27 Şubat 2012, Pazartesi 12:21:01

İŞTE SESSİZ KALINAN 'O' GERÇEKLER...

AirportHaber Başyazarı Sefa İnan, gündemin en sıcak konusunu adeta alevlendirecek cinsten bir köşe kaleme aldı...
  • Bor teknolojisi yanlız USA ve İngilterede var. Türkiye bu teknolojiyi yaratmaya çalışıyor. O uçakta konuyla ilgil mühendisler vardı. O uçakta da GPS cihazı vardı, pozisyonunu uzay istasyonlarından gelen sinyallerle belirliyordu, uçak ILS/VOR cihazına rağmen yanlış patern takip etti...
  • VARDIR GÜZEL KARDEŞİM İLAHİ ADALET DEMEK HEM BU DÜNYADA HEMDE AHİRETTE ADALETİN TECELLİ ETMESİ DEMEKTİR..SEN KALBİNİ YORMA SADECE BEKLE BAK MAHKEMEDEN NE KARAR ÇIKACAK SADECE BEKLE GÖZ GÖRE GÖRE O HAKM BUNLARA BERAAT VEREMEZ VERSEDE ZATEN YARGITAYDAN DÖNER SEN HİÇ KALBİNİ YORMA DAHA MAGDUR AİLELERİ DETAYLI OLARAK BİLİR BİLMEZ KİŞİ RAPORUNA İTİRAZ ETMEDİ BEKLE BAK GÖR NEER OLACAK :)
  • Bu dünyada bulamadığımız adaleti (bazı insanlar bunu bize layık görmüyor) ilahi adalette bekliyelim. Çok bekleriz ama alacağımızı garantisi yok. Ben bu hayyatta da adalet istiyorum. Ama bu ülkede hiç şansı yok gib (ne yazık ki).
  • Bu bir ekibi ortadan kaldırma harekatıdır CONTORYUM jet yakıtı olarak kullanılabilen yüksek performans yakıtı buda sadece Türkiyede var TORYUM nedir diyebilirsiniz sadece yüzde doksandokuz oranda saflıkla Türkiyede bulunan nukleer yakıtı ve özelliği atık madde vermemesi BOR madeni gibi bunuda uluslararası önemi büyük Olayın sebebini araştırmadan önce yolcu profiline bakalım yolcular içinde profösörler vardı kimdi bunla bir üniversiteye konferansa gidiyorlardı türkiyenin yetişmiş bilim güçü yok edildi bu bir konu diğeri ise konferans konusu TORYUM elementi hakkında bir konferans biraz araştırırsak konu vahameti ortaya cıkar ama bence bu vahim olay FAİLİ MECHUL olarak kalmaya mahkum çünki bunu yapan ismi lazımdeğil bir istihbarat örgütü
30 Kasım 2007 yılında düşen Word Focus Havayolları'na ait İstanbul-Isparta seferini yapan yolcu uçağıyla ilgili yeni görülen dava sürecinde birçok gelişme yaşandı.

Kazayla ilgili somut bilgi vermesi amacıyla oluşturulan bilirkişi heyetinin pilotların suçlu olduğuna ilişkin raporu adeta taşları yerinden oynattı. Akıllardaki soru ise, bilirkişi raporunun objektif olup olmadığıyla ilgili belirsizliklerle doluydu.
 
İşte tam da bu noktada kazadaki ihmaller, eksik eğitimler ve verilen yada verilmeyen SHGM izinleri kafaları kurcalamaya başladı. Kim suçlu sorusunu özetleyecek ve bazı gerçeklerin kafalarda yer edinmesini sağlayacak nitelikte bir köşeyi kaleme alan Sefa İnan, sorumluları adeta yerden yere vurdu.
 
'Abidik gubidik işler dönüyor' diyen İnan, değindiği noktalarda bazı bilinmeyenleri ortaya çıkarmasının yanısıra, bilinen gerçeklerin de yeniden gözden geçirilmesine neden olacak.
 
Bilirkişi heyeti, Word Focus, SHGM, teknisyen ve pilotlar... Bu döngüde gerçekleşen kaza ve kaza sonrası bilirkişi heyetinin raporuyla daha da belirsiz bir hal alan bu sıradışı olayı Sefa İnan aydınlattı.
 
Nasıl oluyor da pilotlar suçlu ilan ediliyor?

Pilotlar suçluysa onları kimler uçurdu?

Kazadan bir gün önceki izin ne anlama geliyor?

Word Focus'ta herşey tam mıydı, yoksa aksine eksik miydi?

Bilirkişi raporu SHGM yönetimi için nasıl bir karar verdi?

Pilotların eğitim kontrolünü kim yaptı?

İzin uçuştan önce mi verildi yoksa uçuştan sonra mı verilecekti?

Hangi ihmaller kazaya neden oldu?
 
Uçağın bakımları yapılmış mıydı?
 
İşte Sefa İnan'ın patronlardan SHGM'ye, pilotlardan teknisyenlere ve şirketlere kadar, herkesin nasibini aldığı o köşesi...
 
'Bu kaza; otoritenin, baskıcı patronların, baskı altında kalarak ekmekleri ile mesleki ahlakları arasında sıkışıp kalan pilot ve teknisyenlerin ORTAK suçudur. Pilotlar zincirleme hatalar sonucunda oluşan kazayı hayatlarıyla ödemişler. Ya diğerleri'? ifadelerini kullanan İnan, ahbap-çavuş ilişkilerine de değindi.
İşte sorular, kafalardaki hususlar ve İnan'ın cevapları...

İŞTE SESSİZ KALINAN 'O' GERÇEKLER...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 6 yıl önce
Bor teknolojisi yanlız USA ve İngilterede var. Türkiye bu teknolojiyi yaratmaya çalışıyor. O uçakta konuyla ilgil mühendisler vardı. O uçakta da GPS cihazı vardı, pozisyonunu uzay istasyonlarından gelen sinyallerle belirliyordu, uçak ILS/VOR cihazına rağmen yanlış patern takip etti...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
VARDIR GÜZEL KARDEŞİM İLAHİ ADALET DEMEK HEM BU DÜNYADA HEMDE AHİRETTE ADALETİN TECELLİ ETMESİ DEMEKTİR..SEN KALBİNİ YORMA SADECE BEKLE BAK MAHKEMEDEN NE KARAR ÇIKACAK SADECE BEKLE GÖZ GÖRE GÖRE O HAKM BUNLARA BERAAT VEREMEZ VERSEDE ZATEN YARGITAYDAN DÖNER SEN HİÇ KALBİNİ YORMA DAHA MAGDUR AİLELERİ DETAYLI OLARAK BİLİR BİLMEZ KİŞİ RAPORUNA İTİRAZ ETMEDİ BEKLE BAK GÖR NEER OLACAK :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Bu dünyada bulamadığımız adaleti (bazı insanlar bunu bize layık görmüyor) ilahi adalette bekliyelim. Çok bekleriz ama alacağımızı garantisi yok. Ben bu hayyatta da adalet istiyorum. Ama bu ülkede hiç şansı yok gib (ne yazık ki).

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Bu bir ekibi ortadan kaldırma harekatıdır CONTORYUM jet yakıtı olarak kullanılabilen yüksek performans yakıtı buda sadece Türkiyede var TORYUM nedir diyebilirsiniz sadece yüzde doksandokuz oranda saflıkla Türkiyede bulunan nukleer yakıtı ve özelliği atık madde vermemesi BOR madeni gibi bunuda uluslararası önemi büyük Olayın sebebini araştırmadan önce yolcu profiline bakalım yolcular içinde profösörler vardı kimdi bunla bir üniversiteye konferansa gidiyorlardı türkiyenin yetişmiş bilim güçü yok edildi bu bir konu diğeri ise konferans konusu TORYUM elementi hakkında bir konferans biraz araştırırsak konu vahameti ortaya cıkar ama bence bu vahim olay FAİLİ MECHUL olarak kalmaya mahkum çünki bunu yapan ismi lazımdeğil bir istihbarat örgütü

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000