23 Ağustos 2012, Perşembe 08:35:06

BİLAL EKŞİ; "HER İLÇEYE BİR HELİPORT"

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, Türkiye genelinde işletim izni verilen heliport sayısının 2002 yılında 21 iken bugün itibariyle işletme ruhsatı verilen heliport sayısının 48'e ulaştığını belirterek, "Bunlardan 14 tanesi yükseltilmiş heliport statüsünde olup bina üzerine inşa edilmiştir. Halen işlemi devam eden 136 adet başvuru bulunmaktadır" dedi.
  • öyle düz beton atıp ortasına H yazmakla heliport olmuyor. bunun ulusal ve uluslararası belli standartları var. insanlar Annex 14 Cilt 2 den bu kadar habersiz. işi bilen birine yaptıracaksın SHGM ye b.k atmayacaksın.
  • Bu haberden aladığım 136 baş vurunun sonuçlandırılamadığıdır. Merak ettiğim ise bu 136 başvurunun ne zamandan beri bekletildiğidir. Ben hatırlıyorum yaklaşık bir yıl önce de SHGM tarafından yapılan bir haberde yaklaşık bu kadarlık başvuru bekliyordu. Yeni ne olmuşta haber olmuş anlayan varsa anlatsında biz de anlayalım. Sonuç olarak anlaşılan şudur ki her konuda olduğu gibi bu konuda da yapılan baş vuruların turşusu kurulmuştur. Şayyet böğle değilse bu 136 baş vurunun ne zamandan beri bekletildiğinin bir dökümü yapılarak açıklansın bekliyorum.
  • bu mudur övüdüğünüz konu? heliport yapımı ve ruhsatlandırması nedir ki?kuçuk maliyetle yapılabilen bir iş.21 den 48 olmuşş 10 yilda. helal buyuk iş başarmişssiniz.

Ekşi, deprem ve diğer doğal afetlerde kurtarma, tahliye, yangın söndürme ve sağlıkla ilgili ambulans hizmetlerinde kullanılma amacı başta olmak üzere, helikopter taşımacılığının emniyetli ve standartlara uygun şekilde sürdürülmesi için Sağlık Bakanlığı'nın Ambulans Helikopterleri Projesine destek verildiğini anımsatan Ekşi, bu projelere ek olarak Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) ile koordineli bir şekilde karayollarının kenarlarına acil iniş-kalkış alanları yapılmasına ilişkin çalışmaların devam ettiğini anlattı.

Ekşi, projelerin, sivil havacılık sektöründe hava taksi ulaşımı ve helikopter işletmeciliği konusunda yaşanan gelişmeler doğrultusunda helikopter iniş kalkış alanı olarak kullanılan heliportların yaygınlaştırılmasına yönelik olduğunu ifade ederek, "Bu çerçevede il bazında uygun görülen yerlerde inşa edilecek heliportların, valiliklerin koordinasyonunda il özel idareleri, belediyeler, üniversiteler ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ile özel teşebbüsler tarafından yapılması planlanmaktadır" diye konuştu.

SHGM tarafından başlatılan "Her İlçeye Bir Heliport Projesi" kapsamında bugüne kadar yapılan başvurular sonucunda Türkiye genelinde işletme ruhsatı verilen heliport sayısının 2002 yılında 21 iken bugün itibariyle 48'e ulaştığını anlatan Ekşi, "Bunlardan 14 tanesi yükseltilmiş heliport statüsünde olup bina üzerine inşa edilmiştir. Halen işlemi devam eden 136 adet başvuru bulunmaktadır" dedi.

-"64 gökdelen için yükseltilmiş heliport başvurusu yapıldı"-

"Her Gökdelene Bir Heliport Projesi" ile inşa edilmekte olan gökdelenlerin üzerine heliport yapılmasının teşvik edildiğini ve yıllardır eksikliği hissedilen modern yaşamın gerektirdiği bu konuya verilen önemin artırıldığını anlatan Ekşi, proje kapsamında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 64 gökdelen için yükseltilmiş heliport başvurusu yapıldığını belirtti.

Ekşi, Sağlık Bakanlığı'nın "Ambulans Helikopterleri Projesi" kapsamında bir çok il ve ilçede il sağlık müdürlüklerince belirlenen hastanelerde yapılması düşünülen heliportlar için fiziki yeterliliklerin ve şartların incelendiğine ve uygun yer seçimleri konusunda çalışmalar yapıldığına işaret ederek, "İşlemleri tamamlanan heliportlara işletme ruhsatları verildi. Proje diğer illerde de yaygınlaşmaya başlamış olup çalışmalar devam ediyor" diye konuştu.

Heliportun yapım ve işletim prosedürlerinin kolaylaştırılması için uçuş, can ve mal emniyetinin sağlanması amacıyla Heliport Yönetmeliği'nin güncellendiğine dikkati çeken Ekşi, şöyle konuştu:

"Diğer taraftan, yakın bir geçmişe kadar heliport yapımı ve işletimi konusunda ilgili yapımcı ve işletmeciler için başvuru kaynağı mevcut değilken bu konudaki açığı gidermek için heliportların yapım ve işletim esaslarını içeren uluslararası dokümanlar Genel Müdürlüğümüzce tercüme edilerek 'Annex 14 Cilt 2 - Heliportlar' ve 'Heliport El Kitabı - Yapım ve İşletim Esasları' kitapları hazırlanarak, kaynak doküman olarak sektörün hizmetine sunuldu. Ülkemizdeki heliportların uluslararası standartlara uygun şekilde inşa edilerek yaygınlaştırılması ve ülkemizin her tarafında kullanılması yönünde Genel Müdürlüğümüzce başlatılan projeler kapsamındaki çalışmalar yoğunlukla devam ediyor."

Ekşi, Türkiye'deki heliportların çoğunluğunun küçük heliped statüsünde olduğunu ifade ederek, içerisinde helikopterlerin bakım, yakıt gibi tüm ihtiyaçlarının hepsinin aynı anda karşılanmasına imkan veren nitelikte büyük heliport bulunmadığını kaydetti.

BİLAL EKŞİ; "HER İLÇEYE BİR HELİPORT"

Facebook Yorum

Yorumlar

beton ~ 6 yıl önce
öyle düz beton atıp ortasına H yazmakla heliport olmuyor. bunun ulusal ve uluslararası belli standartları var. insanlar Annex 14 Cilt 2 den bu kadar habersiz. işi bilen birine yaptıracaksın SHGM ye b.k atmayacaksın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Bu haberden aladığım 136 baş vurunun sonuçlandırılamadığıdır. Merak ettiğim ise bu 136 başvurunun ne zamandan beri bekletildiğidir. Ben hatırlıyorum yaklaşık bir yıl önce de SHGM tarafından yapılan bir haberde yaklaşık bu kadarlık başvuru bekliyordu. Yeni ne olmuşta haber olmuş anlayan varsa anlatsında biz de anlayalım. Sonuç olarak anlaşılan şudur ki her konuda olduğu gibi bu konuda da yapılan baş vuruların turşusu kurulmuştur. Şayyet böğle değilse bu 136 baş vurunun ne zamandan beri bekletildiğinin bir dökümü yapılarak açıklansın bekliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
övündüğünüz bu mudur ? ~ 6 yıl önce
bu mudur övüdüğünüz konu? heliport yapımı ve ruhsatlandırması nedir ki?kuçuk maliyetle yapılabilen bir iş.21 den 48 olmuşş 10 yilda. helal buyuk iş başarmişssiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000