31 Ekim 2011, Pazartesi 08:15:12

QANTAS'TA SICAK GELİŞME...

Avustralya'da iş mahkemesi Qantas havayollarında işverenle sendikalar arasındaki anlaşmazlığa müdahale etti. Cumartesi iptal edilen uçuşlara yeniden başlanması bekleniyor...
Avustralya iş mahkemesi, Qantas havayollarında sendikalarla işveren arasındaki grev ve lokavta derhal son verilmesi ve tarafların müzakerelere başlaması gerektiğine hükmetti.
 
Bu kararın ardından uçuşlara yeniden başlanması olasılığı arttı.

Qantas, sendikalarla yaşanan anlaşmazlık ardından lokavt ilan ederek Cumartesi gününden itibaren bütün uçuşların durdurulduğunu açıklamıştı.
 
22 ülkede yüzlerce uçuş iptal edilmesi 70 bine yakın yolcuyu mağdur etmişti.
 
Qantas birkaç aydır, yeniden yapılanma stratesjisi ve bu çerçevede bazı faaliyetlerini Asya'ya kaydırma kararı nedeniyle sendikalarla anlaşmazlık içinde. Sendikalar, bu karar nedeniyle bin kişinin işini kaybedeceğini belirterek grev ve iş yavaşlatma eylemleri başlamıştı. 35 bin çalışanı bulunan Qantas havayolları Avustralya iç pazarının yüzde 65'ini kontrol ediyor.
 
Uluslararası uçuşlarda ciddi şekilde zarar eden şirketin grevler yüzünden her hafta 16 milyon dolar kaybettiği açıklanmıştı. Avustralya hükümeti iş mahkemesinin kararından memnun olduğunu açıkladı.
 
Hazine Bakan Yardımcısı Bill Shorten, "24 saat sonra sağduyu hakim oldu" dedi.
 
Hükümet yetkilileri, uçuşların iptal edilmesinin ekonomiye her saat milyonlarca dolar zarar verdiğini belirtmişlerdi. (Mynet Haber)
QANTAS'TA SICAK GELİŞME...

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000