01 Mayıs 2014, Perşembe 08:04:44

KORSANIN YARGILANMASINA BAŞLANDI

egasus Havayolları'na ait uçağı Rusya'nın Soçi kentine kaçırmak isteyen Ukraynalı hava korsanı Artem Kozlov’’un, 11 yıl 3 aydan 42 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı. Kozlov “amacım ülkemde yaşananları dünyaya duyurmaktı. Başardım” dedi.
  • Kaçmak yok. En ağır cezayı almalı.

Ülkesindeki siyasi karışıklığa uluslararası alanda dikkat çekmek ve ülkesinde tutuklanan siyasi tutuklular ile Yuri Timoşenko'nun salıverilmesini sağlamak düşüncesiyle, 7 Şubat 2014 tarihinde, Kharkov-İstanbul seferini yapan 110 yolculu Pegasus Havayolları'na ait uçağı Rusya'nın Soçi kentine kaçırmak isteyen Ukraynalı hava korsanı Artem Kozlov’’un, 11 yıl 3 aydan 42 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı. Kozlov “amacım ülkemde yaşananları dünyaya duyurmaktı. Başardım” dedi.

Anadolu Adalet Sarayı 37. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Artem Kozlov, uçağın kaptan pilotu Hızır İlyas Karagülle, kabin görevlileri ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada kimlik tespiti yapılan Kozlov, bekar, 2 çocuklu ve bir üniversitenin uçak akademisinden mezun olduğunu söyledi.

“BOMBA PATLATIRIM DEMEDİM”

Tercüman eşliğinde ifadesi alınan Kozlov, olay günü kaçırma girişiminde bulunduğu iddia edilen uçağa Ukrayna'nın Kharkov kentinden bindiğini belirterek, "Uçağa başlangıçta İstanbul'a turist amaçlı gitmek için bindim. Uçaktayken eylem yapmak aklıma geldi. Yaşadığım Ukrayna ülkesinde Rusya yanlısı bir iktidar vardı. Ukrayna vatandaşlarına kötü davranılıyordu. Bunlara tepki için ve o tepkiyi dünyaya duyurmak amacıyla bu eylemi gerçekleştirdim. İlk önce hostesle konuştum. Ukrayna'da yaşanan olayları protesto ettiğimi söyledim. Benim uyarılarımı dikkate almadığını gördüm" dedi.

Eylemi sırasında yanında herhangi bir silah olmadığını söyleyen Kozlov, "iddia edildiği gibi 'Bomba patlatırım' da demedim. Kimseye zorluk çıkartmadım. Sadece, 'Bana zarar vermeyin, ben de kimseye zarar vermeyeceğim' dedim. Bir örgüt adına çalışmıyorum ve bağlantım da yoktur. Özellikle uçak Soçi'ye insin istemedim. Herhangi bir yere inmesi benim için yeterliydi. Uçaktaki yolcular tahliye olurken de bir itirazım olmadı, zorluk çıkarmadım" diye konuştu.

“SOÇİ'YE İNDİĞİMİZİ SANDI, İSTANBUL'A İNDİK"

Duruşmada olay gününü anlatan uçağın Kaptan Pilotu Hızır İlyas Karagülle, uçak kalktıktan 20 dakika sonra kabin amirinin kendisine gelerek, "Sakın kapıyı açma, içeride sorunlu bir yolcu var" demesiyle durumdan haberdar olduğunu belirtti. Kaptan pilot olarak, uçak kabininden yolcuların bulunduğu yeri görebildiğini anlatan Karagülle, "İçerideki yolcunun, uçağın Soçi'ye inmesini istediğini, aksi halde uçağa yerleştirdiği bombayı patlatacağını söylediğini öğrendim. Ama o sırada Soçi'de kış olimpiyatları vardı ve birçok devlet başkanı bulunuyordu. Uçağı oraya indirmem halinde bir operasyon düzenlenebilir ve can kaybı yaşanabilir düşüncesiyle en yakın havalimanı olan İstanbul'a yöneldim. Ama yolcuyu Soçi'ye gittiğimize inandırdım. Uçağı Sabiha Gökçen Havalimanı'na indirdim" dedi.

Uçak indikten bir süre sonra Kozlov'un İstanbul'a geldiklerini anladığını belirten Karagülle, "yolcu, bir yetkiliyle görüşmek istediğini söyledi. Bu sırada özel güvenlik timlerinden 2 kişiyi ben kokpit camlarını açarak içeri aldım ve operasyon planlaması yapıldı. 4 buçuk saatin sonunda yolcuların tahliye edilmesine ikna oldu. Daha sonra da güvenlik timlerinden gelen arkadaşlar 3-4 saniye içinde sanığı etkisiz hale getirdi" şeklinde konuştu.

Kozlov'un avukatı Yusuf Çalışkan ise müvekkilinin beraatını talep etti.

Mahkeme Hakimi, Artem Kozlov'un doğum ve adli sicil kayıtlarının Emniyet Genel Müdürlüğü Türk İnterpol Daire başkanlığı aracılığı ile istenmesine ve tahliye olması halinde kaçma ihtimalinin bulunduğu gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi. (Hürriyet)

KORSANIN YARGILANMASINA BAŞLANDI

Facebook Yorum

Yorumlar

Yemezler ~ 4 yıl önce
Kaçmak yok. En ağır cezayı almalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000