07 Şubat 2010, Pazar 15:30:32

PİLOTLARA VAR KABİN EKİBİNE YOK!

Pegasus Havayolları’nı derinden sarsan genç kabin memurunun ölümü bir soruyu da beraberinde getirdi…
  • hasta ol uçusa gitme bak bakalım ay sonunda ne oluyor maaşına ... ne sağlık kontolü nrmalde doktor rpor verecek olsa aman abi yapma yakma maaşı diyorsun..para yok kontrol yok
  • arkadaşlar biz ne dersek diyelim maalesef kaptanlara göre herzaman kompleks yapıyoruz şeklinde anlaşılıyor durum.nekadar anlatırsak anlatalım herkes anlamak istediği gibi anlayıp yorumluyor.
  • Bırakın periodik kontrolü herhangi bir şekilde hasta olsak alandaki şirketin belirlediği ne doktoru olduğunu bile bilmediğimiz bir doktora gitmemiz söyleniyor. Havaalanına gelebilecek durumda olsak heralde uçuşumuza tıpış tıpış giderdik değil mi? Devlet hastanesine gidip rapor alıyoruz bir de gidip havaalanındaki doktordan rapor almak durumunda kalıyoruz.. Evde yatıp dinlenmemiz gerekirken bunların peşinde koşuyoruz.. Hasta mı oldun, al sana cezası 2 günün üzerindeyse raporun maaşın da kesiliyor kesilen maaşın tamamını geri alamıyorsun.. Periodik kontrolmüş kendinizi kandırmayın.. Gerekli mi EVET ama şirketler sözümona özel sağlık sigortasını elimize veriyorlarHastaOlduğumuzdaBileDoğruDüzgünMuayneOlupEvimizeGidipDinlenmemizeİzinVermiyorlar!
  • Neden mi? , lütfen bu sorum pilotlara - "son 3 yıl içinde kaç pilot arkaşınız kanser ve kalp problemleri ile vefat etti?" Eğer periyodik muayene aralıkları yine eskisi gibi 40 yaş üstü yılda iki defa olsaydı eminim ki bu vefat eden pilotlarımızın en az yarısını kaybetmeyecektik. SHGM tarafından Apronda araç kullanlardan bile sağlık raporu yetkili Havacılık Tıp Merkezlerinden istenmesine rağmen ATC lerin sağlık raporunun Devlet Hastanelerinden alınmasını kabul etmesinin nedeni nedir?? Bütün bu uçuş emniyetini ilgilendiren personelin (Pilot, ATC, Kabin memuru, Teknisyen v.b.işe giriş ve periyodik ) muayenelerle ilgili düzenlemelerinin SHGM tarafından ivedilikle yapılması gerekir.

Önceki akşam göğsündeki ağrı nedeniyle gittiği hastane kapısında hayatını kaybeden genç kabin memuru Oral Avcı, akıllara yeni bir soruyu getirdi.

Havayollarında görev yapan pilotların düzenli olarak sağlık kontrolünden geçiyor olması kabin memurlarının ise bu kontrole dahil edilmemesi ‘kabin memurlarının sağlık kontrolüne ihtiyacı yok mu’ sorusunu gündeme taşıdı.

Havayolu şirketleri, bünyelerinde çalıştırdıkları pilotları periyodik olarak baştan aşağı sağlık kontrolünden geçiriyor. Bu işleyiş, pilotların yaşları ve sağlık durumlarındaki bozulma sürecinde sıklaşabiliyor. Kontrollerde, olası bir sağlık sorunun önceden tespiti ve tedavisi amaçlanarak uçuş sırasında pilotların sorun yaşamaması hedefleniyor.

Ancak pilotlar kadar havada kalan ve yolculara hizmetin yanı sıra uçuş sırasındaki sorunların çözümüne ön ayak olan kabin memurları bu tür bir sağlık kontrolünden geçirilmiyor.

Bu uygulama, ‘pilot sağlık problemi yaşadığında bütün yolcuları ilgilendirirken, kabin memurunun yaşayacağı sağlık problemi sadece kendi hayatını tehdit ediyor’ kanısını akıllara getiriyor.

Düzenli olarak sağlık kontrolünden geçen pilotlar için uygulanan sistemin doğruluğu tartışılmaz ancak kabin memurlarının bu tür bir sağlık taramasından geçirilmiyor olmaları tartışmaya açık bir başka konu.

©AirportHaber Özel

PİLOTLARA VAR KABİN EKİBİNE YOK!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (70)

Misafir ~ 8 yıl önce
hasta ol uçusa gitme bak bakalım ay sonunda ne oluyor maaşına ... ne sağlık kontolü nrmalde doktor rpor verecek olsa aman abi yapma yakma maaşı diyorsun..para yok kontrol yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
arkadaşlar biz ne dersek diyelim maalesef kaptanlara göre herzaman kompleks yapıyoruz şeklinde anlaşılıyor durum.nekadar anlatırsak anlatalım herkes anlamak istediği gibi anlayıp yorumluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bırakın periodik kontrolü herhangi bir şekilde hasta olsak alandaki şirketin belirlediği ne doktoru olduğunu bile bilmediğimiz bir doktora gitmemiz söyleniyor. Havaalanına gelebilecek durumda olsak heralde uçuşumuza tıpış tıpış giderdik değil mi? Devlet hastanesine gidip rapor alıyoruz bir de gidip havaalanındaki doktordan rapor almak durumunda kalıyoruz.. Evde yatıp dinlenmemiz gerekirken bunların peşinde koşuyoruz.. Hasta mı oldun, al sana cezası 2 günün üzerindeyse raporun maaşın da kesiliyor kesilen maaşın tamamını geri alamıyorsun.. Periodik kontrolmüş kendinizi kandırmayın.. Gerekli mi EVET ama şirketler sözümona özel sağlık sigortasını elimize veriyorlarHastaOlduğumuzdaBileDoğruDüzgünMuayneOlupEvimizeGidipDinlenmemizeİzinVermiyorlar!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Neden mi? , lütfen bu sorum pilotlara - "son 3 yıl içinde kaç pilot arkaşınız kanser ve kalp problemleri ile vefat etti?" Eğer periyodik muayene aralıkları yine eskisi gibi 40 yaş üstü yılda iki defa olsaydı eminim ki bu vefat eden pilotlarımızın en az yarısını kaybetmeyecektik. SHGM tarafından Apronda araç kullanlardan bile sağlık raporu yetkili Havacılık Tıp Merkezlerinden istenmesine rağmen ATC lerin sağlık raporunun Devlet Hastanelerinden alınmasını kabul etmesinin nedeni nedir?? Bütün bu uçuş emniyetini ilgilendiren personelin (Pilot, ATC, Kabin memuru, Teknisyen v.b.işe giriş ve periyodik ) muayenelerle ilgili düzenlemelerinin SHGM tarafından ivedilikle yapılması gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000