12 Mart 2010, Cuma 14:08:20

SABİHA GÖKÇEN'DE YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nı da içerisinde barındıran bölgeye yapılacak olan Teknopark için imzalar atıldı. Hem Türkiye hem de Sabiha Gökçen Havalimanı için yepyeni bir dönem başlayacak.
  • evet kimin nesi olduğunu bilen çok iyi biliyor
  • bu genç gönül kimdir kimin nesidir bilen varmı
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • evet sabiha gökçende yeni bir dönem başlıyor ama eldeki eskilerle

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki Airport Hotel’de imza törenine, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, HEAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Tohumcu, STM Genel Müdürü Recep Barut, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş, İTO Genel Sekreteri Dr. Cengiz Ersun ve İTİCÜ Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve çok sayıda davetli katıldı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Ticaret Üniversitesi, Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş. (HEAŞ) ve Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) arasında, Teknopark İstanbul'un yönetici şirketinin kurulması için ortaklık sözleşmesi imzalandı.

TÜRKİYE'DE TOPLAM 37 TEKNOLOJİ BÖLGESİ VAR

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, imza töreninde yaptığı konuşmada, bugün itibariyle Türkiye'de bulunan toplam 37 teknoloji geliştirme bölgesinden 23'ünün faal halde olduğunu ifade etti.

Gönül, bu bölgelerde bin 200 civarında firmanın faaliyet gösterdiğini, çalışan sayısının 12 bini geçtiğini ve yaklaşık 600 milyon dolarlık ihracat yapıldığını, hükümetin AR-GE’ye büyük önem verdiğini söyledi.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül

Teknopark İstanbul'un, ülkenin ileri teknoloji ihtiyaçlarının milli kaynaklarından karşılanabilmesi olan İleri Teknoloji ve Endüstri Parkı (İTEP) projesinin önemli bir bileşeni olduğuna işaret eden Gönül, Teknopark İstanbul'un 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu kapsamında kurulmasına ilişkin ilk adımın, 12 Şubat 2009 tarihinde, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, İTO ve İstanbul Ticaret Üniversitesi arasında niyet mektubu imzalanmasıyla atıldığını anımsattı.

Bakan Gönül, ''Tüm teknoparklara sağlanan imkânlardan yararlanacak olan Teknopark İstanbul'un, Avrupa'nın en seçkin araştırma, geliştirme ve teknoloji üslerinden birisi olması planlanmaktadır. Bununla birlikte üretilen ürünlerin ulusal ve uluslararası pazarlara ticari ürünler olarak sunulduğu, bu alanlarda yabancı sermayenin ülkemize çekildiği uluslararası modern bir teknopark ve ticaret merkezi olacak'' dedi.

Sabiha Gökçen Havaalanı'nın yanı başında yer alan Teknopark İstanbul'un önemli kara ve deniz ulaşım yolları bağlantısına sahip bulunduğuna işaret eden Gönül, misyon olarak ise savunma, uzay ve havacılık, biyoteknoloji, nanoteknoloji ve denizcilik teknolojileri başta olmak üzere ileri teknolojiler konusunda çalışacak teknoparkın öncelikle İstanbul'daki AR-GE şirketleri ve kurumlar ile ulusal ve uluslararası ticari, akademik kuruluşlar için nitelikli araştırma altyapısı ve hizmetleri sunacağını kaydetti.

Vecdi Gönül, Teknopark İstanbul'un ciddi bir uzmanlık ve kaynak desteğine sahip olduğunu belirterek, ''Üniversitelerimize bağlı çalışan teknoparklarda savunma sanayi ürünleri önemli bir yer işgal etmektedir. Bunda da yapılan ihalelerin önemli bir kısmının dışarı verilmesi ve bunun da en az yüzde 20'sinin KOBİ'lere verilmesi prensibi en temel bir teşvik edici olmaktadır'' dedi.

Teknopark İstanbul

TÜRKİYE’NİN UÇAĞINI ÜRETMESİNE KATKI SAĞLAYACAK

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, AirportHaber’in, Teknopark İstanbul’da yapılacak çalışmaların Türkiye'nin kendi uçağını üretmesi yönündeki hedefe katkı ağlayıp sağlamayacağını sorusuna ''Bu bizim de hedefimiz. Ayrıca TÜBİTAK Yüksek Kurulu'nda da hedef proje olarak uçak yapılması gündeme gelmişti. Bu müşterek hepimizin, elimizdeki teknolojik imkânları hiç kıskanmadan ortaya koyup bu projeye can vermemiz lazım. Hepimizin hedefi'' şeklinde cevap verdi.

Gelişimini 25 yılda tamamlaması planan projenin, bu süreçte ülkeye 10 milyon Dolar civarında katkı sağlaması öngörülüyor.

Türkiye'nin geleceğini yakından ilgilendiren Teknopark İstanbul'un imza töreninden tüm detaylar bu akşam saat 20:00'da Airport TV Ana Haber Bülteni'nde olacak...

Teknopark İstanbul

Teknopark İstanbul

Teknopark İstanbul

Teknopark İstanbul

Teknopark İstanbul

Teknopark İstanbul

Teknopark İstanbul

SABİHA GÖKÇEN'DE YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 8 yıl önce
evet kimin nesi olduğunu bilen çok iyi biliyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bu genç gönül kimdir kimin nesidir bilen varmı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
evet sabiha gökçende yeni bir dönem başlıyor ama eldeki eskilerle

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000