01 Eylül 2015, Salı 15:50:11

Pegasus'tan 'cin fikir' açıklaması

Pegasus Havayolları, AirportHaber Haber Koordinatörü Murat Herdem'in "acil iniş" iddilarına ilişkin açıklama yaptı.
  • acaba thy nın kalkış ve iniş önceliği olduğunu bilipte mi konuşuyorsunuz yoksa atayım bi laf ortaya elbet biri gelir oltaya taktiği mi ? hem burada itiraf neresinde orada kaldım ben
  • Sende adam mısın be Pegasus
  • Peki yolcu biliyormu, Sabiha Gökçen diye bilet satıp, Cengiz Topel'e plan aldığınızı?
  • istanbul hava trafiği oldukça fazla, limitler çok zorlanıyor. s. gökçenin yolcu potansiyelinin % 28 i izmit, adapazar, yalova ve düzceden gelen yolcular oluşturuyor. bu nedenle izmit cengiz topel bir an önce devraye alınmalı ve ana hatlarda seferler konulmalı. cengiz topelden adana, izmir, antalya, trabzon, izmir ,antep gibi ana hatlara seferlerle başlanabilir. yarın çok geç olmadan istanbulun yükü hafifletilmeli.

Pegasus Havayolları, Airporthaber köşe yazarı Murat Herdem'in acil iniş iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Üst üste yapılan acil inişleri Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki yoğunluğa bağlayan Pegasus, topu havalimanı yönetimine attı.

İşte Pegasus'un açıklaması:

"Çeşitli yayın kuruluşlarında Pegasus Hava Yolları’nın İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş önceliği almak için bazı oyunlar yaptığını iddia eden ve gerçekleri yansıtmayan haberlerin yer alması üzerine aşağıdaki açıklamayı yapmak zaruri olmuştur.

Bilindiği üzere İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı pisti, bakım çalışmalarının yapılabilmesi için gece yarısından sabah saatlerine kadar uçuşlara kapatılmaktadır. Pistin açılma – kapanma saatleri meydandaki yoğunluğa göre değişebilmekte ve bu durum, Pegasus dahil bu meydanı kullanan tüm havayolu şirketleri için oldukça zorlayıcı bir operasyon haline dönmektedir. Ayrıca havalimanının mevcut kapasitelerinin yanlış kullanılması, pist bakımlarının yüksek sezonda planlanması, uçakların iniş sırasında aralarında bırakılan mesafelerin fazla olması gibi konularda otoritelerin yapabileceği  önemli iyileştirmeler bulunmaktadır. Bu iyileştirmeler yapılmadığı sürece, hava yollarının rötarların azaltılması konusunda yapabilecekleri de oldukça sınırlı kalmaktadır.

Habere konu olan 21 Ağustos 2015 tarihli PC4227 sefer sayılı Gaziantep-İstanbul Sabiha Gökçen gece seferimiz, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na, pistin kapanma saati olan 01:30’dan önce iniş yapamayacağı için Bursa Yenişehir ve Kocaeli Cengiz Topel meydanlarından birine inecek şekilde planlanmıştır. Ancak aynı gece, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkış yapacak havayollarının seferlerinde gecikmeler yaşanınca, Meydan Müdürlüğü pistin kapatılmasını 30 dakika ötelemiştir. Bu süre zarfında zaten havada olan ve içinde İstanbul misafiri taşıyan uçağımız, pist kapanış saatinin ötelenmesi nedeniyle Sabiha Gökçen havalimanına inebilir duruma gelmiş ve kuleden buraya iniş talep etmiştir.

Bu uygulama, uçak içindeki misafirlerin mağduriyetlerinin engellenmesi için alınması gereken en doğru karardır ve havacılık sektöründe diğer havayolları tarafından da yaygınca kullanılmaktadır.

Aynı gece uçan PC181 Hatay – İstanbul Sabiha Gökçen, PC127 Adana –İstanbul Sabiha Gökçen ve PC4149 Antalya – İstanbul Sabiha Gökçen seferlerimiz ise pistin kapalı olması üzerine Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na iniş yapmıştır.

Türk sivil havacılığı, İstanbul hava sahasındaki yetersizlikler ve bakıma alınan pistler nedeniyle, en yoğun dönemi olan Temmuz-Ağustos aylarında ciddi sorunlar yaşamaktadır. Havayolu şirketlerinin kendilerinden kaynaklanmayan nedenlerle rötar yapmaları, şirketlere telafisi çok zor ek finansal yükler getirmekte ve misafirleri mağdur etmektedir. Sonuçta kaybeden genel anlamda sivil havacılığımız olmaktadır. Burada hava yollarına düşen görev, gerekli iyileştirmelerin yapılması için bu problemleri ilgili mercilere aktarmaktır.

Bu konudaki gerçekleri kamuoyunun bilgisine sunarız..."

Pegasus'tan 'cin fikir' açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (55)

.. ~ 3 yıl önce
acaba thy nın kalkış ve iniş önceliği olduğunu bilipte mi konuşuyorsunuz yoksa atayım bi laf ortaya elbet biri gelir oltaya taktiği mi ? hem burada itiraf neresinde orada kaldım ben

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kanadı Kırık At ~ 3 yıl önce
Sende adam mısın be Pegasus

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 3 yıl önce
Senin kadar işte naparsın
Kanadı Kırık At ~ 3 yıl önce
Onu bunu bırakta senin gibiler konuştuğu için Pegasus denilen zımbırtı iş yapıyor. Şu Kanadı Kırık atı bir tamir edinde öyle iş yapın Hade Canım.
Bir merak eden. ~ 3 yıl önce
Peki yolcu biliyormu, Sabiha Gökçen diye bilet satıp, Cengiz Topel'e plan aldığınızı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hu ~ 3 yıl önce
Yolcuya demiyorlar havada katakulle yapar Sabiha Göjöene şneriz planıyla kalkıyırlar. Ama ilk kalkışları Topel veya Bursa oluyor havada plan falan değiştirdikleri yok milleti mak sanıyorlar
Len lavuk ~ 3 yıl önce
Önce türkçe ögren.
Len lavuk diyen .... ~ 3 yıl önce
Sen once edep ogren!!!
havacı ~ 3 yıl önce
istanbul hava trafiği oldukça fazla, limitler çok zorlanıyor. s. gökçenin yolcu potansiyelinin % 28 i izmit, adapazar, yalova ve düzceden gelen yolcular oluşturuyor. bu nedenle izmit cengiz topel bir an önce devraye alınmalı ve ana hatlarda seferler konulmalı. cengiz topelden adana, izmir, antalya, trabzon, izmir ,antep gibi ana hatlara seferlerle başlanabilir. yarın çok geç olmadan istanbulun yükü hafifletilmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000