17 Ekim 2013, Perşembe 09:41:43

YENİ HAVALİMANININ İLK ÇİZİMİ HAZIR

90 milyar liraya mal olacak İstanbul'un 3'üncü Havalimanı'nı Norveçli Nordic Office önderliğindeki 4 mimarlık şirketi çizecek. Projenin ilk eskiz çalışmasını Nordic Office'in CEO'su Gudmund Stokke, internet sitesinde yayınladı.
  • çok geç farkındayım ama mimarlığın herhangi bir dalına hakim olmayan bireyler bu çizimlerin ne anlama geldiğini anlayamazlar ama yorum yaparlar o muhteşem yapılar eserler o fikir netleşene kadar eskiz çalışılır çünkü her proje eskizle başlar bir çıkış noktası yakalanır ve geliştirilir. ''eskizin ne olduğunu bilmeyenler bir kağıt adı'' :)
  • Dunya'da esi benzeri olmayan bir tasarim: uzaydan bile gorulebilen terminal.... http://www.youtube.com/watch?v=qtA8loKYS8M&feature=youtube_gdata_player Tamamen Turk tasarimi,
  • Bence oslo daki havalimanina benzemis. Sadece biraz daha büyütülmüs hali...
  • Yaa bu her soruya cevap verip de tamamiyle havalimaninin muhtesem bir proje oldugu havasini yaratmaya calisan arkadas da neyin nesi acaba. Her yorumun altinda "merak etmeyin mimarlar, muhendisler hepsini dusunmustur filan. Ne oluyoruz yani ? O zaman herseyi oldugu gibi kabul edip hicbirsey sorgulamayalim. Herseye biat edelim yani. Yeter ama di mi?

Tamamlandığında dünyanın en fazla yolcu kapasitesine sahip olacak İstanbul'un 3'üncü Havalimanı'nı Avrupalı mimarlar çizecek. 90 milyar liraya mal olacak 150 milyon yolcu kapasiteli 3'üncü Havalimanı'nın çizimini Norveç merkezli Nordic Office of Architecture'in önderliğinde 4 mimarlık ofisinin işbirliği kazandı.

Projeyi kendilerinin üsteleceklerini belirten Nordic Office'in Kurucusu ve CEO'su mimar Gudmund Stokke, şirketin internet sitesinden detayları açıkladı. Projenin eskizini de siteye koyan Stokke, kâğıt üzerindeki ince ayrıntıları sitede bir fotoğrafla anlattı. Proje detaylarında ana terminalin 3 farklı kanata sahip olacağı ve uzay aracı görüntüsüne benzerliği dikkat çekiyor. Ana terminale 80'den fazla uçağın aynı anda yanaşabileceği belirtiliyor.

BÜYÜK İŞ MERKEZİ ODAKLI
Stokke, projenin çiziminde ana önceliğin yolcuların ağırlanacağı bölümler olacağını kaydederek, "Yapının ortasında büyük bir merkez yapılacak. Bu merkezde dükkânlar ve iş merkezi gibi çözümler yer alacak" dedi. Hindistan, Norveç, Maldivler'de de havaalanı projesi yaptıklarını belirten Stokke, İstanbul'un kendilerini heyecanlandırdıklarını söyledi.

HAVALİMANLARINDA DENEYİMLİLER
Hindistan'daki Haydarabad Havalimanı'nın yanı sıra Oslo'daki Gardermoen'i de yapan 40 yıllık tecrübeye sahip Nordic Office'in projedeki diğer ortakları arasında Güney Kore'deki Incheon'un yanı sıra Zürih, Pulkova, Heatrow, Frankfurt havalimanlarında imzası bulunan efsanevi mimar Sir Nicholas Grimshaw'ın firması İngiliz Grimshaw Architects var. Diğer İngiliz ortak Haptic Architech Rusya'daki Rostov Yuzhny Havalimanı'nında danışmanlık yapıyor. Dördüncü ortak ise Türkiye'de şu ana kadar 38 projeye imza atmış, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda da yer almış Londra merkezli Arup Associates var.

Projenin rakamlarla ince detayları

3 bin 500 hektarlık toplam alan
1.100 hektarlık ticaret alanı
165 adet yolcu köprüsü
4 raylı sistem terminali
8 kontrol kulesi
16 taksi yolu
500 uçak park kapasiteli apron
70 bin araç kapasiteli otopark
1 havacılık tıp merkezi
1 büyük
 alışveriş tesisi 

YENİ HAVALİMANININ İLK ÇİZİMİ HAZIR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

ÇOK GEÇ AMA ~ 2 yıl önce
çok geç farkındayım ama mimarlığın herhangi bir dalına hakim olmayan bireyler bu çizimlerin ne anlama geldiğini anlayamazlar ama yorum yaparlar o muhteşem yapılar eserler o fikir netleşene kadar eskiz çalışılır çünkü her proje eskizle başlar bir çıkış noktası yakalanır ve geliştirilir. ''eskizin ne olduğunu bilmeyenler bir kağıt adı'' :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IST AYYILDIZ ~ 5 yıl önce
Dunya'da esi benzeri olmayan bir tasarim: uzaydan bile gorulebilen terminal.... http://www.youtube.com/watch?v=qtA8loKYS8M&feature=youtube_gdata_player Tamamen Turk tasarimi,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Bence oslo daki havalimanina benzemis. Sadece biraz daha büyütülmüs hali...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Yaa bu her soruya cevap verip de tamamiyle havalimaninin muhtesem bir proje oldugu havasini yaratmaya calisan arkadas da neyin nesi acaba. Her yorumun altinda "merak etmeyin mimarlar, muhendisler hepsini dusunmustur filan. Ne oluyoruz yani ? O zaman herseyi oldugu gibi kabul edip hicbirsey sorgulamayalim. Herseye biat edelim yani. Yeter ama di mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çok doğru ~ 5 yıl önce
Evet çok haklısınız üşenmeden her soruya cevap yazmış olan bir arkadaşımız Türkiye geneli yolcu kapasitesi şuan 130 milyon yolcu sen kalkıp sadece istanbul için 150 milyon yolcu/yıl öngörüyorsun hangi mantıkla bunu söyleyebiliyorlar ayrıca bu kadara uçağı hangi hava sahasında kabul edeceksin buna da bir cevap yaz bakalım ama sakın mimarlar mühendisler le başlama:)

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000