05 Aralık 2011, Pazartesi 10:10:23

SENDİKALI OLALIM DEDİLER, İŞLERİNDEN OLDULAR

Sabiha Gökçen Havalimanı Yer İşletme şirketi İSG’de Hava-İş sendikasının örgütlenme çabası kaş yaparken göz çıkarma olarak değerlendirildi. İşte yüzlerce çalışanın işinden olduğu haberin ayrıntıları...
  • söylemişti başlığıyla yazan arkadaş kimdi o. açıkça yazmanda ne mahzur var.
  • yılda 2 ikramiyeyi beğenmeyen, illede 4 olsun ister çamurdan olsun diyen zihniyet,şimdi doğalgaz parasını ödeme derdinde,sendikanın peşinden gidenler saçmaladılar iyice.azı beğenmeyen şimdi ne yapacak bakalım.zarar eden yer hizmetleri küçülmekle haklı ve saygın bir iş yapmıştır.zarardan kurtuldu İSG.tebrikler malasia-india-turkey/
  • E.Ö. den bahsediyorsun herhalde
  • Bundan yaklaşık 2 yıl kadar önce sürecin sonunda yaşanacakları tüm işçilere gözlerinin içine bakarak cesaretle söylemişti. Siz işinize sahip çıkın ne olur demişti. Kimdi bu kişi ?
Hava-İş Sendikası, iki buçuk yıllık sürecin sonrasında 3 Kasım’da Limak Holdinge bağlı İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Yer Hizmetleri A.Ş firması ile 1. Dönem Toplu İş Sözleşmesini imzaladı.

Uzun yargı süreci sonunda amacına ulaşan Hava-İş Sendikası, işverenin sendikal oluşuma karşı kararlı tutumu ile adeta kaş yapayım derken göz çıkardı. İşçilerin haklarını savunmak için İSG yer hizmetleri şirketinde sendikal örgütlenme sağlayan Hava-İş, çok sayıda işçinin işten atılmasına neden oldu.
 
Sendikal bir oluşumu bünyesinde istemeyen İSG, sendikalı 450 çalışanı işten çıkardı. İşten çıkarılan 450 çalışan yargı yoluna gitti. Yargı süreci sonunda 450 işçi işe iade hakkı kazandı. Ancak İSG şirketi, işçilerin işe iade kararına rağmen işten çıkarılan çalışanlarla yola devam etmeme kararı aldı. Bunun üzerine işçilere tazminatları ödenerek ilişikleri kesildi. 450 çalışan için yaklaşık 8 milyon TL tazminat ödendi.
İSG’de çalışan diğer 600 işçi ise üç ay ücretli izne çıkarıldı. Sadece 30 çalışan nöbetçi olarak şirket bünyesinde tutuldu. Üç aylık sürenin sonunda izne çıkarılan 600 kişinin de işten çıkartılacağı iddia edildi. 
 
KAŞ YAPAYIM DERKEN...
 
İSG’de yaşanan bu gelişmeler sendikanın kaş yaparken göz çıkarması olarak yorumlandı. İşçilere sendikal güvence sağlamak için İSG’de örgütlenmeye çalışan Hava-İş, istemeden de olsa 1000’in üzerinde çalışanın işini kaybetmesine neden oldu. Hava-İş’in toplu iş sözleşmesi imzaladığı İSG yer hizmetleri şirketi, işçilerin çıkarılmasıyla kağıt üzerinde şirket durumuna geldi.  
 
Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde yer hizmetlerini İSG şirketinden alan Sabiha Gökçen Havalimanı’nın en büyük müşterisi Pegasus Havayolları, sözleşmenin feshedilmesinden sonra Çelebi Yer Hizmetleri şirketiyle çalışmaya başlamıştı.

©AirportHaber Özel
SENDİKALI OLALIM DEDİLER, İŞLERİNDEN OLDULAR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Misafir ~ 6 yıl önce
söylemişti başlığıyla yazan arkadaş kimdi o. açıkça yazmanda ne mahzur var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
yılda 2 ikramiyeyi beğenmeyen, illede 4 olsun ister çamurdan olsun diyen zihniyet,şimdi doğalgaz parasını ödeme derdinde,sendikanın peşinden gidenler saçmaladılar iyice.azı beğenmeyen şimdi ne yapacak bakalım.zarar eden yer hizmetleri küçülmekle haklı ve saygın bir iş yapmıştır.zarardan kurtuldu İSG.tebrikler malasia-india-turkey/

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
E.Ö. den bahsediyorsun herhalde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Bundan yaklaşık 2 yıl kadar önce sürecin sonunda yaşanacakları tüm işçilere gözlerinin içine bakarak cesaretle söylemişti. Siz işinize sahip çıkın ne olur demişti. Kimdi bu kişi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000