02 Ocak 2009, Cuma 14:34:32

Arıduru: "Krizi ciddi fırsata çevireceğiz"

Uçuş Okulları Derneği, Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru ve ilgili birimlerin katılımıyla, ‘Yaşanmakta olan küresel ekonomik krizin ülkemizdeki uçuş okullarına olası yansımaları ve alınması gereken tedbirler’ konulu bir toplantı düzenlendi.
  • Arkadaşlar Türkiyedeki işssiz pilotların asıl sebebini lütfen görün asıl sebep THY yönetimi ve 250 yabancı pilottur.Yoksa bizim pilotlarımıza lütfen laf atmayın yok tecrübe yok vs suçlamalara girmeyelim.Söyleyin THY her yıl 100 yeni ögrenci kendi sistemine pilot sokuyor tabiiki işssiz pilot sayısı artar.THY herşeyi özelleştirirken eğitimi hızla devletleştiriyor.Lütfen konunun aslına bakın.Okullarımız yurtdışına açılsın ki yeni ögretmen pilotlarımız okullarda başlayıp tecrübe edinsinler.Bu yurtdışı açılımını yürekten destekliyorum
  • Önce sektördeki insana olan talebi artırmak lazım.Yoksa eğitimli bir sürü işsiz yetiştirmekten başka birşey olmaz yapılanlar.şuanda bir sürü Sivil Havacılık okulu açıyorsunuz.Peki mezun olan öğrenciler iş bulabiliyormu buna bakmak lazım. Eğitim merkezi olacakmış.Eğitilenler nolacak daha sonra.İşsizler kervanınamı katılacaklar? Şu anda uçuş okularından başka teknisyen yetiştiren okulların problemlerini çözdünüzya sanki.Madem bu işi bu kadar biliyorsunuz verilen SHY 66 lisanslarını Part66 çevirinde mezun olan öğrencileri diğer ülkelerde tanısın ve oradada iş bulabilsinler.Başkalarını buraya getireceğiniz yerde bu öğrencilere çare olun.
  • mevcut yapı ve bakış açısı maalesef sadece uçak almak ve pilot okullarını zengin etmekle büyüme olacağını sanmaktadır.. kimse havasahasının daha güvenli ve verimli çalışmasını düşünmüyor yada dışa bağımlılıkta kurtulmayı..nasıl olsa birileri birşey yapar biz de alırız.. para çok tabi.. yapılan havacılığa yatırım değil.. ticarete yatırımdır..
  • öncelikle iyi yetişmiş shyo mezunlarını değerlendirsinler... havacılık sadece pilot yetiştirmek ve uçak almakla gelişmez(ki yetişen pilotların aldığı eğitimin kalitesini pilot arkadaşlar daha iyi bilir).. artan trafiğe en iyi ve güvenli şekilde hizmet verilmesi de çok önemlidir... gidip anadolu. ünv. sivil havacılık yüksek okulundan mezun olanların durumuna baksınlar... pilotaj dışındaki bölümlerden mezun olanlar sektörde ne derece iş bulabiliyor.. ve kontrolörler atanabiliyor mu..

Ali Arıduru, havacılığın insan kaynağı merkezi ve belkemiğinin uçuş okulları olduğunu ve ilgili sivil havacılık kanunundaki eğitim faaliyetlerinin desteklenmesi ile ilgili kanunu hatırlattı. Uçuş okullarının krizden minimum düzeyde etkilenmesi için SHGM olarak her türlü destek ve katkıya hazır olduklarını bunun için SHGM harici Maliye Bakanlığı ve yakıt indirim dâhil, her sorun ile birebir kendisinin ilgilenip takip edeceğini de belirtti.

Ayrıca Arıduru, yaşanan krizi uçuş okullarının maliyetlerini biraz daha aşağı çekip yurtdışından gelecek öğrenciler için de daha cazip hale getirileceğini bir şekilde krizi, uçuş okullarının adına ciddi fırsata çevireceklerini de sözlerine ekledi.

Ali Arıduru konuşmasına SHGM’nin, Türkiye’nin çevre ülkeleri ile yapmış oldukları ikili anlaşmalarda eğitimin de var olduğunu ve bunun hayata geçirilmesi için her türlü desteği vereceklerini Türkiye’yi havacılık eğitim merkezi yapacaklarını da sözlerine ekleyerek devam etti.

Uçuş Okulları Derneği ile SHGM’nin ortak çalışmaları ocak ayı sonunda neticelendirilmeye çalışılıp, uçuş okullarının eğitim fiyatları aşağı alınmaya çalışılacak. Uçuş okullarının temsilcilerinin katıldığı toplantıdan okullar memnun ayrıldılar.

Arıduru: "Krizi ciddi fırsata çevireceğiz"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

serçe ~ 10 yıl önce
Arkadaşlar Türkiyedeki işssiz pilotların asıl sebebini lütfen görün asıl sebep THY yönetimi ve 250 yabancı pilottur.Yoksa bizim pilotlarımıza lütfen laf atmayın yok tecrübe yok vs suçlamalara girmeyelim.Söyleyin THY her yıl 100 yeni ögrenci kendi sistemine pilot sokuyor tabiiki işssiz pilot sayısı artar.THY herşeyi özelleştirirken eğitimi hızla devletleştiriyor.Lütfen konunun aslına bakın.Okullarımız yurtdışına açılsın ki yeni ögretmen pilotlarımız okullarda başlayıp tecrübe edinsinler.Bu yurtdışı açılımını yürekten destekliyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknik ~ 10 yıl önce
Önce sektördeki insana olan talebi artırmak lazım.Yoksa eğitimli bir sürü işsiz yetiştirmekten başka birşey olmaz yapılanlar.şuanda bir sürü Sivil Havacılık okulu açıyorsunuz.Peki mezun olan öğrenciler iş bulabiliyormu buna bakmak lazım. Eğitim merkezi olacakmış.Eğitilenler nolacak daha sonra.İşsizler kervanınamı katılacaklar? Şu anda uçuş okularından başka teknisyen yetiştiren okulların problemlerini çözdünüzya sanki.Madem bu işi bu kadar biliyorsunuz verilen SHY 66 lisanslarını Part66 çevirinde mezun olan öğrencileri diğer ülkelerde tanısın ve oradada iş bulabilsinler.Başkalarını buraya getireceğiniz yerde bu öğrencilere çare olun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ses ~ 10 yıl önce
mevcut yapı ve bakış açısı maalesef sadece uçak almak ve pilot okullarını zengin etmekle büyüme olacağını sanmaktadır.. kimse havasahasının daha güvenli ve verimli çalışmasını düşünmüyor yada dışa bağımlılıkta kurtulmayı..nasıl olsa birileri birşey yapar biz de alırız.. para çok tabi.. yapılan havacılığa yatırım değil.. ticarete yatırımdır..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
htk ~ 10 yıl önce
öncelikle iyi yetişmiş shyo mezunlarını değerlendirsinler... havacılık sadece pilot yetiştirmek ve uçak almakla gelişmez(ki yetişen pilotların aldığı eğitimin kalitesini pilot arkadaşlar daha iyi bilir).. artan trafiğe en iyi ve güvenli şekilde hizmet verilmesi de çok önemlidir... gidip anadolu. ünv. sivil havacılık yüksek okulundan mezun olanların durumuna baksınlar... pilotaj dışındaki bölümlerden mezun olanlar sektörde ne derece iş bulabiliyor.. ve kontrolörler atanabiliyor mu..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000