06 Şubat 2014, Perşembe 15:48:51

PİLOTLAR DA ÜFLEYECEK KABİN MEMURLARI DA

Sivil Havacılık Genel Müdürü Ekşi, hava yolu ve balon uçuşlarında görevli mürettebatın, alkol ve uyuşturucu madde denetiminden geçirileceğini söyledi.
  • Sinemalarda "FLIGHT" diye saçma sapan psıkopat. Bir film izlemişler , ve tüm pilotları alkolik zannediyorlar.hele hele uçuş esnasında içki içmek gibi bir olay kadar saçma sapan birşeyi hiç duymadım. ( 40 yıldır uçuyorum. )filmleri seyredip salak salak yorum yapıyorlar. Bilen bilmeyen konuşuyor. Uçakta , elma suyu içildiğinde bile kaptanlar whısky içiyor diyen gazeteciler bile var . Okumuş kültürlü insanları bile buna inandırıyorlar hacı hoca gibi düşünüyorlar. Hiçbir uçuş ekibi bir diğerinin içki içmesine asla müsaade etmez. Hayal görmeyi bırakın!!
  • Alkolde birşey bulamayacagınızı sizde biliyorsunuz. Birde yolgun ekip Kaptan inlemesi yapsanızya, bakalım kac seferiniz yerde kalıyor. Yiyorsa yapında alnınızdan opeyim.
  • Selanik komiteside üfleyecekmi acaba
  • Bu uygulama yolcu güvenliği açısından iyi olmuş.,

AirportHaber Haber Koordinatörü Murat Herdem'in bu hafta "ALKOL VE MADDE BAĞIMLISI UÇUCULARA KÖTÜ HABERİM VAR!" başlığıyla kaleme aldığı köşe yazısının ardından Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, konuya ilişkin Anadolu Ajansı'na açıklamada bulundu.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, dünyanın birçok ülkesinde hava yolunda görev yapan uçuş mürettebatına alkol ve psikoaktif madde kullanımı konusunda denetim yapıldığını, Türkiye'de de bazı hava yolu şirketlerinin kendi uçuş ekibine bu maddelerle ilgili test uyguladığını söyledi.

Hava yolu ve balon uçuşlarında görevli mürettebatın, alkol ve psikoaktif madde kullanıp kullanmadığı konusunda sivil otorite olarak bu yıl denetimlere başlayacaklarını ifada eden Ekşi, "Şu anda denetimlerde kullanmak üzere malzemeleri satın alıyoruz. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün trafikte kullandığı üflemeli cihazlardan satın alıyoruz. Alkol ve uyuşturucu kullanımına yönelik. Öncelikle alkol denetimine başlayacağız, çünkü alkol denetimi daha kolay. Daha sonra psikoaktif dediğimiz uyuşturucu madde denetimlerine başlayacağız" diye konuştu.

"BİZ ALKOLÜ YASAKLAMIYORUZ"

Konuyla ilgili talimatın şubat sonunda yayınlanacağını bildiren Ekşi, şunları kaydetti:

"Sivil otorite olarak bütün hava yolu şirketleri ile balon uçuşlarında görev yapan pilot ve hosteslere yönelik denetimlere, yaz döneminden önce başlayacağız. Biz sivil otorite olarak denetimleri rastgele, bazen ihbar üzerine gerçekleştireceğiz. Bunu yaparken, uçuş ekibinde çalışan hiçbir personelin alkol kullanmayacağını, kurallara uygun hareket ettiklerini biliyoruz. Uçuş esnasında kurallara aykırı alkol kullanımı tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de yasak. Biz uçuş sırasında alkol ya da uyuşturucu kullanılıp kullanılmadığını denetleyeceğiz. Buradan yanlış mesaj çıkmasın, biz alkolü yasaklamıyoruz."

"4 HAVALİMANIN DENETİM EKİBİ BULUNACAK"

Ekşi, Türkiye'de hizmet veren tüm uçakların indiği İstanbul'daki Atatürk ve Sabiha Gökçen, Ankara'daki Esenboğa ve Antalya havalimanları ile Nevşehir'deki balon uçuşlarında görev alan uçuş ekiplerinin denetleneceğini ifade etti.

Denetime itiraz eden personelin alkollü kabul edileceğini vurgulayan Ekşi, denetimlerin yolcuların görmeyeceği şekilde yapılacağını anlattı. Uçuş esnasında kurallara aykırı alkollü olduğu tespit edilen pilot veya kabin çalışanlarına, İdari Para Cezaları Yönetmeliğine göre ilk olarak 5 bin lira para cezası uygulanacağını bildiren Ekşi, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün para cezası, idari yaptırım, belli süre uçuştan men, lisans iptali gibi cezalar verme yetkisine sahip olduğunu belirtti.

Ekşi, denetim yapacak ekiplere söz konusu cihazların kullanımını öğrenmeleri için verilen eğitimlerin devam ettiğini söyledi.

PİLOTLAR DA ÜFLEYECEK KABİN MEMURLARI DA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (43)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Sinemalarda "FLIGHT" diye saçma sapan psıkopat. Bir film izlemişler , ve tüm pilotları alkolik zannediyorlar.hele hele uçuş esnasında içki içmek gibi bir olay kadar saçma sapan birşeyi hiç duymadım. ( 40 yıldır uçuyorum. )filmleri seyredip salak salak yorum yapıyorlar. Bilen bilmeyen konuşuyor. Uçakta , elma suyu içildiğinde bile kaptanlar whısky içiyor diyen gazeteciler bile var . Okumuş kültürlü insanları bile buna inandırıyorlar hacı hoca gibi düşünüyorlar. Hiçbir uçuş ekibi bir diğerinin içki içmesine asla müsaade etmez. Hayal görmeyi bırakın!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorgun ~ 4 yıl önce
Alkolde birşey bulamayacagınızı sizde biliyorsunuz. Birde yolgun ekip Kaptan inlemesi yapsanızya, bakalım kac seferiniz yerde kalıyor. Yiyorsa yapında alnınızdan opeyim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
1909Selanik ~ 4 yıl önce
Selanik komiteside üfleyecekmi acaba

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Bu uygulama yolcu güvenliği açısından iyi olmuş.,

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000