25 Şubat 2010, Perşembe 08:59:37

PEGASUS 236 KERE FACİA UÇUŞU YAPMIŞ

Her seferinde yolcularını "misafir" olarak tanımlayan Pegasus Havayolları, büyük bir skandala imza attı. Yolcularını kelle koltukta uçuran şirkete, her sefer için 10 bin lira para cezası kesildi.
  • 11 Eylül 2009'da bu uçakla ECN-SAW uçtum... :))
  • "Son 3'ünü de senin yazdığın belli" demek bir keşif değil.Canım isterse son 300'ünü de ben yazarım.İtham değil GERÇEK.Teknik Müdürlere 1 kuruş daha az harcansın diye verdiğiniz gerçekleştirilmesi zor talimatları, kuralların uygulanmasında yarattığınız minimumları, güvenlik sınırlarını ne kadar zorladığınızı açıklamam herhalde işinize gelmez.Bu nedenle benim yazılarıma rastlarsan sadece oku ve düşün, cevap vermeye kalkışma.Tamam mı?
  • son 3 yorumu yazan arkadaşım hepsini senin yazdığın belli çünkü diğer haberdede var sen pegasus ve yöneticilerini itham edemessin. suçlu sivil havacılık genel müdürlüğü`nündür.onların yetkisi suçsuz yere alınmıştır onlar bu uçağın motorunu değiştirmediler çünkü arızalı değildi. uçuş güvenliği için hiç bir harcamadan kaçınmayız...
  • SN YUSUF BOLAYIRLI ASIL KENDİSİNE SUNULAN GENEL MÜDÜRLÜK TEKLİFİNDE SAYIN SERTAÇ HAYBAT'I ÖNERDİĞİNE, SAYIN ŞEVKET SABANCI BU ÖNERİYİ KABUL ETTİĞİNE VE SAYIN SERTAÇ HAYBAT HAVAYOLU GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE SOYUNDUĞUNA HİÇ PİŞMANLIK DUYMUYOR MU ACABA?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Ali Sabancı'nın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Pegasus Havayolları'na 'arızalı motorla uçuş yaptı' diyerek toplam 2 milyon 360 bin lira para cezası uyguladı.

Takvim Gazetesi'nden Hamdi Ateş'in haberine göre; Skandal, SHGM uzmanlarının 13-14 Ocak 2010'da Pegasus Havayolları'nı denetiminde ortaya çıktı. Yapılan denetlemeler sırasında, 5 Eylül 2009'da Bodrum- Esenboğa seferini yapan Boeing 737-400 tipi TC-APD tescilli uçağının motorunun egzoz gaz çıkış sıcaklığının kaptan tarafından 952 derece olarak kaydedildiği belirlendi. Boeing'in uçak bakım el kitabına göre; egzoz çıkış sıcaklığının 930 dereceyi geçmesi durumunda uçağın yere indirilip, motor bakımı yapılmadan bir daha uçurulmaması gerekiyordu. SHGM, motor bakımı yapılmadan uçmaması gereken uçakla 9 Ekim'e kadar 236 sefer yapıldığını tespit etti. Bu durumun uçuş güvenliği ve emniyetini riske soktuğu gerekçesiyle SHGM, Pegasus Havayolları'na arızalı motorla yapılan her bir uçuş için 10 bin lira olmak üzere toplam 2 milyon 360 bin lira ceza uyguladı.

'Pilot yanlış yazmış'

Pegasus Genel Müdürü Sertaç Haybat, sıcaklık değerinin pilot tarafından yanlış yazıldığını söyledi. Haybat, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: "Uçağın dijital kayıtlarında motor egzoz çıkış sıcaklığı en fazla 685 olmuş. Bu da normal değerler arasında. Dijital kayıtları verdik ama yine de SHGM ceza kesti. Cezaya itiraz edeceğiz. İptal edilmezse yargıya gideceğiz."

Başka cezalar da var

SHGM, Pegasus'un dışında başka şirketlere de ceza kesti. Onur Havayolları'na görev sonu raporunda mevzuat ihlali nedeniyle tespit edilen 2 ayrı bulgu için toplam 20 bin lira, Turistik Hava Taşımacılık şirketine görev sonu raporunda mevzuata aykırılık nedeniyle 10 bin lira para cezası kesildi.

PEGASUS 236 KERE FACİA UÇUŞU YAPMIŞ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (87)

Misafir ~ 8 yıl önce
11 Eylül 2009'da bu uçakla ECN-SAW uçtum... :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
"Son 3'ünü de senin yazdığın belli" demek bir keşif değil.Canım isterse son 300'ünü de ben yazarım.İtham değil GERÇEK.Teknik Müdürlere 1 kuruş daha az harcansın diye verdiğiniz gerçekleştirilmesi zor talimatları, kuralların uygulanmasında yarattığınız minimumları, güvenlik sınırlarını ne kadar zorladığınızı açıklamam herhalde işinize gelmez.Bu nedenle benim yazılarıma rastlarsan sadece oku ve düşün, cevap vermeye kalkışma.Tamam mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
son 3 yorumu yazan arkadaşım hepsini senin yazdığın belli çünkü diğer haberdede var sen pegasus ve yöneticilerini itham edemessin. suçlu sivil havacılık genel müdürlüğü`nündür.onların yetkisi suçsuz yere alınmıştır onlar bu uçağın motorunu değiştirmediler çünkü arızalı değildi. uçuş güvenliği için hiç bir harcamadan kaçınmayız...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
SN YUSUF BOLAYIRLI ASIL KENDİSİNE SUNULAN GENEL MÜDÜRLÜK TEKLİFİNDE SAYIN SERTAÇ HAYBAT'I ÖNERDİĞİNE, SAYIN ŞEVKET SABANCI BU ÖNERİYİ KABUL ETTİĞİNE VE SAYIN SERTAÇ HAYBAT HAVAYOLU GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE SOYUNDUĞUNA HİÇ PİŞMANLIK DUYMUYOR MU ACABA?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000