28 Nisan 2010, Çarşamba 09:34:25

Burcu Arpacı, Sabiha Gökçen'in izinden gidiyor...

Hava Pilot Üsteğmen Burcu Arpacı, savaş uçağı ile okyanusu geçen ilk kadın Türk pilotu olarak tarihe geçecek...
  • Bulutlar yoldaşın olsun Allahım seni korusun Yolun açık aydın olsun Turnalara tutun da gel yakup / melih / Nuran / Hüseyin ARPACI
  • çift motorlu F4 TERMINATOR lari gönderin Okyanusu geçerken daha güvenli, biri dursa 2ci motorla Amerikaya varirsin. Yasasin F4E FANTOM.
  • seninle gurur duyuyoruz Burcu,Savaş uçağı ile okyanusu geçen ilk kadın türk pilotu olacaksın.Lakin yarın bir gün hava kuvvetlerinden ayrılıp THY de okyanus geçmek istersen,onun öncesinde DLR dan geçmen gerekecek.Emin ol onu geçmek daha zor olacak.
  • sabiha gokcenin yolundan diyince bende dersimi bombaliyacak sandim...

132. Hançer Filo'da görev yapan Üsteğmen Arpacı, Türkiye'den Kanada'ya yapılacak 21 saatlik uçuşun, yaklaşık 10 saatinde okyanus üzerinde olacak

Hava Pilot Üsteğmen Burcu Arpacı'nın da aralarında bulunduğu, Konya'da konuşlu 132. Hançer Filo'da görevli pilotlar, 8 Mayıs'ta Kanada'da yapılacak tatbikat için gün sayıyor. Türk pilotlar, kıtalar arası uçuşta, tanker uçaklardan yakıt ikmali yapacak. F -16'ların tek motorlu olması, okyanus üzerindeki uçuşlarda büyük bir risk faktörünü de beraberinde getiriyor. Motorun arıza vermesi durumunda, pilot paraşütle atlasa bile kurtulma şansının çok düşük olduğu belirtiliyor.

İngiltere de bir günlük mola

Türkiye'den Amerika kıtasına yapılacak uçuşun yaklaşık 10 saati okyanus üzerinde geçecek. Türkiye'den kalktıktan sonra uçakların İngiltere'de 1 günlük mola vermesi planlanıyor. Hançer Filo'yu, 21 saatlik uçuşta yırtıcı hava koşulları da bekliyor. Özellikle Amerika kıtasında, okyanus nedeniyle sık sık sert rüzgarlar esiyor ve kasırgalar çıkıyor.

Silah ve taktik filosu: HANÇER

Arpacı'nın görev yaptığı 132. Hançer Filo, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın silah ve taktikleri üzerinde kurs veren ve geliştirme uçuşları yapan filo olarak biliniyor. 132. Filo'da F-16 Savaşan Şahin ve F-4 Fantom uçakları birlikte görev alıyor. Türk Hava Kuvvetleri, 2007 ve 2008 yıllarında terör örgütü PKK'ya karşı düzenlediği sınır ötesi hava harekatlarında düya ölçeğindeki tecrübesini ortaya koymuştu. Kanada'daki tatbikatta, Türkiye, edindiği tecrübeleri müttefik ülkelerle paylaşırken, becerilerini de sergileyecek.

İLK SAVAŞ PİLOTUNUN YOLUNDA

ArpacI, 2005 yılında F-5 Harbe Hazırlığa Geçiş Eğitimi'ni tamamlayarak, F-16 pilotu oldu. Eşi de pilot olan Arpacı, aynı zamanda Türkiye'nin 16. bayan jet pilotu unvanını taşıyor. Atatürk'ün manevi kızı ve dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen'in yolundan giden Üsteğmen Arpacı 30 yaşında.

(Akşam)

Burcu Arpacı, Sabiha Gökçen'in izinden gidiyor...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Misafir ~ 8 yıl önce
Bulutlar yoldaşın olsun Allahım seni korusun Yolun açık aydın olsun Turnalara tutun da gel yakup / melih / Nuran / Hüseyin ARPACI

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
çift motorlu F4 TERMINATOR lari gönderin Okyanusu geçerken daha güvenli, biri dursa 2ci motorla Amerikaya varirsin. Yasasin F4E FANTOM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
seninle gurur duyuyoruz Burcu,Savaş uçağı ile okyanusu geçen ilk kadın türk pilotu olacaksın.Lakin yarın bir gün hava kuvvetlerinden ayrılıp THY de okyanus geçmek istersen,onun öncesinde DLR dan geçmen gerekecek.Emin ol onu geçmek daha zor olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
sabiha gokcenin yolundan diyince bende dersimi bombaliyacak sandim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000