11 Ağustos 2012, Cumartesi 14:57:14

İKİNCİ DUHA VAKASI MI?

Ankara’nın ilk özel uçuş okulu olarak lanse edilen ve kayıtlara başlayan Ploutos Uçuş Okulu’nun henüz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve MEB’den gerekli izinleri almadığı ortaya çıktı.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • ALPER METE SINDEL IN ESKİ KURUCUSU . PLOTUSUN KURUCUSU VERDA ALTUNDU . ALPER METEDEN GUYA SINDEL ALMAK İÇİN 2. TRILYON SENETLE ALDI SINDELI KAPATMAK YERINE MAGDURLARI TOPLAYIP DESEYDIKI BEN ALPERDEN ALDIM BURAYI COCUKLAR BIZ BU ISI CIDDI YAPACAZ SIZDE MAĞDURSUNUZ BEN SIZIN UCUSLARINI SAĞLAYAYIM DESEYDI YA. AMA BAKTI BU İŞDE PARA VAR PLOTUS KURAYIM BENDE MILLETTEN PARA TOPLAYIM DEDI UYANIK AMA YEDIRMEZLER ONADA SORARLAR
  • Verda hanım 3 uçak kiraladı bu okul için. Biri düştü. Birinin motıru yok. Birisi de bekliyor.. Talebe gelirse kaydolursa. Uçakların bakımı yapılıp işletme faaliyete geçer. Hadi hep beraber kalkındıralım pilatusu.
  • Kardeşim bu Çebi metodu ( hülle_gülle yöntemini) Flyairin eski sahibibi ( Hasan çebiden ) kalma bir durumdur ?Patron /Patroniçe & shgm ilişkilerini düzenler ?Duydugum kadari ile geçen hafta yönetimde istifa etmiş ( 8 aydır maaşlarını alamadıgı ) gerekçesiyle ? Yani başşız _kolsuz bir şirket konumuna gelmiş bu durum ön izin ruhsatınıda askıya aldırır pek yakında ? Sivil havacılıgımıza yatırım gelsin isteriz ancak ( Malidurum analizi ile ) çebi yöntemi ile degil !

Esenboğa Havalimanı’ndan uçuş yapması planlanan ve SHGM’den aldığı ön izinle öğrenci kayıtlarına başlayan Ploutos’un,  SHGM’den ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan eğitim ruhsatı almadığı ortaya çıktı.

22 Eylül 2011 tarihinde SHGM’den ön izin alan Ploutos Uçuş Okulu, 14 Şubat’ta SHY-6B gerekliliklerini yerine getirerek genel havacılık ruhsatını aldı ve genel uçak işletmeciliği yapmaya hak kazandı.

Ancak pilot eğitimi vermek için ne SHGM’den ne Milli Eğitim Bakanlığı’ndan aylardır gerekli izni alamadı. Buna rağmen, geçtiğimiz aylarda pilotaj eğitimi için kayıtlara başladığını duyuran ve başvuruları kabul eden Ploutos, öğrenci kaydı alsa da bir türlü eğitimlere başlayamadı. 46 bin euro karşılığında ATPL Frozen ( ticari pilot lisansı) ve 11 bin euro karşılığında PPL ( özel pilot lisansı) veren Ploutos’un, Sivil Havacılık mevzuatına göre kesin işletme ruhsatı almadan öğrenci kaydı yapması kurallara aykırı. Buna rağmen Ploutos, gelen başvuruları kabul ediyor ve ön kayıt yaptırmak isteyen öğrencileri, Ağustos ayı sonunda açılacağı söylenen gruba dahil olmayı teklif ediyor. Sivil Havacılık mevzuatına hakim uzmanlar, “ Bir işletme faaliyet için ön izin alsa da kesin işletme ruhsatını almadan kayıt alamaz. Bir şirkete ön izin verilmesi, kesin ruhsat verilmesi anlamına da gelmez” yorumunu yapıyor.

Üç adet Cessna 172 tipi eğitim uçağı bulunan Ploutos tarafından yapılan açıklamada, ilk dönem pilotaj kursu kayıtlarının Mayıs ayı sonunda başlatılacağı, filoya ise Haziran ayında ABD’den getirilecek iki uçağın daha katılacağı açıklanmış ancak öngörülen sürede izinlerin alınamaması sebebiyle eğitimler başlatılamamıştı.

Ploutos Uçuş Okulu, geçtiğimiz yıllarda ruhsatı iptal edilen ve çok sayıda pilotaj öğrencisinin mağdur olduğu Sindel Havacılık’ın devamı olarak bilinirken yaşanan gelişmeler ‘ikinci Sindel vakası mı’ kuşkusunu akıllara getirdi.

Uçuş eğitimi veren okullardan Duha da, geçtiğimiz yıllarda işletme ruhsatı iptal edilmiş olmasına karşın, kabin hizmetleri bölümüne öğrenci kaydı alıyordu.

Bu arada Ploutos'tan yapılan açıklamada, öğrenci kaydı yapıldığı şeklindeke iddiaların gerçeği yansıtmadığı, öğrencilerden bu süreçte sağlık raporu istendiği ve diğer uygunluk durumlarının kontrollerinin yapıldığı kaydedildi.


©AirportHaber

İKİNCİ DUHA VAKASI MI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

İdealist kent ~ 5 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hakan ~ 6 yıl önce
ALPER METE SINDEL IN ESKİ KURUCUSU . PLOTUSUN KURUCUSU VERDA ALTUNDU . ALPER METEDEN GUYA SINDEL ALMAK İÇİN 2. TRILYON SENETLE ALDI SINDELI KAPATMAK YERINE MAGDURLARI TOPLAYIP DESEYDIKI BEN ALPERDEN ALDIM BURAYI COCUKLAR BIZ BU ISI CIDDI YAPACAZ SIZDE MAĞDURSUNUZ BEN SIZIN UCUSLARINI SAĞLAYAYIM DESEYDI YA. AMA BAKTI BU İŞDE PARA VAR PLOTUS KURAYIM BENDE MILLETTEN PARA TOPLAYIM DEDI UYANIK AMA YEDIRMEZLER ONADA SORARLAR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cafer ~ 6 yıl önce
Verda hanım 3 uçak kiraladı bu okul için. Biri düştü. Birinin motıru yok. Birisi de bekliyor.. Talebe gelirse kaydolursa. Uçakların bakımı yapılıp işletme faaliyete geçer. Hadi hep beraber kalkındıralım pilatusu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
viziter ~ 6 yıl önce
Kardeşim bu Çebi metodu ( hülle_gülle yöntemini) Flyairin eski sahibibi ( Hasan çebiden ) kalma bir durumdur ?Patron /Patroniçe & shgm ilişkilerini düzenler ?Duydugum kadari ile geçen hafta yönetimde istifa etmiş ( 8 aydır maaşlarını alamadıgı ) gerekçesiyle ? Yani başşız _kolsuz bir şirket konumuna gelmiş bu durum ön izin ruhsatınıda askıya aldırır pek yakında ? Sivil havacılıgımıza yatırım gelsin isteriz ancak ( Malidurum analizi ile ) çebi yöntemi ile degil !

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000