04 Aralık 2011, Pazar 09:33:38

SABİHA GÖKÇEN'İN ADI DEĞİŞTİRİLEMEZ

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, geçen hafta Sabiha Gökçen Havalimanı'nın adının değiştirilmesini istedi. Bu bakış, günün konjonktürü ve politik rüzgarıyla geçmiş değerlerimizi yok etmeye çalışmaktır.
  • Kimse Sabiha Gokcen`in adini degistiremez sadece mide bulandirirlar simdilik.ama 30 yildir sure gelen bu Turkiye Cumhuriyetini koruma mucadelesinde,gorev yapmis kahraman pilotlarimizin ve diger er`inden en yuksek rutbeli askerine ve emegi gecen bu yolda canini vermis sivil kahramanlarinin isimlerinin yurdumun herkosesindeki ozellikle Ankara`nin dogusundaki her noktaya isimlerinin kazinmasini istiyorum.ONCE VATAN yazisi gibi..Anitlari dikilip altina da yapmis oldugu icraatlari yazilarak.
  • Arkadasim senin atalarin da sucsuz olsa idi zarar gormemesi icin bolgeden alinip baska yere yerlestirilirdi diger binlercesi gibi.. Sen kalk ben vergi vermem de, cumhuriyeti tanimam de, gelen askeri polisi kes dogra, ondan sonra sucsuzmus da katliammis.. Neden baska bir yeri ehlilestirme geregi gormedi de Tunceli'de boyle bir operasyon yapildi peki? Kura ile belirlendi sanki? Gerci bosa konusuyoruz, irtica+bolucu teror elele, Turkiye Cumhuriyeti'ni kemire kemire tuketmeye...
  • haber yolugunda sanirim ayni haberleri cevirip cevirip onumuze sunuyorsunuz.Burada bazi, kurban olurum, eline saglik diye yorum yapanlara, isyan vardi diyenlere tek bir sey soylemek istiyorum: dunyada Tarih evrensel bir bilim dalidir, bizde ise MILLI bir derstir, o yuzden bize ogretilenler bilimden uzak ve tarafli bilgilerdir.Benim atam isyan etmedigi halde Dersimde zehirli gazlarla, bombalarla,sungulerle olduruldu. Buna iyi oldu diyen herkese Allah size kat be kat versin o acilari da boyle tarafli yorumlar yapmazsiniz.Acimiza dokunmayiniz, accimizi uc kurusluk politikalariniza alet etmeyiniz...
  • BU DURUM ORTAYA ATILDIĞINDA,İYİ BİLİNELİDİRKİ SABİHA GÖKÇEN ALEVİLERİ DEĞİL, O BÖLEDE BİR ETNİK, İÇ SAVAŞ ÇIKARAK İSTEYEN PKK YI BOMBALAMIŞTIR!! HERKES ŞUNU İYİ BİLEMESİ GEREKİYOR; O BÖLGEDE HER NEKADAR ALEVİ VATANDAŞLAR YAŞASADA ORADA YAPILAN BASTIRMANIN ALEVİLERE KARŞI OLDUĞUNU YORUMLAMASIN!!! BU HASSAS KONU KİMSE TARAFINDAN SUİSTİMAL EDİLİP İÇ SAVAŞA,BÖLÜNMEYE MEİL VERMESİN!!! BU ANLAMDA HİÇBİR BÖLÜCÜ EYLEM,HİÇBİR DIŞ ÜÇ İÇİMİZDEKİ BARIŞA ÖLE DÜŞÜREMEZ!! DIŞ MİHRAKLARIN OYUNUNA GELİPTE AKSİ YORUMLAR YAPMAYALIM!!! METİNERİ VEKİL YAPAN ZİHNİYETİ KINIYOR BERABERLİĞİMİZE DESTEK VEREN HALK VE DÜŞÜNCELERİMİZİ DESTEKLİYORUM!!
AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, geçen hafta Sabiha Gökçen Havalimanı'nın adının değiştirilmesini istedi. Bu bakış, günün konjonktürü ve politik rüzgarıyla geçmiş değerlerimizi yok etmeye çalışmaktır.

Son günlerde kendi geçmişimize saldırmak moda haline geldi. Karakter olarak her zaman öz eleştiriye açık bir yapım vardır, fakat öz eleştiriyle kendi kendine zarar vermek arasında çok ince bir çizgi var. Tıpkı kahramanlıkla aptal kahramanlık arasındaki gibi.

Maalesef kimileri için geçmişte kahraman olarak benimsediklerimize hakaret etmek ve onları yere vurmak tuhaf bir gündem alışkanlığı oluşturdu. Son günlerde ortaya atılan Sabiha Gökçen Havalimanı'nın adının değişmesi fikri de böyle bir konu.

Gerçekten havacı bir Türk evladı olarak içim acıyor. Nasıl ki Fransızların Raymond de Laroche'ları, Almanların Melitta Schiller'leri, ABD'lilerin Amelia Earhart'ları varsa bizim de tarihte her zaman gurur duymamız gereken bir Sabiha Gökçen'imiz olmuş. Üstelik bu kadın havacı kahramanlardan sadece Melitta Schiller savaş pilotu olmayı başarmış. Aralarında sadece Sabiha Gökçen 1930'larda ilk kadın savaş pilotu olmayı başarabilmiş.

Havacılıkta lider ülke ABD'nin ilk kadın savaş pilotu Barbara Allen Rainey ise ancak 70'li yıllarda bu onura erişmiş. Bu bakış açısı, günün konjonktürü ve politik rüzgarıyla geçmiş değerlerimizi yok etmeye çalışmaktır ve abesle iştigalden başka bir şey değildir. Vay efendim, Sabiha Gökçen, Dersim olaylarına pilot olarak katıldığı için adının havalimanından çıkarılması gerekiyormuş. Bu gidişle yakında Atatürk Havalimanı'nın bile adının değişmesi de gündeme gelebilir. Neyse, bu hususu daha fazla uzatmadan uzmanlara bırakmak ve akılcı hareket edeceklerine inanmak gerekiyor elbette.

Bu arada, ABD Hava Kuvvetleri'nin 1996 yılında hazırlattığı 'havacılık tarihinin en büyük 20 havacısı' posterinde yer alan tek Türk'ün, havacı büyüğümüz, kahraman kadın 'Sabiha Gökçen' olduğunu da hatırlatmak istiyorum.

Tolga Turgut

SABİHA GÖKÇEN'İN ADI DEĞİŞTİRİLEMEZ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 6 yıl önce
Kimse Sabiha Gokcen`in adini degistiremez sadece mide bulandirirlar simdilik.ama 30 yildir sure gelen bu Turkiye Cumhuriyetini koruma mucadelesinde,gorev yapmis kahraman pilotlarimizin ve diger er`inden en yuksek rutbeli askerine ve emegi gecen bu yolda canini vermis sivil kahramanlarinin isimlerinin yurdumun herkosesindeki ozellikle Ankara`nin dogusundaki her noktaya isimlerinin kazinmasini istiyorum.ONCE VATAN yazisi gibi..Anitlari dikilip altina da yapmis oldugu icraatlari yazilarak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Arkadasim senin atalarin da sucsuz olsa idi zarar gormemesi icin bolgeden alinip baska yere yerlestirilirdi diger binlercesi gibi.. Sen kalk ben vergi vermem de, cumhuriyeti tanimam de, gelen askeri polisi kes dogra, ondan sonra sucsuzmus da katliammis.. Neden baska bir yeri ehlilestirme geregi gormedi de Tunceli'de boyle bir operasyon yapildi peki? Kura ile belirlendi sanki? Gerci bosa konusuyoruz, irtica+bolucu teror elele, Turkiye Cumhuriyeti'ni kemire kemire tuketmeye...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
haber yolugunda sanirim ayni haberleri cevirip cevirip onumuze sunuyorsunuz.Burada bazi, kurban olurum, eline saglik diye yorum yapanlara, isyan vardi diyenlere tek bir sey soylemek istiyorum: dunyada Tarih evrensel bir bilim dalidir, bizde ise MILLI bir derstir, o yuzden bize ogretilenler bilimden uzak ve tarafli bilgilerdir.Benim atam isyan etmedigi halde Dersimde zehirli gazlarla, bombalarla,sungulerle olduruldu. Buna iyi oldu diyen herkese Allah size kat be kat versin o acilari da boyle tarafli yorumlar yapmazsiniz.Acimiza dokunmayiniz, accimizi uc kurusluk politikalariniza alet etmeyiniz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
BU DURUM ORTAYA ATILDIĞINDA,İYİ BİLİNELİDİRKİ SABİHA GÖKÇEN ALEVİLERİ DEĞİL, O BÖLEDE BİR ETNİK, İÇ SAVAŞ ÇIKARAK İSTEYEN PKK YI BOMBALAMIŞTIR!! HERKES ŞUNU İYİ BİLEMESİ GEREKİYOR; O BÖLGEDE HER NEKADAR ALEVİ VATANDAŞLAR YAŞASADA ORADA YAPILAN BASTIRMANIN ALEVİLERE KARŞI OLDUĞUNU YORUMLAMASIN!!! BU HASSAS KONU KİMSE TARAFINDAN SUİSTİMAL EDİLİP İÇ SAVAŞA,BÖLÜNMEYE MEİL VERMESİN!!! BU ANLAMDA HİÇBİR BÖLÜCÜ EYLEM,HİÇBİR DIŞ ÜÇ İÇİMİZDEKİ BARIŞA ÖLE DÜŞÜREMEZ!! DIŞ MİHRAKLARIN OYUNUNA GELİPTE AKSİ YORUMLAR YAPMAYALIM!!! METİNERİ VEKİL YAPAN ZİHNİYETİ KINIYOR BERABERLİĞİMİZE DESTEK VEREN HALK VE DÜŞÜNCELERİMİZİ DESTEKLİYORUM!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000