18 Kasım 2008, Salı 08:26:23

İncirlik Üssü koz olarak kullanılacak!

ABD’nin, varılan anlaşma gereği Irak’tan asker çekerken İncirlik Üssü ile İskenderun Limanı’nı kullanma talebinde bulunmasına kesin gözle bakılıyor.

Bu da, 20 Ocak’ta işbaşı yapacak yeni ABD Başkanı Barack Obama’nın, seçimler öncesi verdiği sözü tutup sözde Ermeni soykırımını gündeme getirmesi durumunda, Ankara da İncirlik ve İskenderun kartını devreye sokabileceği anlamına geliyor. Uzmanlar, bu durumda iki ülke ilişkilerinde yeni bir gerginliğin çıkabileceğine işaret ediyorlar.

Ancak Obama, Irak’taki askerlerin bir bölümünü Afganistan’a kaydırmayı düşünüyor. ABD askerlerinin Afganistan’a kaydırılması halinde, Türkiye yerine Kuveyt de kullanılabilecek. Daha önce varılan mutabakata göre Türkiye, ABD dahil Afganistan’da güç bulunduran ülkelerin ’insani yardım’ çerçevesinde İncirlik, Sabiha Gökçen ve Trabzon’dan Afganistan’a asker ve diğer yardım malzemeleri göndermelerine olanak tanıyor. Dışişleri Bakanlığı, anlaşmayı yakın takibe aldı. Bakanlığın tüm ilgili birimleri dün biraraya gelerek, anlaşmanın Ankara açısından artı ve eksilerini görüştü.

(Hürriyet)

İncirlik Üssü koz olarak kullanılacak!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000