16 Eylül 2010, Perşembe 13:02:30

Balon uçuşlarına yeni düzenleme…

Tarihi ve doğal güzellikleri ile ülkemizin en fazla turist çeken bölgelerinden biri olan Kapadokya’da sıcak hava balonculuğu konusunda yaşanan gelişmeler sonucunda Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, yeni bir talimat yayımladı.
Balonla hava taşıma işletmelerinin sayılarında ve balon filosunda son yıllarda yaşanan bu gelişmeler çerçevesinde harekete geçen SHGM, 8 Ağustos 2010 tarihinde yayımladığı Balonla Hava Taşıma İşletmeleri Talimatı ile sıcak hava balonculuk sektörüne yeni kurallar getirdi.

2002 yılında 6 tane olan balon işletmelerinin sayısı hızlı bir artış göstererek 16’ya balon sayısı ise üç kat artışla 31’den 97’ye yükseldi. Bu gelişmelere paralel olarak balon taşımacılığının emniyetli bir şeklide yapılabilmesi ve sürdürülebilir büyümesinin sağlanması amcacıyla SHGM tarafından yayımlanan talimat; işletmelerin kuruluş şartlarına, operasyonlarına, filo yapılarına, uçuş izinlerine ve kalite sistemine ilişkin çok sayıda yeni düzenleme içeriyor.

Daha önce balon işletmeleri iki balon ile işletme kurabilme hakkına sahipken, yeni düzenleme ile işletmelerin filolarında en az beş adet sıcak hava balonu bulundurması gerekiyor.

SHGM’ye balon işletme ruhsatı almak üzere başvuran işletmeler, ön izin sürecinden sonra yapılan inceleme ve gereklilikleri yerine getirdiği takdirde asıl ruhsatlarını almaya hak kazanacak. Asıl ruhsatlar ilk verilişte en fazla bir yıl için düzenlenmek kaydıyla iki yılda bir yenilenecek.

Balon işletmecisi, bünyesinde en az sorumlu müdür, uçuş işletme ile eğitimden sorumlu yönetici personel, yer işletme ile bakımdan sorumlu yönetici personel olmak üzere en az üç sorumlu yönetici personel ile kalite sistemi yöneticisi görevlendirmek zorundadır.

Balon pilotunun uçuş gerçekleştirilecek olan bölgeye uygun eğitim alması ve yangın, ilk yardım, tehlike anında kullanılması gereken teçhizat (acildurum ve emniyet ekipmanları) ile ilgili eğitim görmüş olması ve bu eğitimleri her 3 yılda bir tazelemesi gerekiyor. Daha önce yabancı pilot sayısında kısıtlama olmayan işletmelerin, ilgili kanun gereğince pilot sayılarının yüzde 51’den fazlasının Türk olması zorunluluğu getirildi.

Bakım personelinin ise eğitimlerini iki yılda bir yenilemesi gerektiği belirtilen yeni talimatta ayrıca balon işletmelerinde kalite sisteminin kurulması da isteniyor.

Bu talimatın yayımlanmasından önce işletme ruhsatı alarak faaliyet gösteren işletmeler de en geç 1 Mart 2011 tarihine kadar talimattaki gereklilikleri yerine getirerek ruhsatlarını yenileyecek.
Balon uçuşlarına yeni düzenleme…

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000