12 Kasım 2010, Cuma 16:11:29

UÇAKLAR BÜYÜK TEHLİKE ALTINDA

Şirket, geçen hafta Airbus 380 tipi bir uçağın zorunlu iniş yapmasına, özel bir motor tipindeki türbin diskinin neden olduğunu açıkladı.
  • hala disk problemi.döküm uzmanı olmak zor.hatayı yakalamak o kadar kolayken...
  • Güzel kardeşim sitede kopyalama yasağı var ama tarayıcı olarak "Google Chrome" kullanırsan sorun olmaz.
  • Dünyanın en büyük yolcu uçağı olan Airbus'ların çift katlı olan modelleri 800 kişi taşıyabiliyor. Qantas havayolları'nın kullandığı A380 tipi uçakların ise 450. Tek katlı A380 mi var? En büyük Airbus denilmiş. A318 dünyanın en küçük transatlantik uçağı. Ya bu nasıl bi anlatım bozukluğudur? 853 kişi sığdırırsın ama AnadoluJet'teki gibi sıkışık bir kabin konfigrasyonunda. Onun yerine şirketler fiyatları yükseltip rahatlık veriyorlar. Onun için en fazla 500 olması iyi.
  • Sefa Baba Büyüksün
Uçak motoru üreticisi Rolls-Royce şirketi, geçen hafta Avustralya Havayolları Qantas'a ait Airbus 380 tipi bir uçağın zorunlu iniş yapmasına neden olan motor parçasını tespit ettiğini açıkladı.

Rolls-Royce'tan yapılan açıklama sonrası Londra Borsası'nda FTSE 100 endeksi yüzde 1,6 arttı. Şirket yetkilileri, yürüttükleri soruşturma sonucu, Trent 900 tipi motorlardaki bu parçanın türbin diski olduğunu belirlediklerini söyledi.

Türbin diskindeki sorunun uçağın yağ olmaması gereken bölümlerine yağ sızmasına ve motorlardan birinde patlamaya yol açtığı belirtildi. Avustralya'nın Sidney kentine giden uçak, Endonezya'nın Batam Adası üzerinde arıza yapması üzerine Singapur Havaalanı'na geri dönmüştü.

Uçağın bazı parçaları adaya düşerken, uçaktaki 433 yolcu ve 26 kişilik mürettebattan yaralanan olmamıştı. Rolls-Royce şirketi ise son gelişmeler sonrası Trent 900 tipi motorlardaki tüm türbin disklerinin değiştirileceğini açıkladı.

Daha önce Avustralya Havayolları Qantas, Airbus A380 tipi altı uçağın uçuşlarını askıya almıştı. Airbus da, Rolls-Royce'dan yapılan açıklama sonrası, önceliğinin servisteki uçakları uçuşa hazır hale getirmek olduğunu duyurdu.

Şirket bu koşullar altında önümüzdeki yıl filolara katılması planlanan yeni uçakların tesliminin gecikebileceğini bildirdi. İlk ticari uçuşunu 2007 yılında yapan A380 tipi uçaklar, Avrupa'da havacılık sektöründe en çok satan ürünlerin başında geliyor.

Airbus'tan 'elektrik uyarısı'
Öte yandan Airbus şirketi de bazı uçaklarının elektrik sistemlerinde gözlenen sorularla ilgili olarak dünya çapında geçerli olacak bir ikaz uyarısı hazırlıyor.

Airbus, ikaz uyarısının A319, A320 VE A321 tipi uçaklarını kullanan şirketlere gönderileceğini açıkladı.

British Midland Havayolları'na ait bir Airbus uçağı Ağustos ayında havada aniden yalpalamaya başlamış ve birkaç dakika boyunca pilotun komutlarına yanıt vermemişti.

Havacılık yetkilileri de uzun süredir bazı uçaklarda görülen ve nedeni tam olarak açıklanamayan elektrik arızalarının kendilerini kaygılandırdığını söylüyor.
UÇAKLAR BÜYÜK TEHLİKE ALTINDA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 8 yıl önce
hala disk problemi.döküm uzmanı olmak zor.hatayı yakalamak o kadar kolayken...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Güzel kardeşim sitede kopyalama yasağı var ama tarayıcı olarak "Google Chrome" kullanırsan sorun olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Dünyanın en büyük yolcu uçağı olan Airbus'ların çift katlı olan modelleri 800 kişi taşıyabiliyor. Qantas havayolları'nın kullandığı A380 tipi uçakların ise 450. Tek katlı A380 mi var? En büyük Airbus denilmiş. A318 dünyanın en küçük transatlantik uçağı. Ya bu nasıl bi anlatım bozukluğudur? 853 kişi sığdırırsın ama AnadoluJet'teki gibi sıkışık bir kabin konfigrasyonunda. Onun yerine şirketler fiyatları yükseltip rahatlık veriyorlar. Onun için en fazla 500 olması iyi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sefa Baba Büyüksün

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000