23 Kasım 2014, Pazar 09:21:38

SABİHA GÖKÇEN'DE UÇAK PİST BAŞINDAN DÖNDÜ

Velayeti alamayan baba, oğlunu annesinden kaçırmaya kalkınca, pist başına giden uçak geri döndürüldü. Çocuk annesine teslim edildi.
  • - hava aracında bulunan diğer kişilere emir verme ve gerektiğinde uçaktan çıkarma yetkisine sahip. - VIP ede aynı yetkiyi uygulayabiliyor mu ??
  • YETKİ CEVAP kaptan havada hemen hemen ucak guvenligi icin tum yetkiye sahiptir. Birseyler biliyormus gibi hava yaratma.
  • biz silide yasiyoruz, benim hanim oglani devamli turkiyeye getirip goturuyor,hicbirsey soran oldu mu dedim, yok sormadilar dedi.. oglan 18 aylik,4 kere tr ye girip cikmis.. burasinin kurallarini belirteyim, sili den 18 yas alti cikartmak icin her seferde hem annenin ,hem babanin noterden yazili izni olmasi gerekiyor,noterden ben hanima, hanim bana omur boyu cocugu cikartabilir diye kagit verdik,yoksa kim ugrasacak her sefer notere git,sira bekle ,tekrar izin kagidi al diye..
  • Ben bu kisaltmalara gıcık oluyorum

Velayeti alamayan baba, oğlunu annesinden kaçırmaya kalkınca, pist başına giden uçak geri döndürüldü. Çocuk annesine teslim edildi. 

Danimarka’da tanışıp birlikte yaşamaya başlayan Muhammed Ç. (29) ile Nuriye E. (30) çiftinin 2007’de E.Ç. isimli erkek çocukları dünyaya geldi. Baba Muhammed Ç., Kopenhag Büyükelçiliği’ne giderek çocuğu nüfusuna aldı. Çift daha sonra Ankara’da yaşamaya başladı. Bir süre sonra Nuriye E., kendisine şiddet uyguladığı gerekçesiyle Muhammed Ç.’den ayrılmak istedi. Şikâyet üzerine Muhammet Ç. hakkında Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘adam öldürmeye teşebbüs’ suçundan dava açıldı. Çift ayrı yaşamaya başladı. E.Ç. de annesinde kaldı. 

DAVA AÇTI, KAYBETTİ

Bunun üzerine Muhammed Ç. ‘annesinin çocuğa iyi bakamadığını’ iddia ederek velayet davası açtı. Davaya bakan Ankara 5’inci Aile Mahkemesi Hâkimi Şerafettin Şanver, 19 Kasım’daki duruşmada velayeti anneye verdi. Karardan bir gün sonra Muhammed Ç., oğlunu, annesi Birsel Ç.’yi kullanarak İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Danimarka’ya kaçırmak istedi. Çocuğun kaçırılacağını aynı günün sabahında öğrenen anne Nuriye E. de hemen velayet kararını veren mahkemeye ihbarda bulundu. Başvuruya bakan hâkim Şanver, saat 10.30’da Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Daire Başkanlığı’na, “E.Ç.’nin kaçırılması ihtimaline karşın yurtdışına çıkışının yasaklanmasına karar verilmiş olup, gerekli tedbirlerin alınması” yönünde ‘elden takipli’ bir yazı yazarak anneye verdi.

KALKIŞ PİSTİNDEN DÖNDÜRÜLDÜ

Pasaport Daire Başkanlığı’na giden Nuriye E., kararı elden teslim etti. Yetkili polis amiri, İstanbul’daki havalimanı polisini arayıp uçakla ilgili bilgi aldı. Uçağın kapılarını kapatıp kalkış için pist başına gittiğinin öğrenilmesi üzerine polis amiri, kule yetkililerine uçağın geri döndürülmesi talimatını verdi. Özel bir havayolu şirketine ait olan uçak ile irtibat kuruldu. Bunun üzerine kalkış hazırlığı yapan pilot, pist başından döndü.

ÇIKIŞ İZNİ NASIL VERİLDİ

İstanbul’da hakkında işlem yapılan baba Muhammed Ç. ve babaanne Birsel Ç.’den alınan çocuk Ankara’ya getirilerek annesine teslim edildi. Polis şimdi, annesinin izni olmadan çocuğun yurtdışına çıkışına nasıl izin verildiğini araştırıyor. 18 yaş altındaki çocukların, mahkemeden alınmış ‘velayet kararı’ ya da ‘ebeveynin yazılı izni’ olmadan yurt dışına çıkışına izin verilmiyor. Birsel Ç.’nin, “Torunumu tatile götürüyorum” dediği öğrenildi.

TÜM YETKİ PİLOTTA

Sivil havacılık kanununa göre, sorumlu kaptan pilot, hava aracında emniyet ve düzenin sağlanması için önlem almaya ve bu amaçla yolculara, personele ve hava aracında bulunan diğer kişilere emir verme ve gerektiğinde uçaktan çıkarma yetkisine sahip. Sivil havacılık yetkilileri, bu nedenle polis, mahkeme kararını ilettiğinde, uçağındaki yasadışı durumu çözmek için pilotun her türlü kararı alma yetkisi bulunduğunu bildirdi. (Hürriyet) 

SABİHA GÖKÇEN'DE UÇAK PİST BAŞINDAN DÖNDÜ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

VIP ~ 4 yıl önce
- hava aracında bulunan diğer kişilere emir verme ve gerektiğinde uçaktan çıkarma yetkisine sahip. - VIP ede aynı yetkiyi uygulayabiliyor mu ??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
YETKİ CEVAP kaptan havada hemen hemen ucak guvenligi icin tum yetkiye sahiptir. Birseyler biliyormus gibi hava yaratma.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ztk ~ 4 yıl önce
biz silide yasiyoruz, benim hanim oglani devamli turkiyeye getirip goturuyor,hicbirsey soran oldu mu dedim, yok sormadilar dedi.. oglan 18 aylik,4 kere tr ye girip cikmis.. burasinin kurallarini belirteyim, sili den 18 yas alti cikartmak icin her seferde hem annenin ,hem babanin noterden yazili izni olmasi gerekiyor,noterden ben hanima, hanim bana omur boyu cocugu cikartabilir diye kagit verdik,yoksa kim ugrasacak her sefer notere git,sira bekle ,tekrar izin kagidi al diye..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vekalet ~ 4 yıl önce
burada da noterden vekaletname veriliyor ama pasaport kontrol de kim bakıyor ?
kral ~ 4 yıl önce
Ben bu kisaltmalara gıcık oluyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hangi ~ 4 yıl önce
hangi kısaltmalara ?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000