29 Ocak 2015, Perşembe 11:15:36

ISPARTA DAVASINDA GEREKÇELİ KARAR AÇIKLANDI

Isparta’daki uçak kazasına ilişkin mahkemede gerekçeli karar açıklandı. Mahkeme başkanı kimlerin cezasına şerh koydu, kimlerin cezalandırılmasını istedi?
  • Sevgili Havacilik camiasi, son 12 yildir ulke resmen cigrindan cikti hukuk skandallari had safhada, bu da yetmiyormus gibi olmayan adalet icinde adalet arayisida cabasi, bu camiadaki herkes sanik sandalyesinde oturanlarin hem kisiliklerini hem gecmiste yaptiklarini hemde hali hazirda yaptiklarini o kadar net bilip seyrediyorki zaten yorumlara muhalif olanlarin hepsi de kendi hakliliklarini yorumlarda tehditkar ve pervasiz ifadeleri ile aleni belirtiyorlar, hani ne demisler AKIL FUKARA OLUNCA FIKIR UKALA OLUR diye.Ben yillardir havacilik camiasindayim ama dunyanin hicbir yerinde duyamayacagim su ifadeye resmen takildim"PILOT UCAGI DAGA INDIRMIS" zaten sirf bu ifade ile yola cikarsak yargilamada mevcut saniklarin muebbet ile cezalandirilmalari gerekirdi diye dusunuyorum, Bir havacilik kazasini kamyoncu agzi ile mahkemede savunmasini vermenin otesinde goya duayen olmus otoriteyi yonetenlerin pilot ucagi daga indirmis demeleri ile vehameti gormelisiniz cok aci yazik hemde cok yazik
  • Surda yorumlari dikkat ile okudum ve inanin uzuldum ,havaciligimizin haline gercekten de cok uzuldum eger bizim havaciligimizin icindeki bireylerin zihniyeti bu ise yaziklar olsun,diyecek cok sey var ama demek dahi istemiyorum cunku resmen o kadar ucuzlamis ki edecek kelime bulamiyorum artik.Suclular hala vicdanlari ile bu kadar zamandir hesaplasmamis ki buralardan hala rahmetli olmus pilotlara,mahkeme heyetine,bilirkisilere veryansin ediyorlar ,gercekten de cok merak ediyorum su meshur otopark kamera kayitlari nerede ? kaldi ki savcilik bu konuya takipsizlik vermis ve eger savciliga suc duyurusu yapilirken bu kamera kayitlari olmus olsa idi ki savci kesin kamu davasi acar idi.Benim anladigim suclular agizlarindan salyalar akarak herkese olur olmaz iftira halindeler sadece tek kelime edecegim Allah sizi vicdaniniza hapsederek islah etsin ...nokta
  • Dispatch/pilot:gpws cvr ve fdr i olmayan bir ucak commercial ucus yapamaz arkadaslar ve gpws olmamasi kaza nedeni olabilir ozellikle ndb yaklasmalar hava muhalefeti dolayisi ile sapma yapabilir vor missap yapildiginda daglik arazilerde gereklidir ne demek gpws kaza nedeni degilmis...
  • Cezaların bir kısmı çok anlamsız suçlamalarla verilmiş. Eğer bu ülkede adalet varsa kaarlar Yargıtayda bozulur.

Isparta’da yaşanan ve 57 kişinin yaşamını yitirdiği uçak kazası davası, 29’uncu duruşma sonrası sona erdi. İşadamı Yavuz Çizmeci ve o dönem World Focus Havayolları’nın Genel Müdürü olan Aydın Kızıltan’a verilen ağır hapis cezalarıyla dikkat çeken davada, mahkeme başkanı Hakim Suat Yürekli hapis cezalarından birçoğuna şerh koydu.

7 yıl süren davanın yargı sürecine geçtiğimiz Haziran ayında katılan Hakime Azime Erdağ ile diğer üye Burhan Binici’nin oylarına karşılık mahkeme başkanı bazı mahkumiyetlere katılmadığını bildirdi.

Yürekli, düşen uçağın CVR, FDR, EGPWS cihazlarının arızalı olduğu,vefat eden pilotlar Serhat Özdemir ve M. Tahir Aksoy'un bu arızaları bilmelerine rağmen uçağı sefere çıkardıkları iddialarına rağmen pilotların bu iddialarının kanıtına yönelik bir bilgi bulunmadığını hatırlattı.

Hakim Yürekli o dönem uçağı kiralayan şirketin Genel Müdürü olan Tuncay Doğaner ve yardımcısı Mehmet Şeref Erbilgin’in, kiraladıkları uçağın teknik durumunu kontrol ettirmeleri ve gerekli önlemleri almaları gerektiğine de vurgu yaparak, “ Sözleşmeye göre uçağın bakım yükümlülüğü bu firmaya ait olmasa da, bu sözleşmenin kiracı ile kiralayan taraflar arasındaki hukuki ilişkiyi bağladığı ve maddi yükümlülükler kapsamında kaldığı, 3. kişilerin uğrayacağı ve telafisi mümkün olmayan zararların doğması halinde taraflar arasındaki sözleşmenin adı geçen sanıkların haksız fiil sorumluluğunu ortadan kaldırmayacağı, sanıkların kazanın oluşumunda tali kusurlu oldukları ve bu nedenle mahkumiyetlerine karar verilmesi gerektiği” ifadelerini kullandı.

Mahkeme Başkanı Suat Yürekli, World Focus Genel Müdürü Aydın Kızıltan’ın da uçağın teknik cihazlarındaki problemlerin ve şirkette görev yapan pilotların eğitimlerinin yeterli olup olmadığının denetlenmesi ve varsa eksikliklerin giderilmesi konusundaki ihmali nedeniyle meydana gelen kazada tali kusurlu olduğunu vurguladı. Aynı şekilde Uçuş Eğitim Müdürü Faruk Çağımnı’nın da pilotların eğitim yetersizliğinden sorumlu olduğu için, Teknik Müdür İsmail Taşdelen’in de uçağın bakım ve kontrollerine ilişkin sorumluluğunu yerine getirmedikleri için tali kusurlu sayılarak ceza verilebileceğini vurguladı.

11 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan Yavuz Çizmeci konusunda da Mahkeme başkanı Yürekli, diğer iki üye ile ayrı düştü. Yürekli,  Yavuz Çizmeci'nin, Dünyaya Bakış Hava Taşımacılığı A.Ş.’nin ortağı olduğu, fiilen yönetim kurulu başkanlığı gibi hareket etmekte ise de; şirket kapsamında teknik hususlardan sorumlu genel müdür, teknik müdür, bakım müdürü gibi personelin istihdam edilerek görevlerin tevdii edildiği bir durumda, yönetim kurulu başkanından uçakların teknik eksikliklerini denetlenmesinin beklenemeyeceği, sanığın meydana gelen olayda kusurununun bulunmadığı ve beraatine karar vermek gerektiğini ifade etti.
Suat Yürekli, bire karşı iki oyla bir yıl 8 ay hapis cezası alan dönemin SHGM Ali Arıduru ile Yardımcısı Oktay Erdağı hakkında verilen mahkumiyet kararına katılmadığını da kaydetti.

Kazaya ilişkin yalan beyan verdikleri gerekçesiyle ceza alan pilot Recep Değirmencioğlu ve Vedat Örs’e ilişkin de itirazda bulunan Yürekli, “ Ortaya koydukları kanaatlerinin şahsi bilgi ve tecrübeye dayalı olduğu, EGPWS cihazıyla birlikte diğer cihazlara ilişkin arıza kaydını görmedikleri yönündeki ifadelerinin gündelik hayat tecrübelerinin bir sonucu olarak değerlendirilmesi gerektiği, bu bakımdan atılı suçu işleme kasıtları bulunmadığı ve dolayısıyla yasal unsurları bulunmayan müsnet yalan yere tanıklık suçundan beraatlerine karar vermek gerektiği” ifadelerine yer verdi.

ISPARTA DAVASINDA GEREKÇELİ KARAR AÇIKLANDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

ICLER ACISI ~ 3 yıl önce
Sevgili Havacilik camiasi, son 12 yildir ulke resmen cigrindan cikti hukuk skandallari had safhada, bu da yetmiyormus gibi olmayan adalet icinde adalet arayisida cabasi, bu camiadaki herkes sanik sandalyesinde oturanlarin hem kisiliklerini hem gecmiste yaptiklarini hemde hali hazirda yaptiklarini o kadar net bilip seyrediyorki zaten yorumlara muhalif olanlarin hepsi de kendi hakliliklarini yorumlarda tehditkar ve pervasiz ifadeleri ile aleni belirtiyorlar, hani ne demisler AKIL FUKARA OLUNCA FIKIR UKALA OLUR diye.Ben yillardir havacilik camiasindayim ama dunyanin hicbir yerinde duyamayacagim su ifadeye resmen takildim"PILOT UCAGI DAGA INDIRMIS" zaten sirf bu ifade ile yola cikarsak yargilamada mevcut saniklarin muebbet ile cezalandirilmalari gerekirdi diye dusunuyorum, Bir havacilik kazasini kamyoncu agzi ile mahkemede savunmasini vermenin otesinde goya duayen olmus otoriteyi yonetenlerin pilot ucagi daga indirmis demeleri ile vehameti gormelisiniz cok aci yazik hemde cok yazik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne o İşsiz ~ 3 yıl önce
Ulan sen daha kendine iş bulamadın mı? Boş pilot. Ben sana birdaha bu haberlerin altına yorum yazıp durma diye uyardım ya. Sen şu İranda uçağı nasıl kurtardığından da biraz bahs et. Bak senin o lisansını elinden alıp gözüne sokarım ama nasıl olsa bir işe yaramıyor al senin olsun ama sus. Susmazsan lisanssız ve beyinsiz kalacağından emin olabilirsin.
BOŞ P. ~ 3 yıl önce
Sen Erzincan tulumunu çok yediğin için maşallah herşeyi biliyorsun. Ama Allahın ne hikmetiyse boş pilot olarak ortada dolaşıp duruyorsun.
Belasını versin. ~ 3 yıl önce
Allah seni yanlış yönlendirenlerin ve büyük beklentilerin içerisine sokanların bintürlü belasını versin. Allah bu kazada hayatını kayıp edenlerin acısının ve göz yaşının üzerinden nemalanlarının da bin türlü belasını versin. özellikle de Allah bu kazada hayatını kayıp edenlerin kanı üzerineden rüşvet pazarlıkları yapanların ve komisyon alıp verenlerin de belasını versin. Allah bu insanların acısını kullanarak tetikçilik yapanların ve şu kadar dolar verin tv programı yapayım diyenlerin bin türlü belasını verdiği gibi herzaman Berezilya uçaklarında yolcusunu beklemesini ve bu ayıpla yaşamasını nasip etsin inşallah. Anlayan anlamıştır.
ISTE halimiz ~ 3 yıl önce
Surda yorumlari dikkat ile okudum ve inanin uzuldum ,havaciligimizin haline gercekten de cok uzuldum eger bizim havaciligimizin icindeki bireylerin zihniyeti bu ise yaziklar olsun,diyecek cok sey var ama demek dahi istemiyorum cunku resmen o kadar ucuzlamis ki edecek kelime bulamiyorum artik.Suclular hala vicdanlari ile bu kadar zamandir hesaplasmamis ki buralardan hala rahmetli olmus pilotlara,mahkeme heyetine,bilirkisilere veryansin ediyorlar ,gercekten de cok merak ediyorum su meshur otopark kamera kayitlari nerede ? kaldi ki savcilik bu konuya takipsizlik vermis ve eger savciliga suc duyurusu yapilirken bu kamera kayitlari olmus olsa idi ki savci kesin kamu davasi acar idi.Benim anladigim suclular agizlarindan salyalar akarak herkese olur olmaz iftira halindeler sadece tek kelime edecegim Allah sizi vicdaniniza hapsederek islah etsin ...nokta

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Dispatch/pilot:gpws cvr ve fdr i olmayan bir ucak commercial ucus yapamaz arkadaslar ve gpws olmamasi kaza nedeni olabilir ozellikle ndb yaklasmalar hava muhalefeti dolayisi ile sapma yapabilir vor missap yapildiginda daglik arazilerde gereklidir ne demek gpws kaza nedeni degilmis...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yaz ne olur ~ 3 yıl önce
Nerden biliyorsun? Nerde yazıyor? Referanslarını yazarmısın bu çok önemli? 2005 yılından önce uçaklarda GPWS yokken nasıl oluyordu?
Adaletin bu mu ? ~ 3 yıl önce
Cezaların bir kısmı çok anlamsız suçlamalarla verilmiş. Eğer bu ülkede adalet varsa kaarlar Yargıtayda bozulur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000