15 Ağustos 2008, Cuma 11:36:16

SEKTÖRDE NELER OLUYOR?

Bugünlerde havayolu şirketlerinde hiç olmadığı kadar personel kıyımı oluyor. FLY Havayolları ve Ank Air’in ardından hangi şirket bir grup çalışanın işine son verdi?
  • öncelikle sabiha gökçen havaalanında kurmuş olduğunuz my teknik ile türk sivil havacılığında uçak bakım anlamında yeni bir kan getirdiğiniz için tebrikler.ancak my teknikle beraber anlaşılan o ki ACT KARGO yu gözden çıkartmış gözüküyorsunuz.hal böyle olmasa aylardır süren ve daha da sürecek olan şirket çalışanları arasında huzursuzluğa neden olan ücret ödemeleri konusunda daha duyarlı olabilirdiniz.emekçi çalışır ve ay başında emeğinin hakkını bekler.gerisini onu ilgilendirmez.
  • çok üzülüyorum,hemde pekçok.mesleğinde uzmanlaşm personel en kolay bizde harcanıyor.bu personel kolay yetişmiyor,aynı zamanda şirketler kolay kurulmuyor.niçin birleşip kuvvet olmuyorlar.
  • Golden, TT, Fly ve Ankair, nam-ı diğer meşhur World Focus. Benim anlamadığım böyle sivil havacılığın yüz karası, amatörler tarafından yönetilen şirketlere neden zaman verilerek uçak almalarına müsaade ediliyor? Bunlar kapatılsın ve yöneticileri için de bir daha havacılıkla uğraşmamaları için önlem alınsın. World Focus uçak getirse ne olacak getirmese ne olacak? SITA'nın parası veya diğer borçlar ödenecek mi? Davayı kazananlariçin gelen mahkeme kağıtlarına World Focus'un avukatı tarafından" Sakın imzalayıp almayın. Adreste yok gösterin " deniliyormuş.Uçak getirecek ve bu kafa ile,bu umursamazlık ve bu yönetim ile tekrar uçak düşürecek. Artık bunlara Sivil Havacılık önlemler almalı.
  • ankair ile ilgili olarak, iyi eleman, iyi personel vs. ne alakası olabilir ki?? Bence Yavuz Bey'in taaa baştan beri WFA ile ilgili kafasında tasarlamış olduğu bir senaryo vardı ve bu tutmadı... Yoğunlaşmış olduğu alan/konu MRO gerçek anlamda açılsın Yavuz Bey zaten toparlayacaktır zaten, yani bence boş konuşmaya spekülasyon yapmaya (gerçekten içinde bulunmuyorsanız) gerek yok ....

Türk sivil havacılığında son dönemde üzücü gelişmeler birbiri ardına gelmeye devam ediyor.  Golden ve Tarhan Tower şirketlerinin havacılık serüvenine geçen yıl son vermesi, FLY Havayolları’nın ise bir türlü toparlanıp operasyonlarına başlayamaması ve halen belirsizliğin sürmesi sektörün üzücü gelişmeleri olarak öne çıkmıştı.

Şirket yapılarındaki hatalar nedeniyle bu üç şirketten ikisinin kepenk kapatması, birinin de bir türlü yeniden yapılanıp operasyonlarına başlayamaması Türk sivil havacılığının en önemli kayıplarındandı.

Şimdilerde FLY, Golden ve TT Havayolları’nın yaşadıkları sıkıntıları başka havayolu şirketleri de yaşıyor. Bir türlü 3’üncü uçağı filosuna katamayan Ankair, uçuş lisansının iptal edilmesi tehlikesiyle karşı karşıya. Isparta kazasından sonra adının Ankair olarak değişmesi ve yeni bir vizyonla havacılık sahnesinde yerini almasına karşın bir türlü beklenen hamleleri yapamayan Ankair, geçtiğimiz günlerde çok sayıda çalışanını ücretsiz izne ayırmıştı. 11 Ekim’de lisans hakkı sona erecek olan Ankair, kısa süre içinde ihtiyaç duyulan uçakları getiremezse kapısına kilit vurmak zorunda kalacak.

Artan yakıt fiyatları ve dünya genelinde kiralık uçak bulmakta yaşanan sıkıntılardan, kargo taşımacılığı yapan ACT Havayolları da etkilendi. Filosunda 7 uçağı bulunan ACT Havayolları’nın bir uçaklık ekibinin işine son verdi.

Sektörün bir diğer sıkıntlı şirketi ise Pegasus Havayolları idi. Pegasus Havayolları’nda çok sayıda pilotun toplu olarak istifa ederek başka şirketlerde uçmaya başladığı, istifaya gerekçe olarak da yoğun uçuş temposunun gösterildiği ifade edilmişti.

©AirportHaber.com

SEKTÖRDE NELER OLUYOR?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

zlytmh ~ 10 yıl önce
öncelikle sabiha gökçen havaalanında kurmuş olduğunuz my teknik ile türk sivil havacılığında uçak bakım anlamında yeni bir kan getirdiğiniz için tebrikler.ancak my teknikle beraber anlaşılan o ki ACT KARGO yu gözden çıkartmış gözüküyorsunuz.hal böyle olmasa aylardır süren ve daha da sürecek olan şirket çalışanları arasında huzursuzluğa neden olan ücret ödemeleri konusunda daha duyarlı olabilirdiniz.emekçi çalışır ve ay başında emeğinin hakkını bekler.gerisini onu ilgilendirmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
emekli Dağlı ~ 10 yıl önce
çok üzülüyorum,hemde pekçok.mesleğinde uzmanlaşm personel en kolay bizde harcanıyor.bu personel kolay yetişmiyor,aynı zamanda şirketler kolay kurulmuyor.niçin birleşip kuvvet olmuyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
avalon1166 ~ 10 yıl önce
Golden, TT, Fly ve Ankair, nam-ı diğer meşhur World Focus. Benim anlamadığım böyle sivil havacılığın yüz karası, amatörler tarafından yönetilen şirketlere neden zaman verilerek uçak almalarına müsaade ediliyor? Bunlar kapatılsın ve yöneticileri için de bir daha havacılıkla uğraşmamaları için önlem alınsın. World Focus uçak getirse ne olacak getirmese ne olacak? SITA'nın parası veya diğer borçlar ödenecek mi? Davayı kazananlariçin gelen mahkeme kağıtlarına World Focus'un avukatı tarafından" Sakın imzalayıp almayın. Adreste yok gösterin " deniliyormuş.Uçak getirecek ve bu kafa ile,bu umursamazlık ve bu yönetim ile tekrar uçak düşürecek. Artık bunlara Sivil Havacılık önlemler almalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ankair ~ 10 yıl önce
ankair ile ilgili olarak, iyi eleman, iyi personel vs. ne alakası olabilir ki?? Bence Yavuz Bey'in taaa baştan beri WFA ile ilgili kafasında tasarlamış olduğu bir senaryo vardı ve bu tutmadı... Yoğunlaşmış olduğu alan/konu MRO gerçek anlamda açılsın Yavuz Bey zaten toparlayacaktır zaten, yani bence boş konuşmaya spekülasyon yapmaya (gerçekten içinde bulunmuyorsanız) gerek yok ....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000