27 Eylül 2009, Pazar 08:04:49

Avrupa Birliği'nden bedava bilet vaadi...

İrlanda daha önce reddettiği Lizbon Anlaşması’nı 2 Ekim'de bir kez daha oylayacak. Avrupa Birliği ise "evet oyu" karşılığında bedava uçuş vadediyor.

İrlanda 2 Ekim'de daha önce referandumla reddettiği Lizbon Anlaşması’nı bir kez daha oylayacak. Yeniden oylaynacak olan Lizbon Anlaşması, Avrupa Birliği'nin entegrasyonu için en kritik belge. Eğitim ve sağlık gibi hizmetlerin piyasaya açılmasını öngören Lizbon Anlaşması'nın İrlanda'daki yenilgisi ile aynı sonuçla başka üye ülkelerde de karşılaşılmaması için referandumlar durdurulmuştu. Şimdi bütün sonbahar boyunca üye ülkeler Lizbon Anlaşması'nı bir kez daha oylayacaklar ve bu nedenle AB İrlanda'da tekrar yapılan referandumu oldukça önemsiyor.

Evet oyu verene bedava uçuş

Bu amaçla gazetelere verilen ilanlarla "evet" oyu karşılığında rüşvet dağıtılıyor. Refandumda "hayır cephesi"nin etkili kampanyasına karşılık "evet" oyunu savunan gruplar yüklü miktarlarda fonlanırken daha ilginç "kampanya" Avrupa Komisyonu'nun mali desteği ile "İrlanda için Avrupa" grubu tarafından düzenleniyor. Söz konusu grup 2 Ekim'deki seçimlerden önce, 29, 30 Eylül ve 1 Ekim günü İrlanda'ya yurtdışından uçuşların bedelini ödeyeceğini taahhüt ediyor.

Gidiş-dönüş biletlerinin karşılanmasının tek şartı ise referanduma katılmak bile değil, "evet" oyu vermek. Grubun ilanında "eğer seçime katılmazsanız dönüş biletinizi vermeyiz" ibaresi dahi yeralıyor. Grubun ilanında Dublin'e ulaştıklarında seçmenlerin "ilgili bir organizasyonla" temas edecekleri, eğer Dublin'de konaklamaya yetecek ücretleri yoksa, aynı organizasyonun kendilerini bir şekilde barındıracağı, 50 Euro tutarındaki vergilerin ödenmesi sorun oluşturuyorsa İrlanda için Avrupa grubunun kendilerine sandık başına gitme gibi giderlerde yardımcı olacağı anlatılıyor.

Desteğin nedeni 'tamamen duygusal'

İrlanda için Avrupa grubunu ise Avrupa Komisyonu'nun fonladığı belirtilirken bazı kaynaklar işin arka planında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın bulunduğunu belirtiyorlar. İrlanda seçimlerindeki usulsüzlüğün tek kaynağı ise Avrupa Birliği değil. İntel, Ryanair gibi emek düşmanı politikalarıyla bilinen şirketler de "evet" kampanyasına sırasıyla 500 bin ve 250 bin sterlin bağışladıklarını açıkladılar. Rynair "evet" oyu verenlere Dublin-Farranfore-Knock-Dublin turu armağan edileceğini açıkladı.

Kampanya için olanaklarını seferber eden Rynair, devletin elinde bulunan Aer Lingus'u satın almak istiyor. Devlet Havayolu şirketinin özelleştirilmesi için söz konusu şirket Avrupa Komisyonu'ndan destek arıyordu. Intel'in "tekel oluşturduğu" gerekçesiyle Avrupa Birliği'nden 1,1 milyar euroluk ceza alması bekleniyordu.

'Avrupa komisyonu seçim usulsüzlüğü yapıyor'

Seçimlerdeki usulsüzlük iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulunan İrlanda Komünist Partisi ise "fonladıkları partilerine alışmıştık, şimdi seçimi rüşvete boğdular" derken, bütün çabalara rağmen İrlanda halkının referanduma bir kez daha hayır diyeceğini belirtti. Parti, son kamuoyu yoklamalarının iddialarını doğruladığını ancak üzücü olanan bazı sendikaların da düşmanları şirketlerle aynı kulvarda hareket ederek "evet" için çalışması olduğunu söyledi.

Hayır kampanyasını için çalışan aktivistlerden Patricia McKenna ise Avrupa Komisyonu'nu İrlanda referandumuna usülsüzlük yapmakla eleştirdi. McKenna Avrupa Birliği yetkililerinin "evet" karşılığı rüşvet vermesini "utanç verici" olarak nitelendirdi.

Rüşvet tartışmalarının ardından İrlanda gazeteleri, İrlanda için Avrupa Grubu'na yönelttikleri soruların yanıtsız kaldığını söyledi. Hayır kampanyası'nın yürütücülerinin hedefinde ise İşçi Partisi lideri Eamon Gilmore var. Gilmore'un "Avrupa Birliği işçiler için kötüdür" açıklamasını hatırlatan hayır cephesi "şimdi ne oldu da Bay Gilmore'un fikri değişti?" sorusunu yöneltiyorlar.

(sol)

Avrupa Birliği'nden bedava bilet vaadi...

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000