12 Nisan 2012, Perşembe 16:26:56

"BU SIKINTI ANTALYA'DA DAHA BELİRGİN OLACAK"

Türkiye Havayolu İşletmecileri Komitesi, APIS bilgileri için gerekli olan klavyelerin terminallere temin edilememesi durumunda büyük sıkıntılar yaşanacağını belirtti.
  • ICAO Annex9'API düzeltmeleri ve standartları yapılmıştır.5.FAL panele bakınız. http://legacy.icao.int/icao/en/atb/sgm/fal/falp/Docs/Falp5_Intro.pdf M.Tekin'e selam.R.Kucuk
  • öncelikle hvalimanlarında gatelerde bulunan klavyeler birer optik okuyucudur.bu gerek pasaport gerek ise boarding kart okunmasında kullanılabilinir.APIS olarak adlandırılan uygulama ise belirli yolcu pasaport bilgilerinin istenilen formata cevrilerek ilgili cervrelere gönderilmesine yarar.şimdi TC nin bahsettiğiniz APIS'i kabul ettiğine ve desteklediğine dair tek bir belge/yazı varsa elinizde buyurun söyleyin..Hele ki pasaport polisinden bir yazı da gösterirseniz pek mutlu oluruz.Sistemin faydalarını/zararlarını değil sadece meşruluğunu? ifade etmeye çalışıyoruz.3 yıl öncede şimdi de!!!
  • APIS' e diye cevap veren hanımefendi/beyefendi ne iş yaptığınızı bilmiyorum.Bizim sorunumuz APIS bilgilerinin gönderilip-gönderilmemesi değil,SHGM APIS bilgilerinin gönderilmesini zaten uygun bulmaktadır.Biz şuanda bilgiler checkinde manuel olarak girildiği için checkin süreleri uzamakta ve gecikmeler yaşanmaktadır.APIS bilgilerini daha hızlı nasıl girebiliriz de checkin süresini nasıl kısaltabilirizi tartışıyoruz. Sizin şu anda yapmış olduğunuz tartışmaya AYT AOC olarak bizler yaklaşık üç yıl önce başladık , yani konu şu an sizin tahmin ettiğiniz noktayı çoktan geçmiş bulunmaktadır.Muzaffer TEKİN
  • konu hala anlaşılmamış galiba APIS'i isteyen makam kim? TC'den buna kim onay vermiş...Alman sınır polisi istiyor diye böyle birşeyi yapmayı istemenin anlamı ne? Ne zaman çıkar SHGM bununla ilgili bir yaptırım sunar sizler de buna uyarsınız yoksa elalemin ne yaptığı ile uğraşmayın. Hatta mumkunse bu istekte bulunanları SHGM'e şikayet edin.o zaman işe yarar bu çalışmalar.
Geçtiğimiz Cuma günü yapılan toplantının ana gündem maddesi APIS bilgilerinin gönderimi için gerekli manyetik klavyelerin terminallere temin edilmesiydi.

İşte toplantıdan notlar;

Almanya Sınır Polisinin yolcu bilgilerini içeren API hususundaki katı tutumu ve bu bilgilerin gönderilmemesi durumunda havayollarına 50.000 Euro para cezası keseceğini yazılı olarak iletmesi bizleri zor durumda bırakmıştır. Bu bilgilerin manuel olarak girilmesi ise fazla zaman alması nedeniyle kontuarlar kapanamamakta, yolcular check-in kontuarlarında uzun süre beklemekte ve açılması gereken kontuarlar gecikmeler nedeniyle açılamamaktadır. Sezonun başlamış olması ve Mayıs ayı itibariyle cezaların işleme konulacak olması bizleri endişelendirmekte ve havayollarına büyük maliyetler çıkartmaktadır. Yoğun Almanya uçuşlarının yapıldığı Antalya Havalimanı'nda bu sıkıntı daha da belirgin olarak kendini gösterecektir.

Yapılan değerliendirmeler neticesinde DHMİ ve SHGM Genel Müdürlüklerine yazılı olarak konunun vehameti aktarılmış olup netice beklenilmektedir. TAOC olarak tüm meydanlarımızda gerekli alt yapının hazırlanarak manyetik klavyelerin konulması hususunda gerekli girişimleri yaptığımızı ve takipçisi olacağımızı tüm üyelerimizle paylaştık ve olumlu netice alacağımız konusunda da hiç şüphemiz yoktur.
"BU SIKINTI ANTALYA'DA DAHA BELİRGİN OLACAK"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 6 yıl önce
ICAO Annex9'API düzeltmeleri ve standartları yapılmıştır.5.FAL panele bakınız. http://legacy.icao.int/icao/en/atb/sgm/fal/falp/Docs/Falp5_Intro.pdf M.Tekin'e selam.R.Kucuk

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
öncelikle hvalimanlarında gatelerde bulunan klavyeler birer optik okuyucudur.bu gerek pasaport gerek ise boarding kart okunmasında kullanılabilinir.APIS olarak adlandırılan uygulama ise belirli yolcu pasaport bilgilerinin istenilen formata cevrilerek ilgili cervrelere gönderilmesine yarar.şimdi TC nin bahsettiğiniz APIS'i kabul ettiğine ve desteklediğine dair tek bir belge/yazı varsa elinizde buyurun söyleyin..Hele ki pasaport polisinden bir yazı da gösterirseniz pek mutlu oluruz.Sistemin faydalarını/zararlarını değil sadece meşruluğunu? ifade etmeye çalışıyoruz.3 yıl öncede şimdi de!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
APIS' e diye cevap veren hanımefendi/beyefendi ne iş yaptığınızı bilmiyorum.Bizim sorunumuz APIS bilgilerinin gönderilip-gönderilmemesi değil,SHGM APIS bilgilerinin gönderilmesini zaten uygun bulmaktadır.Biz şuanda bilgiler checkinde manuel olarak girildiği için checkin süreleri uzamakta ve gecikmeler yaşanmaktadır.APIS bilgilerini daha hızlı nasıl girebiliriz de checkin süresini nasıl kısaltabilirizi tartışıyoruz. Sizin şu anda yapmış olduğunuz tartışmaya AYT AOC olarak bizler yaklaşık üç yıl önce başladık , yani konu şu an sizin tahmin ettiğiniz noktayı çoktan geçmiş bulunmaktadır.Muzaffer TEKİN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
konu hala anlaşılmamış galiba APIS'i isteyen makam kim? TC'den buna kim onay vermiş...Alman sınır polisi istiyor diye böyle birşeyi yapmayı istemenin anlamı ne? Ne zaman çıkar SHGM bununla ilgili bir yaptırım sunar sizler de buna uyarsınız yoksa elalemin ne yaptığı ile uğraşmayın. Hatta mumkunse bu istekte bulunanları SHGM'e şikayet edin.o zaman işe yarar bu çalışmalar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000