19 Eylül 2008, Cuma 12:46:49

TÖSHİD'DEN SABANCIYA YAZILI CEVAP

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı'nın "3,5 şirket kalacak" açıklamasına tepkiler büyürken, TÖSHİD'den Sabancı'nın açıklamalarına yazılı cevap geldi...
  • Bildiğim kadarıyla OHY nin 50 uçak üstüne çıkma planları vardı.Eğer PEGASUS'u da alırlarsa bu sayıya ulaşırlar.Her ne kadar tercihlerini AİRBUS ve MD den yana kullansalarda 738 de ONUR a yakışır.Uçak fiyatları gözönüne alındığında OHY yi satın almanın öyle her babayiğidin harcı olmadığı ortaya çıkacaktır.Kaldı ki OHY güvenilirliğini ispat etmiş ülkemizin 2.büyük şirketidir öyle buçuktan şirket değil.
  • SN. SABANCI'NIN BU KAÇINCI GAFI? AYIP DİYE BİRŞEY VARDIR,AĞZIMIZDAN ÇIKANLAR NE KADAR AHLAKİDİR BUNUN HESABINI YAPMAK GEREKİR.SEN ALİ SABANCISIN HERŞEY SENİN OLSUN, ÜLKEYİDE DÜNYAYIDA SANA BIRAKALIM,HEP SEN YAŞA, SEN KAZAN BU NASIL BİR ''EGO''DUR. AYIPTIR SENDE OL BU SEKTÖRDE BAŞKALARIDA OLSUN! AMA BU MANTIKLA OLMAYACAĞINI YAKINDA ANLAR VE PAŞA PAŞA BU SEKTÖRDEN İLK GİDEN SEN OLURSUN SANIRIM! ÇÜNKİ KURALLARI YILLARIN VERDİĞİ TECRÜBE VE KAYIPLAR BELİRLER,SEN HEP KURALLARI ÇİĞNİYORSUN!!!VE SHOW'LA KARIŞIK SALDIRGANLIK YAPIYORSUN! BURASI NE ARENA NEDE TİYATRO SAHNESİ SEVGİLİ SABANCI..
  • Ali Bey daha önce de Onur'u, sonra Türkiye'den 2 şirketi, ayrıca yurtdışından bir şirketi satın alacaklarını söylemişti yanılmıyorsam. Yani, adam birşeyler ortaya atıp kendinden söz ettirmek istiyor. TÖSHİD'in bu sözleri ciddiye alıp yazılı açıklama yapması bana anlamsız geldi. Fazla abartılı olmuş. Ciddiye almaya değmez aslında...
  • TOSHİD bir dernektir ve sanırım Pegasus ta onun bir üyesidir. Bir dernek yönetimi Pegasus'un sahibinin yaptığı gafa sadece buradan cevap vermekle geçiştirmemelidir. Dernek üyesi olabilmenin bazı ahlaki şartlarıda olmalı.Bu şartlara uymayan üyelere ihtar verilerek kendisine çeki düzen vermesi sağlanmalı ve bu ihtar tüm sektörün dikkatine diye yayınlanarak TOSHİD in kurumsal yapısı korunmalı diye düşünüyorum. Aksi takdirde "aman fazla vurmayalım","Ya üyelikten çıkarda şu kadar veya bu kadar aidattan oluruz" mantıklı yaklaşımlar TOSHİD in diğer üyelerine saygısızlık olarak kabul edileceği gibi kurumada zarar verir. Bu konudaki konuşmalar ilk defa olmuyor ya sert dille kınayacaksınız yada üyelikten atacaksınız. Yoksa böyle tatlı dille yumuşak tarzda olayı geçiştirmek size yakışmıyor.

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği'nin Sabancı'nın açıklamasına verdiği cevap;

Son günlerde basın yayın organlarında sivil havacılık sektörümüzü doğrudan ilgilendiren bazı olumsuz haberler çıkmaktadır. Bu haberlerle ilgili olarak Yönetim Kurulumuz görüş belirtmeyi uygun bulmuştur. 

Petrol fiyatlarının 150 dolara yaklaşması, ardından 90 dolara kadar düşmesi sürecinde yaşanan maliyet artışları doğal olarak sektörde bir moral bozukluğu yaratmıştır. Kamuoyuna yansıyan haberlerden de anlaşılacağı gibi bu moral bozukluğu Türkiye'nin yanı sıra dünyada da yaşanmaktadır.

 Böyle bir ortamda Türk sivil havacılık sektöründe sorumlu mevkiideki bazı yöneticilerin, birçok şirketin batacağını ve geriye kendi şirketleriyle birilikte çok az şirketin kalacağını, bazı yöneticilerin de kendi şirketlerinin asla batmayacağını söylerken diğer şirketlerin batabileceği iması şeklinde algılanabilecek sözler sarf etmesi sektör mensuplarımız tarafından üzüntüyle karşılanmıştır.
Dünya finans sektöründeki  büyük kriz moralleri  daha da bozmuştur. Yaşanan bu krizler herkese her şeyi söyletebilir.  Dünyada yaşanan ekonomik, acı bir gerçek var. Her sektörün, bu arada havacılık sektörünün de canı yanıyor.  Aynı gerçeğin yansımaları Türkiye'de de var. Böyle de olumsuzlukların   yaşandığı bir ortamda daha dikkatli, daha toparlayıcı ve daha bütünleştirici sözler söylemek gerektiği kanaatindeyiz.
Ancak, bu arada belirtmek gerekir ki Türkiye’nin de kendisine özgü gerçekleri vardır. Bu gerçekler Türkiye’yi son 20 yılda bir sivil havacılık ülkesi haline getirdi. Sektörden kimler geldi, kimler geçti. Kimler gitti, gidenlerin yerini kimler aldı. Bunları bilmek ve hatırlamak lazım.

Türkiye dinamik bir ülke. Türkiye içinde muazzam bir enerji ve potansiyel var. Aynı zamanda Türkiye bir turizm ülkesi. Buna ilaveten bir de insanımızın inanılmaz bir enerjisi ve örgütlenme kabiliyeti var. Dolayısıyla koşullar ne olursa olsun ‘DOĞRU İŞ MODELİ OLAN HERKES YAŞAMA HAKKINA SAHİPTİR VE YAŞAYACAKTIR’.. Bu her sektör için geçerli olduğu gibi havacılık sektörümüz için de aynen geçerlidir.
Bir gerçeği daha eklemekte yarar var. Büyüyen ekonomilerde ve gelişen sektörlerde hem dalgalanma, hem de konsolidasyon yaşanan bir gerçektir. Şirketlerin optimum ölçekte optimum karlılığı önemlidir. Bu nedenle havacılık sektöründe firmalar arası rekabetin yanında işbirliğinin ve ortaklıkların yaşanması da olası bir süreç olarak önümüzde durmaktadır. Doğru zamanda doğru adımların atılması önemlidir.

 Türk özel sektör sivil havacılığı, ülkemizdeki sivil havacılık sektörünün liberalleşme sürecinin hızlanması ve tamamlanması ile en optimum noktasına ulaşacaktır. Sonuçta bundan kazançlı çıkacak olan Türk halkı, sektörümüz ve Türkiye olacaktır ".

Saygılarımızla…
 
TÜRKİYE ÖZEL SEKTÖR HAVACILIK İŞLETMELERİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

TÖSHİD'DEN SABANCIYA YAZILI CEVAP

Facebook Yorum

Yorumlar

va ~ 10 yıl önce
Bildiğim kadarıyla OHY nin 50 uçak üstüne çıkma planları vardı.Eğer PEGASUS'u da alırlarsa bu sayıya ulaşırlar.Her ne kadar tercihlerini AİRBUS ve MD den yana kullansalarda 738 de ONUR a yakışır.Uçak fiyatları gözönüne alındığında OHY yi satın almanın öyle her babayiğidin harcı olmadığı ortaya çıkacaktır.Kaldı ki OHY güvenilirliğini ispat etmiş ülkemizin 2.büyük şirketidir öyle buçuktan şirket değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İHTİYAR ~ 10 yıl önce
SN. SABANCI'NIN BU KAÇINCI GAFI? AYIP DİYE BİRŞEY VARDIR,AĞZIMIZDAN ÇIKANLAR NE KADAR AHLAKİDİR BUNUN HESABINI YAPMAK GEREKİR.SEN ALİ SABANCISIN HERŞEY SENİN OLSUN, ÜLKEYİDE DÜNYAYIDA SANA BIRAKALIM,HEP SEN YAŞA, SEN KAZAN BU NASIL BİR ''EGO''DUR. AYIPTIR SENDE OL BU SEKTÖRDE BAŞKALARIDA OLSUN! AMA BU MANTIKLA OLMAYACAĞINI YAKINDA ANLAR VE PAŞA PAŞA BU SEKTÖRDEN İLK GİDEN SEN OLURSUN SANIRIM! ÇÜNKİ KURALLARI YILLARIN VERDİĞİ TECRÜBE VE KAYIPLAR BELİRLER,SEN HEP KURALLARI ÇİĞNİYORSUN!!!VE SHOW'LA KARIŞIK SALDIRGANLIK YAPIYORSUN! BURASI NE ARENA NEDE TİYATRO SAHNESİ SEVGİLİ SABANCI..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknikçi ~ 10 yıl önce
Ali Bey daha önce de Onur'u, sonra Türkiye'den 2 şirketi, ayrıca yurtdışından bir şirketi satın alacaklarını söylemişti yanılmıyorsam. Yani, adam birşeyler ortaya atıp kendinden söz ettirmek istiyor. TÖSHİD'in bu sözleri ciddiye alıp yazılı açıklama yapması bana anlamsız geldi. Fazla abartılı olmuş. Ciddiye almaya değmez aslında...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tahsin ~ 10 yıl önce
TOSHİD bir dernektir ve sanırım Pegasus ta onun bir üyesidir. Bir dernek yönetimi Pegasus'un sahibinin yaptığı gafa sadece buradan cevap vermekle geçiştirmemelidir. Dernek üyesi olabilmenin bazı ahlaki şartlarıda olmalı.Bu şartlara uymayan üyelere ihtar verilerek kendisine çeki düzen vermesi sağlanmalı ve bu ihtar tüm sektörün dikkatine diye yayınlanarak TOSHİD in kurumsal yapısı korunmalı diye düşünüyorum. Aksi takdirde "aman fazla vurmayalım","Ya üyelikten çıkarda şu kadar veya bu kadar aidattan oluruz" mantıklı yaklaşımlar TOSHİD in diğer üyelerine saygısızlık olarak kabul edileceği gibi kurumada zarar verir. Bu konudaki konuşmalar ilk defa olmuyor ya sert dille kınayacaksınız yada üyelikten atacaksınız. Yoksa böyle tatlı dille yumuşak tarzda olayı geçiştirmek size yakışmıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000