01 Aralık 2011, Perşembe 17:30:25

PEGASUS’A AĞIR SUÇLAMA

Hava-İş Sendikası, Pegasus Havayolları’nın süresi dolmadan İSG yer hizmetleri şirketi ile sözleşmesini iptal ederek Çelebi ile anlaşmasına sert tepki gösterdi...
  • tek hata gözünü para ve üye sayısı bürümüş olan sendikanın peşine düşmek oldu.*şimdiki aklım olsaydıda bulaşmasaydım* diyenler %99 ezici bir çoğunlukta.boş-iş(hava-iş)in gizli kameralarla üye görüntülerini deşifre etme,sızdırma haberide gerçekse eğer tem bir skandal..
  • 2 yıldır SAW da çalışan bir havacı olarak 697 arkadaşın işsiz kalmasına gerçekten çok üzüldüm fakat diger taraftan işsiz 600-700 kişide başka bir firmada iş sahibi oldu.İSG gerçekten çok kalitesiz hizmet veriyor ve yolcuların bagajları traktörden düşüp yerlerde geziyordu.Sendika çalışanların haklarını bu kadar sömürdügü sürece ne Çelebiye ne TGS ye Ne de PGS ye girebilir...
  • arkadaşlar önce dürüst olun.ne kadar zorunuz varmış isg calısanlarıyla.isg calısanlarından ne gördünüz.ucak lar gec kaldıgımız oldu bu yalan degil.araç eleman vardıda biz bunları evemi getirdik.sagolasınız cok kolladınız bizi kendinizden kaynaklanan gecikmeleri bile gecirdiniz.ucaklarınız teknik arızadan gecikme yedi yolculara bilgi veren bir yetkiliniz yoktu.nede olsa masa varken el atese sürülür mü.ben daha önce sabancıların bir sirketinde calıstım.ve böyle emin olun simdiki gibi yüz üstü bırakıldım. benim diyecegim burda varsa bazı hatalar insan faktöründen degil ırf bizim sirketimizin işi bilmez yönetiminden kaynaklanan olaylardır.benim diyecegim burda bizi yerden yere vuran arkadaşlar bir gün bizim durumumuza düşmez
  • beyler,haber uçuş emniyetini aksatmayla ilgili,ama herkesin anladığı isg nin çalışanlarının şirketleri politakasından kaynaklanan mağdur olma.yani tamamen farklı bir olay.demek ki bu da airporta belki ışık tutar;lütfen başlıklarınız bahsedilen konularla ilgili olsun...
"Havayolu patronlarının ortak saldırısı Hava-iş’in örgütlenmesini engelleyemeyecektir" denilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 
 
“3 Kasım 2011 tarihinde yaklaşık 2,5 yıllık bir sendikal mücadele süreci neticesinde 1. Dönem toplu iş sözleşmesini imzaladığımız Fenerbahçe Kulübü başkan yardımcısı Nihat Özdemir’in sahibi olduğu Limak Holdinge bağlı İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Yer Hizmetleri A.Ş firmasında tüm havayolu ve diğer firma patronları ortak planlı bir işlemle toplu iş sözleşmesini işlevsiz bırakmak ve 700’e yakın çalışanı ekmeğinden etmek için yeni bir saldırı başlatmışlardır.
 
İSG’den yer hizmeti alan ve ISG’nin en önemli müşterisi olan Pegasus Havayolunun 5 yıllık olarak yapılan yer hizmetleri alım sözleşmesini bitmesine 1,5 yıl kalmasına rağmen sözde tek taraflı fesih etmesi, böylelikle, iş hacminin daraldığı bahanesi ile İSG işverenince toplu işçi çıkarma prosedürü uygulanması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvuru yapılmıştır.
 
ISG ile Pegasus Havayolu arasında yapılan hizmet alım sözleşme feshi tam bir oyundur hiledir, muvazaadır. İşin garibi ISG bu yer hizmetleri alım sözleşmesine aykırı Pegasus’un fesih işlemine karşı kılını bile kıpırdatmamaktadır. Hatta cezai bir şart bile uygulanmamaktadır.”
 
 "PEGASUS UÇUŞ EMNİYETİNİ HİÇE SAYIYOR"
 
 Sabiha Gökçen Havaalanı’ndaki sendikal örgütlenmenin işveren tarafından önüne geçilmek istendiğinin vurgulandığı açıklamada şöyle denildi:
 
“ 2011 Ağustos ayında tüm engellemelere rağmen başlatılan toplu iş sözleşme görüşmeleri 3 Kasım 2011 tarihinde anlaşma ile sonuçlanmıştır.
Ancak ISG Yer Hizmetleri A.Ş yönetimi toplu iş sözleşmesinden kurtulmak, diğer sendikasız ve toplu iş sözleşmesiz havayolu firmaları ise İSG’de kazanılan toplu iş sözleşmesinin kendi firmalarına da yayılacağı endişesi ile bu son oyunu sahneye koymuşlardır.
 
Hava-İş sendikası ve İSG işçileri bu oyunu bozmak için 2,5 yıldır nasıl direndilerse yine direneceklerdir.
 
İSG yönetimi şimdi işçilerin mücadelesini önlemek için işçilere zorunlu ücretli izin dayatmaktadır. İşçiler hiçbir şekilde bunu kabul etmemekte ve vardiyalarına devam etme kararını uygulamaktadırlar.
 
Pegasus Havayolu işletmesi ise birçok başka illerden getirilen Çelebi Hava Servisi firmasının işçileri ile tüm uçuş emniyet kurallarını hiçe sayarak yer hizmetlerini yürütmeye çalışmaktadır.”
 
"PEGASUS’TA DA ÖRGÜTLENECEĞİZ"
 
Açıklamada, Pegasus Havayolları’nın sahibi Ali Sabancı’nın sendikal örgütlenmeden korktuğu vurgulanırken, “Ali Sabancı’da sendikal örgütlenme ve toplu iş sözleşmesinden korkmaktadır. Çünkü bu şirketteki çalışanların hangi koşullarda çalıştırıldığı ortadadır. Hava-İş her saldırıdan daha da güçlenerek çıkmakta ve örgütlenme çalışmaları hızla yayılmaktadır. Bugün Çelebi firmasına kaçan Pegasus yakında orada da sendika ile nasıl olsa tanışacaktır. ISG işçileri Türkiye işçi sınıfına örnek olacak bir hak arama ve dayanışma mücadelesi sundular sunmaya devam edeceklerdir. Sabiha Gökçen havalimanında işçileri kış gününde işsiz bırakma kararı alan patronlar iş barışını sabote etmişlerdir. Bu noktadan sonra oluşabilecek olay ve olumsuzluklardan ne sendikamız ne de üyelerimiz sorumlu olmayacaktır.  ISG ve Pegasus Havayolu yönetimlerinin bu ortak işçi düşmanı planı bozulacaktır” ifadeleri kullanıldı. 

*Dün de AirportHaber konuyla ilgili olarak özel haber ile okuyucularına konuyu detaylarıyla duyurmuş ve Pegasus'un ani kararı sonrasında yaklaşık 600 kişinin işinden olacağını aktarmıştı.

                              AirportHaber'in özel haberi için TIKLAYINIZ...
PEGASUS’A AĞIR SUÇLAMA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (52)

Misafir ~ 6 yıl önce
tek hata gözünü para ve üye sayısı bürümüş olan sendikanın peşine düşmek oldu.*şimdiki aklım olsaydıda bulaşmasaydım* diyenler %99 ezici bir çoğunlukta.boş-iş(hava-iş)in gizli kameralarla üye görüntülerini deşifre etme,sızdırma haberide gerçekse eğer tem bir skandal..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
2 yıldır SAW da çalışan bir havacı olarak 697 arkadaşın işsiz kalmasına gerçekten çok üzüldüm fakat diger taraftan işsiz 600-700 kişide başka bir firmada iş sahibi oldu.İSG gerçekten çok kalitesiz hizmet veriyor ve yolcuların bagajları traktörden düşüp yerlerde geziyordu.Sendika çalışanların haklarını bu kadar sömürdügü sürece ne Çelebiye ne TGS ye Ne de PGS ye girebilir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
arkadaşlar önce dürüst olun.ne kadar zorunuz varmış isg calısanlarıyla.isg calısanlarından ne gördünüz.ucak lar gec kaldıgımız oldu bu yalan degil.araç eleman vardıda biz bunları evemi getirdik.sagolasınız cok kolladınız bizi kendinizden kaynaklanan gecikmeleri bile gecirdiniz.ucaklarınız teknik arızadan gecikme yedi yolculara bilgi veren bir yetkiliniz yoktu.nede olsa masa varken el atese sürülür mü.ben daha önce sabancıların bir sirketinde calıstım.ve böyle emin olun simdiki gibi yüz üstü bırakıldım. benim diyecegim burda varsa bazı hatalar insan faktöründen degil ırf bizim sirketimizin işi bilmez yönetiminden kaynaklanan olaylardır.benim diyecegim burda bizi yerden yere vuran arkadaşlar bir gün bizim durumumuza düşmez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
beyler,haber uçuş emniyetini aksatmayla ilgili,ama herkesin anladığı isg nin çalışanlarının şirketleri politakasından kaynaklanan mağdur olma.yani tamamen farklı bir olay.demek ki bu da airporta belki ışık tutar;lütfen başlıklarınız bahsedilen konularla ilgili olsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000