07 Ekim 2011, Cuma 10:46:56

BULGARİSTAN SEFERLERİ ARTIYOR

Türkiye ve Bulgaristan arasında uçak seferleri artıyor…
  • Varna ve Filibe ucuslari baslamali. Bulgaristan LH ile degil, THY ve Pegasus ile ucmali.
Türkiye ve Bulgaristan sivil havacılık yetkilileri, iki ülke arasındaki sefer sayılarının arttırılması ve yeni uçuş noktalarının oluşturulması konusunda mutabakat sağladı.

Türkiye'nin dış hat uçuş ağını genişletmek amacıyla ikili havacılık müzakerelerini sürdüren Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), son olarak Bulgaristan sivil havacılık yetkilileri ile bir araya gelerek mevcut hava ulaştırma anlaşmasını revize etti.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal EKŞİ ve Bulgaristan Sivil Havacılık Otoritesi Uluslararası İlişkiler Başkanı Krasimir NAYDENOV başkanlığındaki heyetler, Dışişleri Bakanlığı temsilcisinin de katılımı ile 27-28 Eylül 2011 tarihlerinde Ankara'da ikili havacılık müzakerelerinde bulundu.

Yapılan görüşmeler neticesinde imzalanan Mutabakat Zaptı ile; Türkiye ile Bulgaristan arasında haftalık toplam 42 frekans olan tarifeli yolcu seferleri 56 frekansa yükseltildi.

Mutabakat Zaptı'na göre; her iki ülke tarafından tayin edilen havayolu işletmelerinin Sofya hattında haftada 28 frekans ve Varna, Burgaz, Filibe hatlarında haftada 7'şer frekans düzenlemesine imkan tanındı. Ayrıca, Türkiye ve Bulgaristan'da 4'er nokta olarak belirlenen mevcut tarifeli sefer noktalarına, otoriteler arasında mutabık kalınması şartı ile daha sonra belirlenecek 1'er nokta ilave edildi.

Tayin edilmiş havayolu işletmelerinin iki ülke arasında nokta kısıtlaması olmaksızın tarifeli kargo seferi yapabilme hakkı ise aynı şekilde muhafaza edildi.
BULGARİSTAN SEFERLERİ ARTIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
Varna ve Filibe ucuslari baslamali. Bulgaristan LH ile degil, THY ve Pegasus ile ucmali.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000