yetersiz. İşin daha ilginci Türkiye’nin helikopterlerle ilgili bir mevzuatı yok. Helikopter mevzuatı henüz taslak aşamasına bile 7 Şubat’tan sonra girdi” dedi.

Tuncay Yüce; “Hava araçlarında eski yapım olmasının bir önemi yoktur. Çünkü bu araçlarda parçalar saat ömürlüdür. Buna göre parçalar değişmek zorundadır. Kaza bir çok nedene bağlı olarak gerçekleşmiş olabilir. Helikopterde “Flight Data Recorder” cihazı varsa, nedeni daha kolay anlaşılacaktır. Her emniyet birimi kontrolleri kendisi yapar. Kendi bakım birimleri bunu düzenli yapmak zorundadır” dedi.


Hakan Kanbur; “Kazanın meteorolojik şartlardan kaynaklanmadığı ortada. Çünkü hava şartları uçuş için ideal. Kaza teknik bir hatadan kaynaklanmış olabilir. İlk akla gelen ise motorun durmuş olabileceği. Herhangi bir sebepten dolayı motor durduğu sırada pilot içeriden kumandayla anarotor (pervane) ile motorun bağlantısını keserek otorotasyon denen uygun acil iniş yapar. Helikopter daha sonra kendi ağırlığıyla suya batar. Bu olayda da pilotun otorotasyon yaptığı gözüküyor. Çünkü çakılma olsaydı kendisi de kurtulmayabilirdi” dedi.

Vatan

İŞTE UZMANLARIN KAZA İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 7 yıl önce
Yorum yapmak için önce okuduğunu anlamak ve biraz da olsa entellektüel zekaya sahip olmak lazım. Hava hukuğunda helikopter devlet uçağı olmaz diye bir şey yazılmamış. Buradaki uçak "hava aracı" anlamında kullanılmış. Bu devletin askeri amaçla kullanılan gözetleme balonları bile vardı. Örneğin, İsrailde radar, röle ve elektronik dinleme amaçlı kullanılan balonlar var ve devlet hava aracı statüsüne sahip. Mevzuat konusunda "bana göre" yaklaşımı olmaz. Ulusal ve uluslararası mevzuatın gerekleri vardır. " Size sormazlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
SUPHESIZ ASKERIN DE POLISIN DE HAVAARACLARINI SHGM DENETLEMELI, AKSINI SOYLEYEN SACMALAR,,,,,,,,,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Sonra Asker-Polis havaaraclarina sira gelsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
2920 SAYILI TURK SIVIL HAVACILIK KANUNU Madde 3/ c) "Devlet Hava Aracı" terimi: Devletin askerlik, güvenlik ve gümrük hizmetlerinde kullandığı araçları, Kapsam Madde 2 – Bu Kanun,kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve özel hukuk tüzelkişilerinin havacılık sahasındaki faaliyetlerini kapsar. Devlet hava araçları, açık hüküm bulunmayan hallerde bu Kanunun kapsamı dışındadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000