08 Kasım 2010, Pazartesi 12:05:36

MOTORDAN KOPAN PARÇA BULUNAMIYOR

Avustralya Ulaştırma Güvenliği Bürosu, Singapur'a zorunlu iniş yapan Airbus A380 uçağında meydana gelen problemin sebebi, Batam adasındaki parçaların incelenmesinin ardından ortaya çıkacağını bildirdi.
  • bazi sirketler General Electric GE7000 motorlari kullaniyor.. Yayinlanan AD ye gore RR motoru olan her A380 bakimdan gecirilicek.
  • Sanırım her şirket motor seçimini kendisi yapıyor, doğru mu? Dolayısı ile suçlu varsa, uçak değil motor olmalı.
  • habere göre problemler hep aynı firmada. başka a380'i olan firmalar yok mu? onlar bakmıyorlar mı motorlara?
  • yapilan kontrollerde diger 3 motorda da yakıt sizintisi tespit edilmis...
Endonezya'nın Batam adasına düşen ve ada sakinleri tarafından bulunan parçaları polise teslim etmesini isteyen Avustralyalı yetkililer, özellikle türbin diskinin en önemli parça olduğunu kaydetti.
 
Bu parçanın gelecekte yaşanabilecek kazaları da önleyebileceğini belirten Avustralyalı yetkililer şöyle devam etti: "Motor çıkarılarak fabrikaya teknik incelemeye tabii tutulacak. Buna göre motorun havada patlama sebebi ortaya çıkacak. Bu sebeple türbin diskinin kayıp parçası aranıyor."

Bu arada Qantas Havayolları filosundaki altı Airbus A380 uçağı, teknik bakımlar sırasında motorlarında tespit edilen 'şüpheli bir durum' sebebiyle bir süre daha uçurmama kararı aldı.

Genel Müdür Alan Joyce yaptığı açıklamada iki uçağın motorlarının, yağ bulunmaması gereken bazı kısımlarında yağ tespit edildiğini, ve bu duruma yol açan sebepler üzerinde incelemenin sürdüğünü açıkladı.

Benzer bir motor arızası geçen perşembe günü yaşanmış ve Avustralya Havayolları'na ait bir Airbus A380 uçağı Singapur'a zorunlu iniş yapmıştı.

Uçuş güvenliği sağlanana dek uçuş yok

Olayın ardından uçağın Rolls Royce şirketi tarafından üretilen motorları detaylı bir incelemeye alınmıştı.

Havayolları Genel Müdürü Joyce, ABC televizyonuna yaptığı açıklamada 2007 yılında filoya katılan bu yeni uçakların bu tip motor arızaları yaşamalarını beklemediklerini açıkladı.

Yaşanan problemin motorun tasarımından ya da kullanılan malzemeden kaynakmış olabileceği ihtimali üzerine odaklanıldığını söyleyen Joyce, incelemeler süresince A380 model uçakların 3 gün daha uçurulmayacağını açıkladı.

Geride kalan sürede arızanın tespiti konusunda ciddi miktarda yol alındığını söyleyen genel müdür yine de uçuş güvenliğinden emin olana dek risk almayacaklarını ekledi.

Gözler Rolls Royce motorlarında

Cuma günü Avustralya Havayolları'na ait bir Boeing 747 uçağı benzer bir motor arızası sebebiyle kalkıştan hemen sonra Singapur Havaalanı'na iniş yapmak zorunda kalmıştı.

Her iki arızanın da Rolls Royce firması tarafından üretilen motorlarda yaşanması, Cuma günü firmanın hisse senetlerinde yüzde beşlik düşüş yaşanmasına yol açmıştı. (BBC)
MOTORDAN KOPAN PARÇA BULUNAMIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 8 yıl önce
bazi sirketler General Electric GE7000 motorlari kullaniyor.. Yayinlanan AD ye gore RR motoru olan her A380 bakimdan gecirilicek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sanırım her şirket motor seçimini kendisi yapıyor, doğru mu? Dolayısı ile suçlu varsa, uçak değil motor olmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
habere göre problemler hep aynı firmada. başka a380'i olan firmalar yok mu? onlar bakmıyorlar mı motorlara?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
yapilan kontrollerde diger 3 motorda da yakıt sizintisi tespit edilmis...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000